Останнім часом медичні заклади міста замість листка непрацездатності видають рівнянам після хвороби довідку – ф. № 036/о. Така ситуація, зі слів медиків, зумовлена відсутністю відповідних бланків.
Однак, хоча у виданих довідках і вказані такі ж дані, які мають бути в лікарняному листі, є всі підписи лікарів і печатка (в тому числі поліклініки) вони не є документом для оплати.
Як бути роботодавцям у такій ситуації, якщо працівник замість листка непрацездатності надав медичну довідку?
За роз’ясненням редакція «7 днів» звернулася до начальника Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області Богдана ГЕРУСА.
– Справді, нині лікувально-профілактичні заклади у зв’язку з відсутністю бланків листків непрацездатності видають довідки, – каже Богдан В’ячеславович. – Люди масово звертаються з питань оплати цих довідок. Але, на жаль, мусимо повідомити, що змін в діючому законодавстві щодо оплати довідок немає, оскільки відповідно до ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Видана ж у медичному закладі довідка для офіційно працевлаштованої особи є документом, який підтверджує поважну причину її відсутності на робочому місці. Комісії з соціального страхування, створеній на підприємстві, в установі, організації, приймати такі довідки до оплати, звичайно ж, не можна. Щоправда, необхідно скласти протокол про відмову в призначенні лікарняних.
Коли почнуть обмінювати довідки на листки тимчасової непрацездатності?
– Терміни обміну довідок на листки непрацездатності у медичних установах не належать до питань компетенції Фонду. Тому можемо тільки зазначити, що після обміну працівниками довідок на листки непрацездатності встановленого зразка і надання їх на роботу комісією із соціального страхування має бути прийняте рішення про призначення матеріального забезпечення з тимчасової непрацездатності.
Підставою фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду є подана роботодавцем згідно з вимогами заявка-розрахунок, що містить інформацію про нараховані суми за листками непрацездатності.
– Чим зумовлена затримка з виплатами лікарняних і декретних?
– Принагідно треба сказати, що Фонд соціального страхування України виплачує лікарняні та декретні у повному обсязі, однак є затримки у строках фінансування.
Фонд здійснює фінансування на підставі отриманої від роботодавця заяви-розрахунку. Саме від дати її подачі, у першу чергу, залежить дата виплати. Тому працівникові, який надав лікарняний, важливо не втрачати насамперед зв’язок із своїм роботодавцем, бухгалтером та комісією (уповноваженим) із соціального страхування його підприємства щодо отримання коштів. Адже, зауважу, Фонд перераховує кошти для виплати допомоги на рахунок роботодавця, який, у свою чергу, здійснює виплати своїм працівникам.
Разом з тим повідомлю, що станом на 14 квітня 2021 року профінансовано заяви-розрахунки, прийняті по 26 лютого цього року включно.
Спілкувався Василь ГЕРУС