fbpx

Щоб уникнути конфліктів в будинку

Діліться інформацією з друзями:

Недомовки часто-густо породжують домисли, які не завжди відповідають істині. Звідси й конфлікти, які, бува, виникають практично на порожньому місці.

Що в багатоповерхівці робиться, куди, на що і скільки грошей витрачається, які рішення приймаються – це право кожного співвласника будинку. З іншого боку: щоб реалізувати права, їх треба елементарно знати. Отже, права співвласників щодо спільного майна багатоквартирного будинку такі:

  • Вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників.
    Стосовно ж обмежень, встановлених рішенням співвласників, акцентую особливу увагу: рішення співвласників (і не лише з цього питання) обов’язково мають прийматися з дотриманням встановленого ст. 10 Закону № 417 порядку – на належним чином скликаних зборах, з урахуванням вимог щодо кількості голосів, необхідних для узгодження того чи іншого питання, з оформленням протоколу тощо.
  • Брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.
  • Одержувати інформацію про витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання.
  • Одержувати інформацію про суб’єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення в багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом.
  • Одержати відповідну інформацію можна з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Коли ж окремих необхідних відомостей нема в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в листі від 24.12.2015 № 8/9 – 3770-15 порадило співвласникам звертатись до бюро технічної інвентаризації (БТІ). Заявник при цьому має пред’явити документ, який підтверджує його статус співвласника відповідного багатоквартирного будинку (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу тощо), оскільки саме цей статус дає йому право звертатися по надання такої інформації. Щоправда, за отримання інформації в БТІ необхідно буде сплатити кошти, сума яких розрахована відповідно до Збірника норм часу на роботи, що виконуються суб’єктами господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна.


  • Ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників.
    Закріплення цього права гарантує максимальну прозорість прийняття рішень з найважливіших питань (щодо розпорядження спільним майном, проведення ремонту будинку, визначення переліку та розміру витрат на управління будинком тощо).
  • Співвласник ОСББ також має право на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника.
    Тут варто уточнити: частка співвласника – це частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника в загальній площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
    Тобто якщо площа квартири становить, скажімо, 50 кв. м, а загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень – 1000 кв. м, то частка співвласника становитиме 5%.
    Площу квартири (нежитлового приміщення) і загальну площу всіх квартир та нежитлових приміщень можна отримати з технічних паспортів – квартири (нежитлового приміщення) і багатоквартирного будинку відповідно.

Щодо способу відшкодування збитків (грошима, матеріальними цінностями, роботами чи послугами тощо), то його доцільно погодити на зборах співвласників.
На що варто звернути увагу. Наведений мною вище перелік прав співвласників не є вичерпним. Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. У разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває всіх прав попереднього власника як співвласник.

Щоб постійно бути в курсі новин підписуйтеся на наш Telegram