fbpx

Рівненські ОСББ зможуть активніше впроваджувати енергощадні проекти

Діліться інформацією з друзями:

Зміни в законодавстві та нові можливості для ОСББ у сфері енергоощадності – основні переваги для рівненських об’єднань у 2020 році. Про це, а також про особливості співпраці ОСББ з надавачами житлово-комунальних послуг журналіст «7 днів» поспілкувався з керівницею ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне» Галиною ПОХИЛЬЧУК.

ОСББ не хочуть пускати на свою територію сторонніх осіб

– Що чекає на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків Рівного у 2020 році?

– Перспективи для рівненських ОСББ у новому році помітно розширилися. Так, нарешті запрацював Фонд енергоефективності. Крім того, депутати Рівнеради затвердили ще одну міську програму – «Енергодім-Рівне», завдяки якій об’єднання співвласників можуть реалізовувати енергозаощаджувальні проєкти.

У 2020 році держава ще надаватиме кошти на «теплі» кредити. Що не менш важливо, у влади Рівного є наміри збільшити суми на «муніципалку» та програму з термомодернізації. Отож, у рівнян є всі можливості зробити життя у своїх багатоповерхівках комфортнішим, а завдяки енергоефективним заходам, ще й здешевити комунальні послуги.

Разом з тим на ОСББ чекають зміни в законодавстві, які мають запровадити нові правила гри у стосунках із провайдерами. Всеукраїнська рада голів ОСББ домагається внесення поправки в цей законопроєкт, що поданий на розгляд Верховної Ради. Суть протистояння зводиться до того, що провайдери прагнуть отримати більше прав, натомість об’єднання співвласників не хочуть пускати на свою територію сторонніх осіб, які б господарювали там на власний розсуд.

– До 1 травня українці повинні остаточно визначитись із формою управління будинком. Яка з існуючих, на вашу думку, найефективніша?

– Якщо зважити на той факт, що на сьогодні у Рівному тільки в половині багатоповерхівок створені об’єднання співвласників, то виходить, що чимало мешканців досі не визначилися з формою управління. Але це не свідчить про те, що людям байдуже. Бо на «гарячу лінію» Ради голів ОСББ міста Рівне телефонує чимало рівнян, які цікавляться процесом створення об’єднання співвласників.

За моїми прогнозами, до травня кількість рівненських ОСББ збільшиться щонайменше на сотню. А ті будинки, які так і не визначаться, будуть передані в управлінські компанії. Зрештою, в цьому немає нічого поганого.

– Разом з тим, більшість програм розраховані лише на ОСББ.

– Так, справді. Для прикладу, Фонд енергоефективності співпрацює тільки з ОСББ. Навіть така форма власності, як ЖБК, не підходить. Зрештою, щоб взяти участь у будь-якій програмі, обов’язково необхідно мати свій розрахунковий рахунок. Його може мати лише юридична особа. У нашому випадку – ОСББ. А хто, скажіть, забороняє створити об’єднання співвласників і передати будинок управлінській компанії? Тоді вони матимуть такі ж права, як і ОСББ, що самостійно управляють своїм будинком.

 «Енергодім–Рівне» має свої переваги

– У Рівному вже є три міські програми на підтримку об’єднань співвласників. Яка з них найприйнятніша?

– Все залежить від того, що ви хочете в будинку зробити. Якщо, скажімо, співвласники вирішили замінити в будинку вікна і двері, то для цього найкраще підходить «теплий» кредит. За цією програмою ОСББ отримає відшкодування в розмірі понад 40 відсотків з державного і 25 – з міського бюджетів. Буває, що взятий у банку «теплий» кредит об’єднання співвласників уже через місяць повністю гасить.

Тепер щодо муніципальної програми. Коли у нас ціни були значно меншими, ніж тепер, «муніципалка» була надзвичайно вигідною. Але зараз на реалізацію проекту в рамках муніципальної програми з міського бюджету виділять тільки до 800 тисяч гривень, решту суми необхідних коштів мають зібрати співвласники. Це при тому, коли на «теплі» кредити можна взяти стільки, скільки треба – і 100 тисяч, і 5 мільйонів.

Програма «Енергодім–Рівне» також має свої переваги. Вона передбачає комплексний підхід, що дозволяє провести повний пакет енергоефективних заходів на необмежену суму. Щоправда, перед цим треба провести в будинку енергоаудит.

Чи потрібно встановлювати загальнобудинкові лічильники?

– Як ви вважаєте: чи потрібно встановлювати загальнобудинкові лічильники газу, води, тепла, оскільки фактично всі квартири багатоповерхівок укомплектовані індивідуальними приладами вимірювання?

– Почну з того, що в Рівному лічильники тепла встановлені практично у 100 відсотках багатоквартирних будинків. Тепер назріла пропозиція для співвласників – встановлювати індивідуальні прилади вимірювання окремо на кожну батарею у квартирі. Правда, для трикімнатної оселі це обійдеться десь у 10 тисяч гривень. Зате тоді кожен власник квартири буде платити за реально спожиту ним теплову енергію.

Що стосується загальнобудинкових газових лічильників, це інакше, як парадоксом, не назвеш. Я вважаю, що достатньо індивідуального лічильника. І це виправдано, бо людина має вести облік спожитих енергоресурсів. До цього ж зобов’язує й Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який запрацює з травня цього року.

Тепер з приводу загальнобудинкового лічильника води. Він повинен бути. Але ніхто й ніщо не зобов’язує ОСББ укладати колективний договір з водопостачальним підприємством. Тобто ОСББ не буде платити за воду, якщо не підпише колективну угоду.

Відтак оплата за спожиту воду буде проводитися за індивідуальними договорами, які уклали власники квартир із водопостачальним підприємством. Моя порада: не поспішайте встановлювати загальнобудинкові лічильники води і укладати колективні або тристоронні, як у новобудовах, угоди.

– Ви торік побували у Берліні, де вивчали досвід ОСББ німецької столиці. Що можна було б у них запозичити?

– Мабуть, їхню спрощену систему оплати. Не платити німцям – просто невигідно. Якщо б і в нас співвласника поставили в такі законодавчі рамки, коли б йому було втричі дорожче не платити, ніж платити, у нас не було б таких боргів за комуналку і управління будинками.

Інтерв’ю взяв Василь ГЕРУС

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»