fbpx

Щороку на Рівненщині фіксують три тисячі нових випадків онкозахворювань

Діліться інформацією з друзями:

Нечувана навіть для Букінгемського палацу публічність: у короля Чарльза третього виявили злоякісну пухлину. Щоправда, на ранній стадії. Тож на період лікування монарх відходить від людних заходів, але налаштований цілком оптимістично. 

Вочевидь, так королівська родина вирішила загострити увагу «простих смертних»: якщо вже не запобігти хворобі тисячоліття, то принаймні діагностувати її якомога раніше – цілком «підйомне» завдання. 

Виявляється, в Україні справи кепські. Онкологія – друга за кількістю смертей. Воно й не дивно: рак – наслідок у тому числі стресів, які багаторазово збільшила війна… Приміром, на Рівненщині, де лише трохи більше мільйона жителів, майже в 30 тисяч людей зареєстровано онкопатологію. І щороку фіксують три тисячі нових випадків!

Основні фактори ризику

Утім, стверджують фахівці, це аж ніяк не вирок. Якщо, звісно, вчасно виявити підступну хворобу. До речі, основні фактори ризику такі: обтяжена спадковість (як, власне, й сталося в Чарльза третього – з’ясувалося, що на рак хворів його дідусь); часті вірусні захворювання; гепатити; так звані професійні шкідливості; зловживання тютюном та алкоголем, а ще – ультрафіолетом. І ключове: на 30-40 відсотків можна запобігти ракові, якщо уникнути вживання алкоголю, паління, малорухливого способу життя та налагодити збалансоване харчування. Тобто, здоровий спосіб життя (хоч якою б «заяложеною» ця порада не виглядала) залишається, як нині кажуть, у топі.

І, звісно, вкрай важливі повноцінні регулярні обстеження. Так, ми маємо  психологічний бар’єр щодо виявлення онкопатології. Водночас коли вже наважуємося на обстеження, а патологія не підтверджується – наші емоції полегшення «зашкалюють», відзначають дослідження. 

Приміром, якщо вчасно виявити меланому (рак шкіри), та ще й видалити її, — можливість рецидиву знижується на… 90 відсотків! Тобто, виявили в себе підозрілу родимку – прямуймо до лікаря!

Що фінансує держава

Звісно, озброївшись потрібною інформацією. Виявляється, за програмою медичних гарантій держава повністю фінансує не лише діагностику (мамографія, ендоскопія, колоно-цисто- та бронхоскопії, обстеження шийки та тіла матки), а й дороговартісне лікування, включно з оперативним видаленням новоутворень, хіміо- та радіотерапією! Принаймні, про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко у своїй колонці на «Українській правді» з нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку: 

– Для пацієнтів ці послуги повністю безоплатні, їх оплачує медзакладам національна служба здоров’я України. Так, за хіміотерапевтичне лікування та супровід одного пацієнта до 18 років це 131 тисяча гривень, а за одного дорослого – 36 тисяч. За радіологічне лікування та супровід кожного пацієнта медзаклади отримують щонайменше 51 тисячу. Так, лише в 2023-му НСЗУ виплатила за лікування пацієнтів з онкологією понад 6 мільярдів гривень. Також держава централізовано купує ліки та медичні вироби, що необхідні для лікування онкології — торік на 2,1 мільярда. А наприкінці минулого року Україна придбала 15 систем лінійних прискорювачів для променевої терапії. Ці інноваційні системи розподілять у Сумську, Рівненську, Чернівецьку, Тернопільську, Хмельницьку, Чернігівську, Полтавську, Черкаську, Херсонську, Волинську, Івано-Франківську, Одеську, Кіровоградську, Харківську та Київську області. А в 2024-му до програми медичних гарантій додали пересадку кісткового мозку, якої часто потребують пацієнти з онкозахворюваннями.

Фантастика, скажете? Погоджуюся, що в наших життєвих реаліях усе виглядає зовсім не так, як розповідає міністр. Як простому смертному проконтролювати лікаря, від котрого він цілком залежний? – величезне питання. Але раз уже держава витрачає ТАКІ суми, то, переконана, й контролювати медичні заклади потрібно особливо прискіпливо. І, власне, є кому: бо кого-кого, а контролерів різноманітного штибу в нас точно не меншає. Зрештою, й саме МОЗ тут має бути просто безкомпромісним. 

Інна ОМЕЛЯНЧУК   

Читайте також: Майстриня з Донеччини виготовляє в Рівному іграшки Перемоги