Рослинне молоко останнім часом – у тренді. Його вживають і дорослі, і діти. Одні його обирають через непереносимість лактози, інші з релігійних причин, треті відкривають для себе веганство і відмовляються від продуктів тваринного походження.
На полицях супермаркетів розмаїття цього продукту: є кокосове, соєве, рисове, вівсяне, мигдальне, гарбузове, макове, горіхове молоко. Про модний напій і правила його безпечного вживання ми розпитали нашого експерта, дієтолога Марту Гончарову.
– Виготовляється рослинне молоко з горіхів, бобів, насіння, злакових. Його жирність, склад і калорійність залежать від сировини. Однак воно завжди менш калорійне, ніж тваринне. Саме це робить його дієтичним продуктом.
– Чому рослинне молоко нині таке популярне?
– Спочатку рослинне молоко вживали у азійських країнах, поступово воно заповнило й полиці магазинів у Європі та США. Одна склянка такого молока містить шість грамів білка, 45% добової норми кальцію та 8 незамінних амінокислот. Першими споживачами були люди, котрі страждали від непереносимості лактози. Згодом переваги цього продукту оцінили й інші. А все тому, що воно корисніше і менш калорійне, порівняно з тваринним молоком. Обирати вид рослинного молока слід зважаючи на ваші потреби. Мигдальне багате на мононенасичені жири, але бідне на нутрієнти. Потребу у білку може компенсувати вівсяне молоко. Воно містить більше білка, ніж мигдальне, і менше природного цукру, порівняно з рисовим.
Кокосове молоко – це важливий продукт для прихильників кетодієти з великою кількістю корисних жирів та малою кількістю вуглеводів і білків.
– Якщо порівнювати рослинне і коров’яче молоко, перше можна назвати кориснішим?
– Споживання рослинного молока є більш корисним для організму, серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту. Адже продукт тваринного походження містить молочний цукор, гормони, лактозу. Її не дуже добре розщеплює підшлункова залоза, не маючи необхідних ферментів. Гормони ж можуть провокувати появу акне і інших захворювань, включаючи рак простати. Краще споживати кисломолочні продукти – сир, кефір, йогурт тощо.
- Амбулаторія сімейної медицини є новатором у Рівному
- Максим Степанов назвав поведінку українців – анархією
Рослинне молоко має мало вуглецю і насичених жирів. Як я вже згадувала, воно низькокалорійне. Наприклад, мигдальне містить 20 калорій на чашку. До того ж рослинне молоко взаємозамінне з коров’ячим молоком у багатьох кондитерських рецептах. У більшості випадків – гіпоалергенне.
Для дітей я рекомендую використовувати рисове молоко, додавати його до каші в кінці варки, так збережеться максимум користі.
Насамкінець, хочу додати: якщо ви любите коров’яче молоко і не відчуваєте після вживання дискомфорту у шлунку, пийте його на здоров’я.
Спілкувалася Аліна Будафенко
Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»