fbpx

Рівненське ОСББ почало практичне втілення заходів за програмою «Енергодім»

Діліться інформацією з друзями:

Лише 15 міських ОСББ беруть участь у державній програмі з енергоефективності та термомодернізації житлового фонду «Енергодім». Вони втілять у своїх будинках цілий комплекс заходів, що стосуються утеплення, оптимізації роботи теплових мереж тощо.

Велику частину витрат об’єднанням компенсує держава за рахунок Фонду енергоефективності. Першим втілювати новації у своєму будинку почали на Київській, 81. Про те, що вже зроблено і що – у планах спілкуємося з головою цього ОСББ Феодосієм МИРГОРОДСЬКИМ.

Феодосію Павловичу, торік ви нам розповідали про те як ваше ОСББ зважилося на участь у державній програмі «Енергодім», як непросто було оформлювати документи. Скажіть, яка нині ситуація у вас?

– До програми ми таки потрапили. Можна сказати, вскочили в останній вагон. Нас включили до пакету Б, тож ми отримаємо 70% відшкодування на комплексну термомодернізацію від державного Фонду енергоефективності. До цього пакету на таких умовах увійшло лише 500 ОСББ в Україні. Етапи підготовки і відпрацювання документів вже позаду. Практична реалізація почалася з квітня. Кілька тижнів тому почали виконувати утеплення.

Кошти на роботу отримали в кредит, після завершення більшу частину з них компенсує Фонд. Проєкт досить великий, тож Фонд вирішив виділити два транші. Один – коли виконають частину запланованого, решту – по завершенню проєкту.

Ми проводимо гідравлічне балансування системи опалення. На кожен стояк у кожній квартирі будемо ставити автоматичний регулятор німецького виробництва. Це для того щоб врівноважити рівень подачі тепла на першому та останньому поверхах. Бо на нижніх поверхах, як правило, холодно, а зверху – вікна відкривають. Зараз ми трохи регулюємо загальнобудинковим лічильником, але однаково дисбаланс температури існує. Тепер же в кожній квартирі на кожному тепловому стояку буде стояти такий прилад.

Наступний крок – утеплення зовнішніх стін. Це цілий комплекс робіт. Почнемо з даху, у нас така конструкція будинку, що одну зі стін обов’язково потрібно накривати металевим жолобом. Нині він іржавий, потрібно замінювати. Потрібно вирішити це питання, щоб волога не потрапляла. Спочатку утеплення горища, далі – стіни. Товщина утеплювача – 15 см.

Це досить багато? Як вийшли на таку цифру?

– Попередньо ми провели енергоаудит нашого будинку, адже цей крок є обов’язковим для участі в «Енергодомі». З’ясувалося, що у нас великі втрати тепла саме через стіни. Нашому панельному будинку 38 років. Результати енергоаудиту перевіряли і тут, і в Луцьку, і в Фонді. Тож нам дали висновок про товщину утеплювача. Рекомендували, щоб стіни житлових приміщень вкриваються утеплювачем товщиною 15 см, горище і нежитлові приміщення – сходові клітини – 10 см, балкони теж будемо утеплювати – утеплювачем 3-5 см. Цоколь теж будемо утеплювати спеціальними матеріалами стійкими до вологи. Ці роботи вже виконуються.

Крім того у проєкті – балансування на даху, термоізоляцію теплових мереж. Така вимога фонду. Це ми вже зробили.

Коли ми розмовляли торік, ви згадували про те, що не всі ваші мешканці підтримали спочатку перспективу участі в програмі «Енергодім». А яка зараз із цим картина?

– До «Енергодому» людей десь рік готували. Думали погоджуватися чи ні. В 2019 році нам зірвали цей намір, бо дехто був проти. Здебільшого ті, хто вже зробив собі утеплення без згоди ОСББ. Хоч з часу створення ОСББ у 2015 році ми щороку долучалися до міських програм і робили поліпшення в будинку. Замінювали вікна і двері в під’їздах, оновлювали систему теплопостачання і так далі.

Тож нині більшість наших людей – за термомодернізацію. Торік не можна було загальні збори проводити, бо був карантин, то ми збирали людей з кожного під’їзду окремо, обговорювали, вирішували, збирали підписи. Висловлюю величезну подяку своєму правлінню. Люди працюють на громадських засадах, на ентузіазмі заради будинку, постійно цікавляться.

Звісно противники нікуди не поділися. Коли почали утеплювати стіни, не давали працювати будівельникам, навіть поліцію викликали. Але правоохоронці переглянули всі документи і роботи стартували.

Не зважаючи на це, намагаємося врахувати й інтереси тих, хто вже утеплився, хоч і неправомірно. Якщо те утеплення можна використати, то нарощуємо шар утеплювача. Це все враховується в оплаті за участь у проєкті. Якщо ж зроблено неякісно, чи не відповідає параметрам, які вимагає Фонд, будемо демонтувати. І утеплювати як належить.

– Ви згадали про кошти. Підрахували вже у скільки обійдеться мешканцям цілий комплекс робіт?

– Для тих, хто заплатить упродовж трьох місяців, встановлено ціну в 170 грн за квадратний метр загальної площі квартири. Це без відсотків. Від трьох до шести місяців – 180 грн. А от уже після шести місяців і до року – 190 грн. Хто оплачуватиме через рік – то там буде вже більша сума. Адже додадуться відсотки по кредиту.

Тож власники однокімнатної квартири в середньому заплатять приблизно по 5900 грн. Двокімнатної – 8200 грн, трикімнатної – приблизно 11000 грн. За такий серйозний обсяг роботи – це нормальна сума. Якщо ви будете утеплювати самі, то заплатите щонайменше 20 тисяч.

– Можете назвати переваги, які отримають мешканці, коли ваш проєкт за програмою «Енергодім» буде втілено?

– Насамперед вони житимуть в комфортніших умовах. Звісно ж буде економія ресурсів теплових і, відповідно, фінансових. Ми очікуємо, що економія буде в межах 30 відсотків. Це без цих клапанів на кожному стояку. Тож загальна економія буде ще більша. Вже в цьому році, коли у нас був закритий цоколь і дах, коли замінили двері на сучасні, ми платили на 300-400 гривень менше, ніж у сусідньому будинку. Хоч у них є точно такий же тепловий лічильник з регулятором, але ми платили менше. Бо менша втрата тепла.

Збільшиться й термін експлуатації нашого будинку. Ми закриваємо всі щілини та дірки на фасаді. У 2015 році ми стики затягнули, коли ставили лічильник, однак вже ця робота зійшла нанівець. Будівельники спочатку проштукатурюють та закривають кожну щілинку, є така вимога Фонду енергоефективності. І лише після того закріплюється утеплювач.

Крім того, в утеплених будинках стає дорожчим житло (капіталізація нерухомості, – прим.,ред.). і для міста це теж велика перевага, адже наш будинок стане окрасою в’їзної зони з боку Києва. Крім того, ми найняли для виконання робіт місцеву компанію «Рівнеспецбуд». А це зарплати і податки.

– До речі, як обирали виконавця?

Фонд покладає цю функцію на правління ОСББ. Це було дуже важливо. До мене приїжджали представники двох великих компаній з Луцька. Обіцяли «золоті гори», щоб ми з ними співпрацювали. Але запросили велику суму. Не погодився. Адже у нас в місті є гарна компанія, яка може виконати цю роботу. Бо вони вже такими проєктами займалися. Це «Рівнеспецбуд», у них добра репутація серед наших ОСББ. Вони й у Луцьку вже працювали за цією програмою.

Проєкт нам зробила ФОП Соя Людмила Борисівна, теж дуже добрий фахівець своєї справи. Вона нам робила і на попередні ремонти проєкти. Її фахівці оперативно і грамотно вносили всі коригування в документацію, які пропонував Фонд. Після затвердження проєкту, вона також працювала із фахівцями виконавця – компанії «Рівнеспецбуд». Спільно намітили план роботи, узгоджуючи все з Фондом

– Яка допомога в цьому проєкті від міської влади?

Хочу відмітити, що ми плідно співпрацюємо з управлінням економіки міста уже шість років, адже щороку брали участь у міських програмах на підтримку ОСББ. Тож і нині місто обіцяє нам допомогти. Є відповідна міська програма. Зараз точно неможливо сказати, який буде обсяг допомоги. Відшкодування буде за фактом зробленого.

– Дякуємо вам за розмову і бажаємо успіху вашому ОСББ і нових успішних проєктів. 

Спілкувалася Наталія НИРКОВА