Прийняття Кабінетом Міністрів України рішень щодо продовження та посилення карантину впливає на всі сфери життя. Запроваджені обмеження значною мірою впливають на соціальну сферу. адже більшість громадян, які звертаються за призначенням державних соціальних допомог і субсидій, потребують роз’яснень діючого законодавства та порад щодо вчинення певних дій.
З початком опалювального сезону найпопулярнішим серед рівнян є питання призначення житлових субсидій. Практика показує, що проведена управлінням інформаційно-роз’яснювальна кампанія дає результат. Все більше отримувачів субсидій завдяки власній поінформованості свідомо повідомляють про зміни у майновому стані, складі сім’ї, працевлаштуванні тощо. Все це дозволяє своєчасно проводити необхідні перерахунки розмірів субсидій та зменшує ризик виникнення у громадян надміру виплаченої житлової субсидії, яку необхідно повертати до бюджету. Так, 124 заявника вчасно повідомили про набуття майна, що надало право отримати житлову субсидію до закінчення періоду.
Хочу наголосити, що
управління при визначенні права громадян на призначення субсидій і здійсненні розрахунків діє з чітким дотриманням умов, які регламентовані Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами).
Житлова субсидія призначається домогосподарству на відповідний строк в разі наявності у заявника права на її призначення з врахуванням доходів членів домогосподарства і членів сім’ї осіб із складу даного домогосподарства за визначений період та з огляду на майновий стан. Тобто для визначення права на призначення субсидії до уваги беруться не тільки факти набуття права власності, перебування за кордоном, наявність майна, доходів і сплати єдиного соціального внеску всіх осіб, які зареєстровані в даному домогосподарстві, а й усіх членів сімей (чоловік, дружина) цих громадян, хоч вони і будуть зареєстровані за іншими адресами.
Житлові субсидії призначаються з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховуються на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та на опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня) за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальних норм житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг та витрати на управління багатоквартирним будинком (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409) і розміром обов’язкового відсотка платежу (установлений постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156).
З 1 липня 2020 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 змінився підхід до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Для обчислення житлової субсидії до середньомісячного сукупного доходу враховуються: заробітна плата, стипендія, допомога по безробіттю; грошові перекази з-за кордону; виплати фондів соцстрахування; задекларовані доходи; доходи ФОПів; доходи від реалізації молока і молочної сировини (в розмірі 30%), грошове забезпечення військовослужбовців; (виняток – грошове забезпечення та інші виплати, які вони отримують безпосередньо під час участі в АТО/ООС). Відтепер, відповідно до затверджених змін, враховується розмір призначеної житлової субсидії та розмір призначеної пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання палива та скрапленого газу (щоправда, враховувати цю складову не будуть, якщо подаються документи на оформлення субсидії).
До сукупного доходу не включають такі соціальні виплати: частина виплати при народженні та усиновленні дитини, яка виплачується одноразово (10 320 грн); разова винагорода при присвоєнні статусу «Мати-героїня»; державна допомога дітям-сиротам, позбавленим опіки, над якими встановлено опіку чи піклування; адресна допомога внутрішньо переміщеним особам на проживання та оплату житлово-комунальних послуг; компенсація послуги «муніципальна няня»; державна соціальна допомога з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А.
Для призначення житлової субсидії з 1 жовтня 2020 року враховуються доходи громадян, отримані за період з 01.01.2020 по 30.06.2020. В разі, якщо заявник та особи із складу домогосподарства і члени їх сімей отримують перелічені доходи та ними (за них) сплачено єдиний соціальний внесок (надалі ЄСВ) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за весь період, житлова субсидія призначається на загальних підставах.
Однак за призначенням субсидії звертаються громадяни, у яких в періоді з 01.01.2020 по 30.06.2020 доходи менші за мінімальну заробітну плату (4723 грн) та не сплачено ЄСВ за весь період, що не дає правових підстав для призначення житлової субсидії на загальних підставах.
Хочу звернути увагу громадян, які в умовах карантину залишились без роботи, на те, що вони можуть звернутись за призначенням субсидії за певних умов. Розгляд питань щодо призначення субсидії в таких випадках здійснюється згідно з рішеннями спеціально утвореної комісії в тому разі, якщо на момент призначення житлової субсидії ними сплачено (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії.
- У 2020 році гвардійці виявили понад 13 кілограмів наркотичних речовин
- Гасло директора рівненської школи надихає на підкорення нових вершин
Крім того Положенням про призначення житлових субсидій чітко окреслені умови, за яких комісія може приймати позитивні рішення про призначення житлової субсидії, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи зі складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що не забезпечили призначення житлової субсидії на загальних підставах, а саме:
члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення або обмеження волі, до них застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров’я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;
в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати меншої від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду.Та все ж субсидії не можуть бути призначені (навіть за рішенням комісії), якщо у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства в періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, були відсутні доходи або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати чи не сплачено ЄСВ в розмірі, не меншому від мінімального, і такі особи в цей період перебували за кордоном сукупно більш як 60 днів (за винятком документального підтвердження шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або відряджень, навчання чи лікування за кордоном).За відсутності правових підстав для прийняття позитивних рішень приймається рішення про відмову в призначенні житлових субсидій, про що повідомляється заявник.
Тетяна ГОРБАТЮК, начальник відділу з призначення житлових субсидій