Про те, що нині пропонують безробітним та що змінилося у сфері працевлаштування, розповіла директор Рівненського обласного центру зайнятості Надія Плютинська.
Через російську агресію мільйони українців залишилися без роботи. За неофіційними даними – близько третини. Нацбанк прогнозує, що до кінця року ця цифра, хоча й повільно, але зменшуватиметься. Певною мірою завдяки ефективній роботі Державної служби зайнятості Рівненщині та інших регіонів України.
Функції служби зайнятості
- – Надіє Богданівно, які сьогодні головні завдання стоять перед обласною службою зайнятості?
– Основна наша функція – допомогти особам, які не працевлаштовані або не змогли реалізувати себе. Для них важливо знайти ту професію, якою вони хотіли б займатися. Більшість людей, які до нас звертаються, – це ті, які втратили роботу, у т.ч. учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи. Структура служби зайнятості побудована так, щоб людям були максимально доступні наші послуги. В області працюють 4 філії – Рівненська, Сарненська, Дубенська і Вараська, а також управління та відділи у всіх колишніх районних центрах.
Клієнтів служби зайнятості можна поділити на кілька груп. Це звичайні безробітні, в тому числі внутрішньо переміщені особи, учасники бойових дій. Що ми можемо запропонувати? В Україні наразі діє вісім Центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, в яких можна здобути нову професію. Один із них успішно працює у Рівненській області, готуючи спеціалістів за 58 ліцензованими спеціальностями та понад 150 напрямами. Це в основному робітничі професії: водії різних категорій, швачки, діловоди, айтішники (не програмісти, які пишуть програми, а ті, які здійснюють певний супровід) та інші.
Профорієнтаційні послуги
Ми надаємо також профорієнтаційні послуги, щоб зрозуміти, чим людина хоче займатися. Скажімо, ви за освітою бухгалтер, але також вмієте випікати хлібобулочні вироби. Тобто, вивчаємо можливості кожного кандидата, і після цього пропонуємо йому найоптимальніший варіант. З початку цього року охоплено профорієнтаційними послугами понад 3,1 тисячі осіб.
Також направляємо людей на суспільно корисні роботи. Така робота має тимчасовий характер, але вона дозволяє значній групі людей заробити на життя.
Сьогодні ринок праці розподілений нерівномірно.
Левову його частину займають жінки. Чоловіки, за нашими підрахунками, займають лише 25-30 відсотків.
У всіх восьми Центрах професійно-технічної освіти ДСЗ реалізується експериментальний проєкт з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Для таких осіб навчання безкоштовне.
Заяву на навчання можна подати безпосередньо до центру зайнятості або онлайн – на сайті Державного центру зайнятості, розділ «Навчання». Заява розглядається і приймається рішення протягом 5 робочих днів.
Навчання для УБД
- – Скільки учасників бойових дій вже проходять навчання?
– На сьогодні за експериментальним проєктом залучено до навчання 27 учасників бойових дій та 2 особи з інвалідністю внаслідок війни. З них 11 осіб вже закінчили навчання за професіями водії різних категорій і 2 особи – за програмою «Керування БПЛА (дроном)», а 16 осіб продовжують навчання.
- – Яку допомогу ви надаєте внутрішньо переміщеним особам?
– В нашій області зареєстровано понад 58 тисяч внутрішньо переміщених осіб. З початку повномасштабного вторгнення до нашої обласної служби зайнятості всього звернулося 3429 таких осіб (по місту Рівне – 2293 ВПО), з них – 2590 осіб отримали статус безробітного (878 ВПО – по місту Рівне). Безробітним ВПО виплачено допомоги по безробіттю у сумі 15,2 млн гривень, в т. ч. по місту Рівне – понад 5,4 млн грн.
За сприяння служби зайнятості працевлаштовано 2118 осіб з числа внутрішньо переміщених осіб, з них – 1265 ВПО, які звернулися до обласної служби зайнятості у пошуку роботи, та 853 внутрішньо переміщених осіб працевлаштованих з урахуванням програм компенсацій.
На обласному ринку праці сьогодні найбільш затребувані продавці продовольчих і промислових товарів, швачки, водії різних категорій. Є вакансії у медичних амбулаторіях, щоправда, переважно у віддалених селах.
- – Як зараз складається співпраця між обласною службою зайнятості та роботодавцями?
– Раніше роботодавець подавав нам звіт, де вказував наявність вакансій. Сьогодні є єдиний Портал вакансій. І роботодавець розміщує вакансію, яка для нього актуальна. Ми ж працюємо з усіма наявними ресурсами. Якщо раніше працювали з внутрішнім ринком, то зараз вийшли на відкритий ринок. Але з роботодавцями продовжуємо тримати тісний зв’язок. Узагальнюючи, скажу: сьогодні підхід до закриття вакансій індивідуально-творчий.
Служба зайнятості надає роботодавцям також фінансову підтримку. Наразі є низка компенсацій, якими можуть скористатися роботодавці:
Компенсації за працевлаштування окремих категорій безробітних
● Компенсація у розмірі 50% фактичних витрат на оплату праці за працевлаштування громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць (людей з інвалідністю, учасників бойових дій, кому до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років).
● Компенсація у розмірі 50% фактичних витрат сплаченого єдиного внеску за працевлаштування громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць і мають додаткові гарантії у працевлаштуванні; понад 6 місяців.
● Компенсація у розмірі 50% мінімальної заробітної плати за працевлаштування зареєстрованих безробітних з-поміж молоді.
Компенсації за працевлаштування ВПО
● Компенсація за працевлаштування ВПО під час дії воєнного стану (після 24 лютого 2022 року). Заяву можна подати через Дія.
● Компенсація за працевлаштування ВПО з-поміж зареєстрованих безробітних.
Компенсація за облаштування робочого місця
Компенсація за облаштування робочого місця для працевлаштованої людини з інвалідністю.
Заяву можна подати через Дія. Наразі даній програмі держава приділяє особливу увагу.
Компенсації за працевлаштування на нові робочі місця
● Компенсація за працевлаштування громадян з-поміж зареєстрованих безробітних.
● Компенсація за працевлаштування громадян (не обов’язково зареєстрованих безробітних).
Хто може отримати ваучер на навчання
- – Сьогодні одним із напрямків здобуття професії є ваучери. Хто має право на отримання ваучера?
– Ваучер – це документ, який видається одноразово та засвідчує право громадянина на оплату послуг з професійного навчання (перепідготовку, підготовку на наступному рівні освіти, спеціалізацію, а також підвищення кваліфікації) за затвердженим переліком професій і спеціальностей.
- – Для цього треба стати на облік в центрі зайнятості?
– Ні! Ваучер може отримати людина, яка немає статусу безробітної. Є сім категорій осіб, які можуть отримати ваучер. До них, зокрема, належать особи, звільнені з військової служби;
- особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
- внутрішньо переміщені особи працездатного віку;
- особи, що позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;
- особи з інвалідністю;
- особи, які у період дії воєнного стану в Україні під час служби, трудової та іншої діяльності, проживання на відповідній території отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання.
Найбільш поширена категорія – це особи віком 45 +. Важливо зазначити, що вони обов’язково повинні мати 15 років страхового стажу.
Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання і не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на момент прийняття рішення про його видачу. Наразі з 1 січня 2024 року ця сума не має перевищувати 30280 грн. Ваучер оплачується за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Поради безробітним
- – Що важливо знати для людей в статусі безробітних? Які поради можете їм дати?
– По-перше, на період воєнного стану виплата допомоги по безробіттю може тривати тільки 90 днів. По друге, згідно з постановою, яка прийнята торік, для роботодавців запроваджені активні програми. Вони мають право отримати компенсацію за працевлаштування зареєстрованих безробітних, у т.ч. внутрішньо переміщених осіб. З початку цього року уже компенсовано 184 заяви.
Важливою є Постанова №738 про мікрогранти для розвитку і розширення бізнесу. На її основі розроблена програма, яка, між іншим, дуже добре зарекомендувала себе на теренах Рівненщини.
Є програма для учасників бойових дій «Гранти для ветеранів та другого із подружжя». Але для цього УБД мають бути зареєстровані в Реєстрі учасників бойових дій. Сума гранту для цієї категорії становить від 250 тисяч гривень до мільйона.
- – І насамкінець. Окремі люди, які до вас приходять за допомогою, раніше працювали неофіційно. Сьогодні дуже важливо, щоб вони отримували «білу зарплату»…
– Інших правил немає. Змінюємо стереотип служби зайнятості. Ми – мотиваційна служба. Головна вимога сьогодення – тільки офіційне працевлаштування. Це не тільки для працездатних осіб плюс, це підтримка держави, наших доблесних Збройних сил.
Спілкувався Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ
Читайте також: Служба зайнятості Рівненщини пропонує ваучери на навчання
- 13 військових підрозділів отримали від Рівного дрони, системи зв’язку і зарядні станціїРівненська громада продовжує підтримувати Сили оборони України та передавати необхідне оснащення. Сьогодні секретар Рівнеради Віктор Шакирзян передав 13 військовим підрозділам квадрокоптери Mavic 3 T, Mavic 3 PRO, системи Starlink та зарядні станції EcoFlow, які придбані за бюджетні кошти громади.