Соціальні допомоги – через Пенсійний фонд: що змінилося

Соціальні допомоги – через Пенсійний фонд: що змінилося

Діліться інформацією з друзями:

З 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України розпочав призначення та виплату низки державних і соціальних допомог, які раніше адміністрували органи соціального захисту. Йдеться про допомоги ВПО, родинам із дітьми, особам з інвалідністю, чорнобильцям, студентам, багатодітним родинам тощо.

Ці зміни стали частиною державної стратегії цифровізації та централізації соціальної сфери. Одержувачам допомог не потрібно проходити додаткові процедури — виплати здійснюються у звичному режимі, але через Пенсійний фонд. Натомість департамент соцзахисту продовжує консультувати громадян, супроводжувати звернення та допомагати у поданні документів.

Зміни в соціальній сфері: хто тепер виплачує допомогу

Передача повноважень відбулася відповідно до постанов Кабінету Міністрів України і є частиною масштабної цифровізації та централізації в соціальній сфері

Разом із тим функції прийому громадян, консультацій та супроводу залишаються за фахівцями департаменту соціальної та ветеранської політики. Усі одержувачі отримуватимуть допомогу, як і раніше — змінився лише орган, який здійснює перерахування коштів.

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України: від 11.06.2025 № 695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України», від 23.06.2025 № 766 «Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог», від 25.06.2025 № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України», від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» з 1 липня 2025 р. функції з призначення та виплати деяких державних і соціальних допомог виконуватиме Пенсійний Фонд України.

Даними постановами  регламентується передача функцій з призначення та виплати державної соціальної допомоги від органів соціального захисту до Пенсійного фонду України (ПФУ).

Основні положення

З 1 липня 2025 року ПФУ офіційно здійснюватиме призначення та виплату:

  • Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам.
  • Щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею.
  • Одноразова допомога громадянам, постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які евакуйовані, відселені або самостійно переселилися на нове місце проживання.
  • Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів і виконанні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів і виконанні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів і виконанні на них регламентних робіт, сім’ям, які втратили годувальника, та батькам померлого з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, пов’язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи.
  • Щорічна допомога на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів і здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок Чорнобильської катастрофи, та евакуйованим із зони відчуження в 1986 році.
  • Компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, що належать до першої та другої категорії осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
  • Допомога особам, постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у трикратному розмірі середньомісячної заробітної плати в разі вивільнення працівників у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
  • Допомога особам, постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при переведенні громадянина у зв’язку зі станом здоров’я на нижче оплачувану роботу різниці між попереднім заробітком і заробітком на новій роботі на період до встановлення інвалідності або одужання.
  • Оплата середньої заробітної плати під час переїзду на нове місце проживання, але не більше ніж за 14 робочих днів, виходячи із середньомісячної заробітної плати за попереднім місцем роботи громадянам, з числа осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відселяються або переселяються з території зони радіоактивного забруднення.
  • Оплата особам, постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, додаткової відпустки громадянам строком 14 робочих днів (16 календарних днів).
  • Оплата різниці між тривалістю щорічної відпустки, яка надається відповідно до статті 47 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та тривалістю щорічної відпустки, яка надається відповідно до Закону України “Про відпустки” або інших законів громадянам, які працюють (перебувають у відрядженні) на території зон радіоактивного забруднення.
  • Доплата особам, які працюють у зоні відчуження, відповідно до статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
  • Відшкодування особам, постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, втраченого заробітку, який вони мали до ушкодження здоров’я, в разі, коли захворювання або каліцтво, що виникли у зв’язку з виконанням робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призвели до стійкої втрати професійної працездатності (без встановлення інвалідності).
  • Щомісячна грошова компенсація до досягнення повноліття на дітей, які навчаються в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей з інвалідністю, пов’язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи, і не харчуються в їдальнях зазначених закладів освіти, а також за всі дні, коли перелічені особи з поважних причин не відвідували ці заклади.
  • Компенсація громадянам за нерухоме майно, що втрачене в разі відселення або самостійного переселення з території зон радіоактивного забруднення та оплата послуг суб’єкта оціночної діяльності.
  • Відшкодування витрат із безоплатного харчування потерпілих дітей відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
  • Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме.
  • Виплата матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби.
  • Соціальні стипендії студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти.
  • Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
  • Допомога на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях.
  • Державна соціальна допомога на дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, в тому числі з інвалідністю, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях.
  • Грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, у тому числі здійснення видатків на сплату за них єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
  • Соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя.
  • Оплата послуги зі здійснення патронату над дитиною та здійснення видатків, зокрема на сплату за патронатного вихователя єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
  • Одноразова компенсація особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю до 18 років, яким встановлено інвалідність унаслідок одержаних на території України ушкоджень здоров’я, спричинених вибухонебезпечними предметами.
  • Виплата щорічної допомоги на оздоровлення особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю до 18 років, яким встановлено інвалідність унаслідок одержаних на території України ушкоджень здоров’я, спричинених вибухонебезпечними предметами.

Дитячі виплати

Соціальні допомоги – через Пенсійний фонд: що змінилося - фото 1
  • Грошова компенсація вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”.
  • Тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу.
  • Одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України “Мати-героїня”.
  • Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державна соціальна допомога на догляд, допомога на поховання.
  • Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державна соціальна допомога на догляд, допомога на поховання.
  • Державна допомога у зв’язку з вагітністю та пологами.
  • Державна допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
  • Державна допомога на дітей одиноким матерям.
  • Державна допомога при народженні дитини.
  • Державна допомога при усиновленні дитини.
  • Державна допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок ІV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.
  • Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям.

У рамках реалізації передачі технічних функцій у жодному разі не зменшує важливості чи авторитету органів соціального захисту населення, адже Пенсійний фонд України приймає лише  функції з призначення державних допомог і виплати раніше призначених допомог.

Що залишається за департаментом соцзахисту

На сьогодні департамент тісно співпрацює з Пенсійним фондом України. Для забезпечення кожному мешканцю Рівненської міської територіальної громади своєчасне отримання належної йому державної підтримки у вигляді соціальної допомоги.

Передусім вчасно опрацьовано всі звернення громадян до термінів, коли функція призначення була в працівників департаменту. Сформовані виплатні відомості передано до Пенсійного фонду України для подальшої організації виплати.

Також звертаємо увагу, що для діючих одержувачів допомоги нічого не змінюється. Кошти на розрахунковий рахунок заявника надходитимуть, як і раніше. Лише зарахування їх буде виконувати ПФУ. Це ж стосується і одержувачів допомоги, яким вона призначена на відповідні терміни до прикладу:

  • державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю. державна соціальна допомога на догляд. допомога на поховання до виконання дитиною 18 річного віку для осіб, які досягнули 18 і є заявниками  або по термін, зазначений у висновку МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) або висновку експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування, терміни яких були до 1 року, 5 років та довічно;
  • допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях до виконання дитиною 6 річного віку;
  • державна допомога при народженні дитини до виконання дитиною 3 річного віку;
  • та ті допомоги, які призначені на шестимісячний термін.

Наша роль не зменшується – вона змінюється і навіть посилюється у частині сервісного супроводу та соціальної інтеграції.

Спеціалісти департаменту продовжують здійснювати прийом громадян, надають консультації щодо всіх видів державних і соціальних допомог, інформують про порядок подання документів до ПФУ, допомагають в оформленні документів.

Опрацювання звернень проходить в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери, де формується електронна  особова справа зі сканованими всіма необхідними документами для прийняття рішення органами ПФУ.

Звертаємо увагу, в структурних підрозділах департаменту працюють працівники з досвідом роботи щодо прийняття відповідних документів для призначення державних і соціальних допомог.

Де можна отримати консультацію в Рівному

Розширення мережі прийому забезпечує комфортні умови подачі документів без черг. Працівники департаменту здійснюють прийом не лише в приміщенні департаменту за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 12, а й на віддалених робочих місцях, зокрема за такими адресами. Вул. 16 Липня, 49/51, в приміщенні ЦНАПу на майдан Просвіти, 2, в тому числі «Адмінсервіс Ветеран». У приміщенні Простору інтеграції на вул. Словацького, 3а, в приміщенні КНП “ЦПМСД “Ювілейний” РМР на вул. Кулика і Гудачека, 3 та селищі Квасилів у приміщенні ЦНАПу на вул. Рівненська, 1

Для більшого комфорту в найближчому часі будуть доступні ще дві локації, з якими ведуться організаційні перемовини. Після узгодження буде додатково поінформовано.

Професіоналізм працівників забезпечить якісний прийом громадян і надання чітких консультацій щодо різних видів державних і  соціальних допомог.

Ми продовжуємо працювати з найвразливішими категоріями громадян — з розумінням, професіоналізмом і глибокою емпатією.              

Продовжуємо:

  • бути близькими до людей,
  • консультувати,
  • супроводжувати,
  • працювати в тісній співпраці з ПФУ для вашого комфорту.

Працюємо для людей щодня, щоб допомога приходила вчасно, гідно та чесно.

 Ми поруч – завжди. Якщо вам складно зорієнтуватися в нових цифрових процедурах – звертайтесь. Якщо виникають життєві труднощі – ми не залишимо вас наодинці. Якщо потрібна фахова порада – вона буде, як і завжди: людяна, конкретна та ефективна.

Залишайтесь під захистом – соціальним.

Тетяна ГОРБАТЮК, заступниця директора департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради