fbpx

Рівненська лікарка розповіла, чому не варто часто бувати в поліклініці під час пандемії

Діліться інформацією з друзями:

Пандемія коронавірусу внесла суттєві зміни не тільки в наше повсякденне життя, а й у практику надання медичної допомоги. Наприклад, якщо раніше лікарі при появі перших ознак вірусного захворювання радили негайно звертатися в поліклініку, то зараз рекомендують не виходити з дому. Чому так? Що робити людині, яка занедужала? Про це розмова журналістки «7 днів» з лікарем-терапевтом ЦПМСД «Ювілейний» Катериною ПОЧТАР.

– Почнемо із того, як бути людині, в якої з’явилися симптоми застуди? Іти в поліклініку?

– Давайте проаналізуємо ситуацію. Сімейні лікарі у своїх кабінетах не приймають хворих з ГРВІ. Це для того, щоб здорові пацієнти не сиділи в одному коридорі з інфекційними хворими. Консультації пацієнтам з ознаками застуди надають у кабінеті чергового лікаря. Але без нагальної потреби я не раджу звертатися туди. Бо можеш прийти на прийом до лікаря зі своїм вірусом, а піти з ще одним, заразившись від когось у черзі.

Найкраще – рекомендую телефонувати своєму сімейному лікарю. Якщо не знаєте номера телефону, його можна знайти в інтернеті. Скажімо, телефони лікарів ЦПМСД «Ювілейний» розміщені на сайті http://yuvileiny.rv.ua/.

Якщо ваш лікар, наприклад, у відпустці або на лікарняному, телефонуйте у кол-центр, щоб дізнатися телефон лікаря, який його заміняє. Номер 0800215354.

– Добре. що робити при застуді зрозуміло. А як же аналізи, КТ, рентген  таке інше? Врешті-решт, щоб лікар послухав? А може, у хворого вже легені «горять»?

– Світова практика показує, що телефонні консультації при ковіді досить ефективні. А при інших ГРВІ, які самі проходять, тим паче. Сімейний лікар чітко знає, які запитання треба задати, на який день які симптоми з’являються, які ознаки ускладнень, що треба робити. Тому лікар телефонує хворому кожен день, тож він під надійним контролем.

Щодо прослухування та аналізів, то коронавірусні пневмонії не чути фонендоскопом. Їх часто не видно й на рентгені. Щоправда, виявляються на КТ. Але за легкого перебігу недуги результати КТ не вплинуть на лікування. Аналізи теж не дадуть нам суперцінної інформації. Відтак похід у поліклініку несе більше шкоди, ніж користі.

Цінну інформацію дають опитування по телефону, вимірювання температури тіла, частоти дихання, ПЛР-тест на ковід, пульсоксиметрія.

– У такому випадку скажіть, як здати ПЛР? Куди звертатися?

– Нікуди йти не треба. Необхідно залишатися вдома. До хворого приїжджає мобільна бригада. Бере мазочки з носа та горла. Везе в лабораторний центр. Там роблять ПЛР. Безкоштовно. Сімейний лікар повідомляє результат по телефону. В той день, коли беруть аналіз, зранку нічого не їсти та нічого не пити, зуби не чистити, горло не полоскати, носа не промивати.

– А пульсоксиметрія? Що це таке?

– Пульсоксиметр – це маленький прилад, який одягається на палець. Це не боляче. Він показує насичення крові киснем. Якщо в легенях є запалення або інша проблема, то частина легень не працює, і кисню до пальчика дійде менше. Пульсоксиметр покаже це. ВООЗ радить мати такий прилад вдома. Наміряли менше за 93 – терміново дзвоніть лікарю. Бо потрібна госпіталізація.

– Якщо хворому потрібен лікарняний, обов’язково йти на прийом до лікаря?

– Під час пандемії коронавірусу згідно з чинним законодавством сімейні лікарі мають право відкривати лікарняний лист дистанційно. Щоб вберегти людей від обміну мікробами.

– Якщо людина контактувала з хворим на ковід, але почувається добре, що робити? Куди йти?

– На сьогодні карта дій така: телефонуєте лікарю, знаходитеся вдома впродовж 14 днів. Самоізоляцію завершуєте без проходження тесту на ковід. Це згідно з наказом МОЗу України за номером 2122.

Спілкувалася Ірина ВАСИЛЮК