Так уже, мабуть, судилося долею, щоб дещо втрачений статус, який споконвіку належить медикам, їм повернув страхітливий вірусний монстр. А вірніше – самопожертва людей у білих халатах, які опинилися на передовій у жорстокому двобої з підступною недугою.
Відтак стражі здоров’я (а у багатьох випадках і життя) по праву стали героями нашого часу.
– І це не перебільшення, і аж ніяк не пафосні слова, – каже заступник міського голови Рівного Юрій ПОЛІЩУК. – Адже, щоразу заходячи в палату до хворих на COVID-19, медики сповна усвідомлювали, що самі повсякчас ризикують заразитися коронавірусною інфекцією. Але не спасували ні перед нелюдськими труднощами, ні перед реальною небезпекою. Самовіддано виконуючи свій святий обов’язок, врятували сотні життів і повернули здоров’я тисячам рівнян. Аби не бути голослівним, назву лише одну цифру, що красномовніша за будь-які слова. Так-от.
На сьогодні понад 25700 пацієнтів, які лікувалися від коронавірусної інфекції у рівненських закладах охорони здоров’я як стаціонарно, так і амбулаторно, одужали. Щоправда, на жаль, для 385 осіб ускладнення від COVID-19 стали причиною летального випадку, що свідчить про високу смертність цієї хвороби.
– Зважаючи на статистику захворюваності на коронавірус, можна говорити про те, що пандемія пішла на спад. Отож, можна перевести подих?
– Подих перевести можна, а от розслаблятися – борони, Боже. Бо маємо справу з дуже підступною недугою, від якої всього можна чекати. Образно кажучи, мусимо бути пильними, а затишшя маємо використати на детальний аналіз пройденого шляху і підготовку до несподіваних випробувань. Власне, такий підхід, як показала практика, дає позитивний результат. Особлива увага, звісно, відводиться КНП «Центральна міська лікарня» РМР, яка стала закладом охорони здоров’я першої хвилі надання медичної допомоги хворим з гострою респіраторною хворобою, викликаною вірусом SARS-CoV2. Саме тут понад 5000 осіб з особливо небезпечною недугою з початку поширення інфекції отримали стаціонарне лікування. А загалом на заходи, передбачені для боротьби з коронавірусною інфекцією (придбання засобів індивідуального захисту, дезінфікуючих розчинів, обладнання для прибирання, медичного обладнання та медикаментів тощо) торік з міського бюджету витрачено понад 27,2 мільйона гривень і вже 7,3 мільйона у цьому році. Більше того, за рахунок економії коштів, отриманих від Національної служби здоров’я України, на початку березня 2021 року в Центральній міській лікарні запустили кисневу станцію вартістю понад 6 мільйонів гривень. Це дало можливість забезпечити киснезалежних пацієнтів, яких у закладі щоденно перебуває близько 70%, медичним киснем. Як результат, належна фінансова підтримка, вміла організація надання медичної допомоги та своєчасно впроваджені заходи із запобігання поширенню коронавірусної інфекції дозволили утримувати показник летальності від COVID-19 у Рівному на найнижчому по Україні рівні (1,4%). Хоча, повторюся, в цьому найбільша заслуга наших медиків, за що їм низький уклін.
– Отож виходить, що вже другий рік поспіль всі сили спрямовані на боротьбу з коронавірусом?
– Не тільки на це. Хоча, звичайно, протистояння COVID-19 – питання номер один. Утім, не менш важливі й інші. Як-от поліпшення стану здоров’я населення міста Рівне, подовження активного довголіття та тривалості життя, задоволення потреби в ефективній, якісній і доступній медико-санітарній допомозі населенню, забезпечення справедливого підходу до вирішення питань охорони здоров’я і т. д. Для їх вирішення депутати Рівнеради приймають місцеві програми, які реалізуються за кошти місцевого бюджету. Скажімо, на Програму «Здоров’я рівнян» у міському бюджеті в цьому році передбачено 83 мільйони 515 тисяч гривень. Крім того, у нас діє Програма «Забезпечення лікувально-профілактичних закладів міста Рівне імплантами та інструментарієм для надання медичної допомоги хворим із ураженням органів опори та руху на 2017-2021 роки». На її реалізацію в цьому році виділено мільйон гривень. Отож, як бачите, охорона здоров’я була і залишається головним пріоритетом не тільки в політичному курсі влади Рівного, а й у практичній діяльності міських депутатів, які з розумінням ставляться до проблем медичної галузі нашої територіальної громади.
– Яким ви бачите подальший розвиток медичної галузі Рівного?
– Планів більш ніж достатньо. Насамперед актуальним є питання доступності медичних послуг, поліпшення їх якості, а також підвищення культури обслуговування. І це не тільки наміри, а й реальні кроки наближення галузі охорони здоров’я Рівного до європейських стандартів. Так, для прикладу, завдяки сучасному діагностичному обладнанню та медичному устаткуванню реанімаційних КНП «Центральна міська лікарня» РМР наші медики проводять надскладні операційні втручання на працюючому серці та розвивають трансплантологію. Як пам’ятаєте, наприкінці минулого року відбулася перша в місті пересадка серця, яку провели рівненські лікарі спільно з колегами з інституту Шалімова. А нещодавно, у середині травня, в Центральній міській лікарні зробили другу подібну операцію. Це свідчить про те, що з розвитком цього напряму в Рівному поступово відпаде необхідність робити такі хірургічні втручання за кордоном, отже збереже час та кошти пацієнтам та їхнім родинам. Відтак, вважаю, ми – на правильному шляху.
Спілкувався Василь ГЕРУС