fbpx
«Рівнетеплоенерго» хоче зменшити споживання газу

«Рівнетеплоенерго» хоче зменшити споживання газу

Діліться інформацією з друзями:

Два шляхи зменшення споживання газу є у Рівненських тепловиків. Олександр  Ющук, керівник Рівнетеплоенерго розповів про те, які вже є успіхі на даному етапі. І що  дозволяє зменшити споживання блакитного палива.  

«Рівнетеплоенерго» шукає шляхи зменшення споживання газу

Сектор теплопостачання є одним із найбільших джерел викидів CO2. Його модернізація дозволить значно зменшити негативний вплив на клімат і підвищити комфорт мешканців. Як у цьому напрямі працює ТОВ «Рівнетеплоенерго»?

Рівненська міська рада спільно з проєктом «Створення концепції NetZero для міста Рівне» провела круглий стіл, де головною темою стало обговорення шляхів зменшення викидів парникових газів у теплопостачанні. Для Рівного, як для багатьох українських міст, це питання актуальне через зношеність теплових мереж, високу залежність від викопного палива та необхідність скорочення витрат на енергоресурси. 

– До зменшення споживання газу ми йдемо двома шляхами, – говорить директор ТОВ «Рівнетеплоенерго» Олександр  Ющук. – Насамперед це перехід на альтернативні джерела теплової енергії. Яких  найбільших успіхів досягли  на даному етапі? Введення в дію трьох котелень і переведення їх на пелети, дрова, щепи  дозволило нам зменшити споживання блакитного палива приблизно на 30 відсотків!  

Якщо говорити образно, то це дерев’яне паливо знаходиться в нас під ногами.  Ми працюємо з КП «Рівненський міський трест зеленого господарства». Його працівники дерева після обрізування, розчистки  доставляють не на сміттєзвалище, а на нашу базу. 

Налагодили також співпрацю з місцевими деревообробними фірмами. Забираємо в них відходи деревини, перебиваємо їх на щепу.  До речі, щепа виявилася найбільш ефективною при спалюванні. 

Енергетична верба – ще один вид палива

ТОВ «Рівнетеплоенерго» в найближчій перспективі  матиме ще один вид цінного палива. Підприємство взяло в оренду майже 300 гектарів земель несільськогосподарського призначення, на яких будуть вирощувати енергетичну вербу. Це дуже цінна біомаса. Вона швидко росте. З одного гектара можна отримати близько 20 тонн цінної сировини. 

«Ми вже посадили енергетичну вербу на площі близько 50 гектарів у Дядьковичах, біля Острога, – наголосив Олександр Васильович. – Сподіваємося, в наступному році її вже будемо використовувати як паливо. Ми плануємо побудувати ще дві котельні, які працюватимуть на твердому паливі. Шукаємо шляхи зменшення споживання газу. Це дозволить нам зменшити споживання газу в середньому до 60 відсотків! Наразі про терміни їх будівництва не можу сказати, бо корективи вносить війна». 

Ідемо шляхом заміни пальників, встановлення сучасної автоматики 

Але є котельні, які не можна перевести на тверде паливо. Бо біля них немає місця для облаштування паливного складу через щільну міську забудову. На цих котельнях реалізували низку інвестиційних програм: встановили насосне обладнання, пальники, частотні перетворювачі, що зменшують споживання електроенергії. Ці нововведення також сприяють економії газу. 

«З початку повномасштабної війни уряд рекомендував не використовувати інвестиційні програми (капітальні ремонти), – констатує Олександр Ющук. – Отож ми на декілька років цю діяльність припинили. Але, як показує практика, не варто зупинятися. Сподіваюся, за сприяння міської ради відновити програми, спрямовані на модернізацію.

В ідеалі – найкраще замінити старий котел на новий. Але це дуже дорого. Тому йдемо шляхом, де це можливо, заміни пальникових приладів на нові, ставимо сучасну автоматику. На одній невеликій котельні економія становить 2-3 відсотки. На перший погляд незначна. Але при споживанні котельнею за опалювальний період 200-300 тисяч куб. м газу вдається заощадити приблизно 4000 куб. м цього палива. У грошовому обчисленні – 36000 гривень.

Пальники, сучасну автоматику ми встановили на великих котельнях на вулицях Чорновола, Київській, Соборній, Дворецькій. Це заміна досить ефективна».

Допомагають міжнародні партнери

Рівне, на відміну від деяких обласних центрів, на теплових мережах має високі втрати тепла, які сягають на окремих ділянках до 30 відсотків. Як виходити з такої ситуації?

«Тепломережі – це власність міста, – продовжує Олександр Ющук. – Ми в міста їх орендуємо, обслуговуємо. Вони дісталися нам у спадок не дуже добрі. І через це маємо великі втрати тепла. Вирішити це питання можна одним шляхом – замінити тепломережі. А це немало  – 160 км! 

До повномасштабної війни ми за тарифні кошти міняли за рік до 3 км сталевих труб на аналогічні, але попередньо ізольовані спіненим поліуретаном. Для заміни всіх труб на нові потрібно близько 1 млрд гривень! Це непідйомна для нас сума. Брати кредит? Це ще більше залазити в борги. Та й ніхто нам його не дасть. Тут треба знаходити баланс. До війни на ремонт тепломережі  нам місто щороку виділяло  20-30-40 мільйонів гривень.  Такий механізм можливий і надалі. Місто, вкладаючи кошти в ремонт теплотрас,  дбає про власне майно. Тоді ремонт не лягає в наш тариф, тобто на плечі рівнян. 

Є ще третій варіант – це залучення міжнародних коштів. Разом із Рівнерадою звернулися до міжнародних інституцій допомогти трубами, частотними перетворювачами та насосами. І вже маємо позитивний результат. Місяць  тому ми отримали декілька насосів. До речі, заявку на них подавали торік у листопаді. 

Чому для нас актуальна заміна старих наносів на нові? Тому що колишні, радянські, споживають електроенергії в 3-4 рази більше, ніж сучасні. 

Труби від наших партнерів сподіваємося отримати влітку наступного року.  Ними будемо замінювати старі, які мають великий  діаметр, що призводить до значних втрат тепла. При  колишньому Союзі навантаження на  трубопровід було зовсім інше, ніж зараз. Це  ніби як десятитонною вантажівкою возити блокнот. При зменшенні діаметра труби зменшується об’єм циркульованої води». 

У планах – сонячна станція

Керівництво «Рівнетеплоенерго» підтримує розвиток сонячної генерації. Тут  кажуть, що наразі найкраще встановити сонячні панелі в комплекті з акумуляторами на адміністративному будинку, який працює не за сезонним графіком, а цілорічно. 

«Якщо брати котельню, то вона споживає 300-400 кВт/год електроенергії, – зазначає Олександр Ющук. – Щоби сонце могло дати таку генерацію, треба відвести під сонячні панелі площу в п’ять разів більшу, ніж сама котельня. Їх ефективність взимку значно менша, ніж влітку. А основний опалювальний сезон припадає саме на зимовий період. У цілому всі наші заходи спрямовані на зменшення викидів парникових газів». 

Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ

  Читайте також: Місто Рівне вийшло у лідери

  • ГУР і МЗС евакуювали 34 людини з Сирії
    21 грудня 2024 року внаслідок успішної операції ГУР МО та МЗС України з території Сирії через Ліван евакуйовано 34 людини – 31 громадянина України та трьох громадян Сирії, родичів громадян України з законним правом в’їзду на територію нашої держави. Серед…