fbpx

Рівненська психологиня порадила як допомогти дитині справитися з роллю старшого

Діліться інформацією з друзями:

Народження малюка в родині – завжди радісна і щаслива подія. Батьки готуються до неї з хвилюванням і трепетом. А що, коли в родині вже є дитина? Для неї народження братика чи сестрички стає справжнім землетрусом, що повністю перевертає її світ. І завдання батьків – зробити цей перехід найменш болісним. Як підготувати первістка до появи в сім’ї нового малюка розповіла практичний психолог, психотерапевт, сімейний консультант Анна РОМАНИК.

– З народженням другої дитини в сім’ї з’являється повноцінний дитячий світ. Діти об’єднуються, стають згуртованою командою, яка живе своїм життям. Вони вчать одне одного, допомагають одне одному, мають спільні секрети. Їх спілкування наповнене дружелюбністю і розумінням з півслова. Ця ідеальна картинка цілком може стати реальністю, якщо батьки докладуть зусиль.
При народженні другої дитини у старшої виникає стан «поваленого короля». Давайте уявимо себе на місці первістка, який досить довго був єдиною дитиною. Звичайно ж вся любов і увага батьків, бабусь і дідусів, друзів і родичів сім’ї діставалися їй. Так само, як і подарунки, солодощі тощо. І ось все руйнується. У родині з’являється маленьке пискляве немовля, яке вмить відбирає першість і левову частку уваги. Тепер воно найменший член сім’ї. З ним доводиться ділити любов і увагу. А як же старша дитина? Вона повинна потерпіти, допомагати з малюком, повинна любити його. Повинна, повинна… тож і не дивно, що старший почувається знедоленим, непотрібним, нелюбимим. Звісно ж, батьки його продовжують любити, однак він більше не єдиний. І для того, щоб пережити це відчуття «усунення з трону», адаптуватися до нової реальності, потрібен час, терпіння і допомога найближчих. Трохи пізніше дитина зможе оцінити всі плюси існування брата або сестри.

– Як же в цій ситуації правильно діяти батькам?

– Перш за все слід підготувати старшу дитину до появи сестрички або братика. Зробіть акцент на правді. Розкажіть, що малюк – це не завжди задоволення і спільні ігри. Це величезна втома батьків і безсоння, неможливість повноцінно поспілкуватися протягом кількох перших місяців. Чесно скажіть старшій дитині, що, народившись, малюк практично нічого не вміє. Тому впродовж цілого року вимагатиме величезної уваги і часу. Це треба потерпіти. Поясніть, що ви любите свого первістка.
Підготуйте старшого і до того, що дорослі, друзі й родичі будуть приділяти увагу, перш за все, малюкові. А також попросіть рідних, котрі приходять в гості, приділити увагу і старшій дитині. Нехай вони поговорять з нею, розпитають про її справи, принесуть якийсь невеликий подарунок.
Закласти основу для спілкування з новонародженим допоможе така батьківська хитрість, як подарунок «від малюка». Заздалегідь купіть для старшої дитини якийсь подарунок і вручіть його після народження братика чи сестрички нібито від його імені. Добре, якщо це буде якась дуже бажана іграшка. Можна трохи пофантазувати і розповісти, наприклад, таку історію: «Коли мама була ще вагітна, вона одного разу гуляла по торговому центру і зайшла в магазин іграшок. Коли вона проходила повз цю забавку, малюк почав дуже сильно штовхати в животі. Мама спочатку насторожилася, а потім зрозуміла, що малюк хоче, щоб цю іграшку купили тобі».

– Як би не готувалися батьки, у старшої дитини все одно можуть виникнути негативні відчуття та емоції стосовно молодшого члена сім’ї. Як бути з ними?

– Такі почуття обов’язково будуть. Не уникнути гніву й роздратування, втоми. Дозвольте старшій дитині виражати негативні емоції по відношенню до братика чи сестри. Говорити про них і бути почутим. Не варто наполягати на беззастережній любові до малюка. При сприятливому розвитку подій, любов між братами/сестрами виникає й без батьківського втручання і наполегливості. А про погані речі варто говорити. Бо згодом прихований від батьків негатив знаходить вихід в агресії щодо молодших. Проявлятися вона може в навмисному ігноруванні і відмові від спілкування. Або в прагненні щипнути, вкусити, якщо старшому років два або три. Щоб не допустити подібних крайніх проявів, дозвольте старшому висловити негатив. І навчіть його робити це коректно.

– Як підтримати старшого, коли в домі немовля?

– Не забудьте нагадати про його переваги. Молодшому дістається багато уваги, розчулення і захоплення. А старшому що? Можливо, більш вільний режим дня, більш дорогі іграшки, право вчити молодшу дитину. Можливо, право відвідувати з батьками ті заходи, які для малюка за віком не підходять. У кожній родині свої традиції. Люблячі батьки завжди зможуть знайти переваги для старшої дитини. Розкажіть, що молодші діти завжди люблять старших. Озвучте почуття малюка: «Подивися який у маленького погляд. Напевно ти йому дуже подобаєшся і те, що ти робиш! Він все повторює за тобою, бо хоче бути схожим на тебе. Коли малюк підросте, він буде твоїм кращим другом!»
Все це варто казати старшому, навіть якщо малюк сидить на руках і з труднощами може ще сфокусувати погляд.

– Практично всі батьки намагаються залучити старшу дитину до догляду за малюком. Чи правильно перетворювати одну дитину на «няньку» для іншої?

– Навіть у ситуації крайньої втоми батькам корисно пам’ятати, що старша дитина – це теж дитина. Залучати її до допомоги можна і потрібно, але це не повинно бути обов’язком. Будь-яку допомогу слід приймати із вдячністю, а відмову – з повагою. Так, доросліший не завжди допомагатиме. І це нормальний етап переживань старшої дитини. Поставтеся до цього з розумінням. Якщо старша дитина допомагає, не зловживайте цією допомогою.
І звісно ж не забувайте поважати право старшої дитини на особисті речі, простір, іграшки. Якщо вона не хоче ділитися з малюком, не змушуйте. Навіть якщо у дітей одна кімната, нехай у кожного з них будуть свої особисті речі та іграшки. Не варто забирати у старшої дитини непотрібні їй забавки і передавати їх молодшій. Вона має право не віддавати. Можливо, віддасть, але трохи пізніше. Сама і з задоволенням.
Нагадаю ще раз, що період «входження в сім’ю» другої дитини – це кардинальна зміна. Від поведінки батьків, їх тактовності, дипломатичності і любові до обох дітей залежать мир в родині і взаємини дітей на довгі роки.
Спілкувалася Наталія НИРКОВА