Пандуси і підйомники – це лише початок. На Рівненщині безбар’єрність охоплює доступ до освіти, медичних послуг та інформації для всіх громадян. Реабілітаційні центри світового рівня, інклюзивні школи з укриттями, підручники шрифтом Брайля та сучасні ліфти для маломобільних пацієнтів – область впроваджує комплексні зміни, щоб зруйнувати всі бар’єри.
Мільйони гривень державної підтримки вже працюють на створення простору, де кожен, незалежно від особливостей здоров’я, має рівні можливості.
Як це відбувається та що змінилося за останній рік – розповів перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін.
- Безбар’єрність – це про кожного
- Освіта стає доступною для кожного
- Навчання під захистом: безпека дітей під час війни
- Медицина без бар’єрів
- Фізична та інформаційна доступність
- Реабілітація для всіх: від немовлят до ветеранів
- Допомога військовим та міжнародна співпраця
Безбар’єрність – це про кожного
«Впродовж багатьох років слово безбар’єрність асоціювалось з облаштуванням пандусів та підіймачів. Але це поняття набагато ширше і стосується кожного. Безбар’єрність – це про будь-яку людину. Це коли для всіх доступний не лише простір, а й можливість безперешкодно користуватись різними послугами та отримувати всю необхідну інформацію», – наголосив Сергій Подолін.
Освіта стає доступною для кожного
На Рівненщині діє флагманський проєкт Міністерства освіти і науки «Освіта для всіх». Він охоплює очне навчання, корекційну, дошкільну, позашкільну освіту, програму «Шкільний автобус», а також забезпечення захисних споруд та навчання впродовж життя.
У навчальних закладах області створюються всі умови для дітей з особливими освітніми потребами. Таке навчання організовано у:
- 168 дитячих садках та 44 їхніх філій
- 388 школах та 45 філіях опорних закладів
Крім того, в області функціонує 29 інклюзивно-ресурсних центрів, які надають підтримку дітям з особливими потребами та їхнім батькам.
«Торік на Рівненщині отримано було підручники та посібники рельєфно-крапковим шрифтом Брайля – 501 наклад у частинах. Також ми додатково отримали 753 таких підручників, і надходження продовжуються», – повідомив заступник голови ОДА.
Цьогоріч область отримала державну субвенцію на підтримку дітей з особливими освітніми потребами – 15,6 млн грн, що є значною сумою в умовах війни.
Навчання під захистом: безпека дітей під час війни
Для Рівненської ОДА створення безбар’єрного простору освітнього процесу – одне з ключових завдань. В області навчається 160 тисяч школярів, з них 12,5 тисяч – першокласники.
Нині 97% шкіл Рівненщини працюють очно або у змішаній формі навчання. Із 521 закладу середньої освіти лише 14 не мають сховищ і знаходяться в 20-кілометровій прикордонній зоні – їхнє навчання проводиться дистанційно.
«Уряд нещодавно затвердив розподіл субвенцій на будівництво шкільних укриттів. У переліку три нових заклади Рівненщини – це Гоща, Острог і Дубно. Загалом у цьому році будується сім споруд цивільного захисту», – зазначив Подолін.
Окрім трьох згаданих закладів, нові укриття будуються також у Великих Цепцевичах, Вирах, Костянтинівці та Старому Селі. Кошти на ці цілі Кабмін розподілив у березні цього року.
Медицина без бар’єрів
Усі лікувальні заклади Рівненщини отримали експертний висновок, що підтверджує доступність будівель і приміщень для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Область активно впроваджує флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги». У 2025 році 23 заклади охорони здоров’я уклали договір з Національною службою охорони здоров’я України по наданню реабілітаційної допомоги дорослим та дітям. Для порівняння, у 2024 році таких закладів було 20.
Тільки за перший квартал 2025 року реабілітаційними послугами скористалися майже 3,5 тисячі пацієнтів. За весь минулий рік таких громадян було близько 14 тисяч.
22 заклади охорони здоров’я комунальної власності у 2025 році уклали договір з Національною службою здоров’я України за напрямом надання реабілітаційних послуг на суму 242 млн грн.
Фізична та інформаційна доступність
Фізична безбар’єрність вже впроваджена у 89 закладах охорони здоров’я:
- У 70 закладах створено місця для паркування автомобілів людей з інвалідністю
- У 73 закладах встановлено кнопки виклику
- 17 закладів обладнані підйомниками
- 39 лікувальних закладів мають внутрішні ліфтові кабіни для переміщення пацієнтів на кріслах колісних
- 35 закладів мають внутрішні ліфтові кабіни, що дозволяють переміщувати пацієнтів на каталках
- 58 закладів оснащені табличками шрифтом Брайля
«Ця кількість недостатня, і наше завдання – щоб кожний медичний заклад мав таку систему доступу», – підкреслив Сергій Подолін.
Інформаційна безбар’єрність забезпечується через систему екстреної допомоги «112». Для осіб з порушенням слуху, зору, мовлення та інтелектуального розвитку працює онлайн-формат через систему відеозв’язку – сервіс УТОГ 24/7. Також доступне отримання текстових повідомлень через мобільних операторів Vodafone і Київстар та спеціальні месенджери.
Правова безбар’єрність впроваджена у 89 закладах охорони здоров’я. Усі вони підключені до електронної системи охорони здоров’я та забезпечують внесення медичних записів до системи. Пацієнти мають можливість самостійно записуватися в електронну чергу до медичних спеціалістів.
Реабілітація для всіх: від немовлят до ветеранів
У Рівненській області функціонують:
- 20 закладів, що надають реабілітаційну допомогу дорослим і дітям в амбулаторних умовах (у 2024 році їх було 16)
- 15 закладів, що надають реабілітаційну допомогу дорослим і дітям у стаціонарних умовах (у 2024 році їх було 12)
- 6 закладів, що надають реабілітаційну допомогу немовлятам, які народилися передчасно або хворими, протягом перших трьох років життя
Загальна кількість реабілітаційних ліжок в області – близько 460, і ця кількість продовжує зростати.
У першому кварталі 2025 року майже 3,5 тисячі пацієнтів отримали реабілітаційну допомогу, у тому числі 253 дитини – за пакетом «Медична реабілітація немовлят».
Допомога військовим та міжнародна співпраця
У 15 закладах охорони здоров’я області військовим та ветеранам надають реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах. Триває активна фаза будівництва нового реабілітаційного проєкту в Клеванському госпіталі.
Рівненщина активно співпрацює із Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Протягом двох років в області працюють фахівці з Австралії, Індії, Німеччини, Швеції, Норвегії, Італії, Канади та Англії.
«Вони передають свій досвід і одночасно отримують наш досвід під час війни в бойових умовах. Україна сьогодні активно працює з пораненими, активно допомагає, вчиться, приймає досвід і дає нові навики для українців і взагалі для світу», – підсумував Сергій Подолін.
Реалізація всіх цих програм та проєктів доводить: на Рівненщині безбар’єрність стає не просто словом, а реальністю, яка змінює життя тисяч людей на краще.
Читайте також: З ветераном Євгеном Сивоплясом говорили в Рівному про безбар’єрність