Коли бачу розкидані біля смітникового бачка зацвілі скибки хліба, у мене від люті аж дух перехоплює. Слів не можу підібрати, щоб назвати того, хто так вчинив.
Взявшись писати до редакції, спершу думала викласти на папері все, що на душі накипіло. Хотіла нагадати сучасним господиням, скільки коштує хліб і якою ціною він давався нашим предкам. А розповісти, повірте, є що. Взяти хоча б спогади моєї бабусі про страшні роки голодомору.
Втім, згадала бабу Марусю, і попустило. Вона доброю була, ніколи ні з ким не конфліктувала. Навіть нас, дітлахів, жодного разу не сварила. Хоча було за що. Та їй це й не потрібне було. Достатньо було глянути своїми переповненими добротою очима, і так ставало соромно за провину, що аж п’ятки червоніли. Отож і я не буду нікому закидати, а поділюся краще вичитаними в газеті «Високий замок» рекомендаціями технолога Концерну «Хлібпром» Валентини Мельниченко порадами як освіжити черствий хліб.
Так-от, щоб не викидати, раджу не купувати про запас, адже
термін зберігання хліба дуже короткий: пшеничного незапакованого – 24 години, а житнього – 36 годин.
Звичайно, якщо на хлібі з’явились видимі ознаки псування в результаті довгого зберігання, то вживати такий продукт не можна. А от просто сухіший хлібчик можна освіжити без втрати поживної цінності. Існує принаймні 3 таких способи: в духовці, у мікрохвильовці, на паровій бані.
У духовці – достатньо скропити хліб водою, загорнути у харчову фольгу, прогріти у духовій шафі (150-160°C) протягом 15 хвилин. Але не забувайте, що таким способом «відживлений» хліб довго лежати не буде. Його треба одразу з’їсти.
У мікрохвильовці – хліб потрібно порізати на шматки, покласти на деко, накрити спеціальною кришкою для мікрохвильовки, ввімкнути її на 1-1,5 хв. для підігріву.
На паровій бані. Потрібно налити в каструлю води і розкласти шматочки хліба на ситі чи спеціальній решітці. Коли вода закипить, зменшити вогонь, накрити посудину кришкою та потримати 2-3 хв.
Хліб, який не вдається спожити одразу, можна також засушити на сухарики, які зручно потім використовувати під канапе чи додавати до салатів. Для цього достатньо виріб порізати на скибки, розкласти на деку та підсушити у духовці.
Існує також хибна думка, що для довшого зберігання хліб треба тримати у холодильнику при температурі від 0 до +5°C. Насправді все навпаки. Щоб буханець довше зберігався, краще покласти його у морозильну камеру.
Олександра ВЕНТИК
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram