Скандальну судову справу щодо розірвання договору з орендарем одного з найстаріших будинків Рівного, що на вулиці 16 Липня, 59, нині розглядає Господарський апеляційний суд. Хто пред’явить переконливіші аргументи, щоб змустити місцеву Феміду «розплющити» очі, стане відомо за тиждень.
Суд першої інстанції, куди позивалась міська влада щодо розірвання договору з товариством «Русана Плюс», став на бік орендаря. Однак управління комунальною власністю виконкому Рівненської міськради подало апеляцію на це рішення, адже міська влада хоче повернути об’єкт культурної спадщини в користування громади міста. Попередньо орендар має відновити будівлю.
Спонукати місцеву Феміду в особі суддів Північно-Західного апеляційного господарського суду ухвалити справедливе рішення прийшли небайдужі рівняни, серед яких історики, краєзнавці й мистецтвознавці, архітектори. Власне, «показати єдність навколо наших цінностей» і «спільними зусиллями зберегти історичну спадщину міста» напередодні засідання закликав рівнян на своїй сторінці у фейсбуці міський голова Рівного Олександр Третяк.
Хоча пікетувальників під судом було небагато, однак вони заявили, що створено ініціативну групу для організації громадських слухань, яка працює над порядком денним. Один із учасників акції, рівненський архітектор Володимир Фомін зазначив, що стурбований тим, як у Рівному обходяться з об’єктами культурної спадщини, а також тим, що досі в місті немає історико-архітектурного опорного плану. Викладач НУВГП, історик і краєзнавець Олександр Крупка зазначає, що ми маємо жити в просторі, де зберігається культурна й історична спадщина. Тож треба мудро поєднувати старовину з сучасністю. Але, на жаль, у Рівному цього немає.
А тим часом колегія суддів у складі головуючої судді Анжели Маціщук, суддів Ганни Олексюк та Андрія Василишина слухала сторони процесу.
Начальниця відділу правового регулювання міського управління комунальною власністю Ірина Борисова, яка представляє позивача, зазначила, що в документах, доданих до позовної заяви, є докази погіршення орендарем стану комунального майна. Зокрема, це матеріали обстеження будівлі спеціальною комісією, створеною за розпорядженням міського голови. Суд першої інстанції не зважив на ці докази і вважав, що управлінням комунальною власністю (орендодавцем) не доведено факт погіршення стану майна і порушення умов договору оренди відповідачем. Тому просили колегію суддів вважати те рішення незаконним, необ’єктивним та ухвалити нове.
Начальниця управління комунальною власністю міста Олеся Смоловик зазначила:
– Орендар порушив обов’язки, передбачені договором щодо утримання та цільового використання майна. Отже відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України ми вважаємо, що це істотне порушення умов договору і воно є підставою для розірвання такого договору. У зв’язку з цим просимо скасувати рішення суду першої інстанції.
Представник ТОВ «Русана Плюс» Андрій Таборовець наполягав на правоті його клієнтів і заперечував усі закиди на їхню адресу.
Водночас, на думку головуючої судді, позивач нечітко сформулював підстави для вимог. Вона намагалася з’ясувати, чому сторони не провели незалежної експертизи, яка б визначила: руйнується будівля чи навпаки – ремонтується. Відтак суд дав запит сторонам щодо експертизи, яка може довести або спростувати, що роботи, проведені орендарем, спричинили погіршення стану історичної будівлі чи покращення. Чи потрібна така експертиза в якості доказу, сторони мають повідомити суд 28 вересня під час продовження засідання. Якщо експертиза не потрібна, то суд виходитиме з наявних нині доказів.
Заступниця міського голови Рівного Марина Кузмічова зазначила, що наразі не знає, чи в програмах діяльності управління комунальною власністю закладено кошти на подібні витрати, але це питання вивчається і за день-два буде рішення. Жодних прогнозів щодо рішення суду вона не давала, але зазначила, що принаймні втішає, що відбувається повноцінний судовий процес, а не за 10 хвилин, як попередній. Тож під час дебатів є шанс переконати суддів.
За словами Марини Кузмічової, в разі виграшу апеляції міська влада буде шукати більш відповідального орендаря та менеджера. Або ж залучатимуть іноземні гранти, щоб облаштувати в занедбаній будівлі-пам’ятці справжній історико-культурний простір. Однак, як відомо, нині триває ще один судовий процес, в якому ТОВ «Русана Плюс» вимагає зняти з будинку на 16 Липня, 59 статус об’єкта культурної спадщини.
А поки що рішення про долю історичного будинку поставлено на паузу. Чи стане воно жирною крапкою у сподіваннях рівнян, а чи дасть надію на збереження історичного обличчя Рівного, стане відомо невдовзі.
Світлана КАЛЬКО
Пряма мова
Міський голова Рівного Олександр ТРЕТЯК:
– Думаю, що в нашому місті є чимало будівель, які мають більш як 200-річну історію.
Коли я побачив, як виглядає пам’ятка, був не те що шокований, я був розчарований! Поки триває судова тяганина щодо розірвання договору з орендарем, який довів до такого стану комунальну власність, будівля тримається на підпорах із тріщинами і грибком.
Дякую всім тим, хто прийшов під стіни Апеляційного суду і тим самим показав, що громада не дасть «загарбати» об’єкт культурної спадщини нашого міста.
У цій справі рішення може бути тільки одне – розірвати договір оренди та повернути будівлю, що на вулиці 16 Липня у користування громади.