fbpx

Що дасть Україні статус спостерігача у комітеті ЄС?

Діліться інформацією з друзями:

Україна почала брати участь у засіданнях Комітету з охорони здоров’я ЄС, присвяченим пандемії COVID-19. Що робить цей комітет і яку користь Україні принесе статус спостерігача у ньому.

В Україні запрошення долучитися до Комітету з охорони здоров’я ЄС вітали як немале досягнення на шляху наближення до Євросоюзу. Адже до цього комітету допускають не так багато країн, які не є членами об’єднання. Водночас Київ чекав понад місяць, перш ніж долучився до його засідань. Після того, як це сталося, DW пояснює, яку практичну користь така участь дасть Україні.

Чим займається Комітет з охорони здоров’я ЄС?

Охорона здоров’я належить до повноважень держав-членів ЄС. Утім, існує немало загроз здоров’ю, для яких кордони між країнами – не перепона. І тому для ефективної боротьби з транскордонними загрозами здоров’ю в Євросоюзі з 2001 року діє Комітет з охорони здоров’я (EU Health Security Committee, HSC).

Обов’язкових рішень цей комітет ухвалювати не може. Натомість він є майданчиком для обміну інформацією між країнами ЄС щодо транскордонних загроз здоров’ю. За допомогою нього також координують готовність протидіяти цим загрозам, а коли небезпечна ситуація виникла, то на засіданнях цього комітету узгоджують заходи з її подолання.

Такою ситуацією стала пандемія хвороби COVID-19, яку викликає коронавірус SARS-CoV-2. Через неї Комітет з охорони здоров’я ЄС почав регулярно проводити засідання ще з другої половини січня, коли спалах новітньої хвороби лише набирав обертів у Китаї, а за межами цієї країни були зафіксовані кілька випадків. З того часу комітет проводить наради приблизно один раз на тиждень у форматі аудіоконференцій.

Через коронавірус цей склад вирішили розширити. На засіданні Комітету з охорони здоров’я 5 травня Україну запросили стати спостерігачем. Це запропонувала Єврокомісія, і ніхто з учасників не виступив проти. У пресслужбі Єврокомісії DW повідомили, що запрошення Україні надіслали “у контексті пандемії COVID-19”.

Що дасть Україні статус спостерігача у комітеті ЄС

Якщо дивитися на теми засідань 26 червня та 3 липня, то Україна долучилася до обговорень плану Євросоюзу з вакцинації проти COVID-19, динаміки передачі коронавірусу, стратегій виходу з карантину, а також питання тестування на SARS-CoV-2 в контексті відкриття зовнішніх кордонів ЄС. Європейський центр з профілактики та контролю захворюваності (ECDC) не рекомендував масове тестування, а натомість бачить сенс у широкому цілеспрямованому тестуванні.

Максим Степанов участь у комітеті назвав “важливим кроком для європейської інтеграції української медицини”. Практичну користь він пояснив так: “Це спілкування з нашими колегами, це швидке реагування на ситуацію, в тому числі і під час пандемії, це швидші кроки на шляху розбудови нашої медицини та запровадження стандартів ЄС. А це можливо тільки коли ти спілкуєшся зі своїми колегами, коли ти у змозі, в тому числі, брати участь в прийнятті тих чи інших рішень”. Джерело “Deutsche Welle”.


Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»