Керівниця благодійної організації «Серце дітям України», депутатка Рівнеради від партії «Голос» Марина Кузьмічова нещодавно побувала у Швейцарії. На своїй сторінці у Фейсбуці вона написала доволі велику розповідь про почуте і побачене у цій країні за п’ять днів.
Отож, якою побачила Швейцарію Марина Кузьмічова:
З хвилюванням я летіла до Швейцарії цього разу. Адже кожна країна вводить свої обмеження і правила в період пандемії, і вони змінюються щодня.
Заради справедливості відзначу, що Швейцарія опирається тиску сусідніх країн, щоб не вводити локдаун. Тиск шалений: Франція, Італія, Австрія, Німеччина вимагають локдаун від Швейцарії. При тому, що рівень захворювання сусідів, які живуть із суворими обмеженнями, у порівнянні зі Швейцарією – однаковий.
Маски:
- Більшість швейцарців носять маски правильно і тримають дистанцію.
- В містах (навіть на вулиці) швейцарці зобов’язані ходити в масках. Це дискомфортно, адже маска від різниці температури швидко стає вологою. Багато моїх знайомих мають проблеми з шкірою саме через такі правила.
Кафе, ресторани:
- В кафе ти заходиш в масці. Маску знімаєш тільки коли ти сів за столик, при тому що столики стоять один біля одного. В туалет пройти – маска. Встав до куртки підійти – маска (логіка шалена, коли сидиш, коронавірус тебе не бачить, як тільки встав – вірус тут як тут). При цьому провітрюються приміщення вкрай рідко…
- Всі кафе та ресторани зачиняються о 21.00.
Лікарні і пацієнти:
- Лікарні заповнені хворими на ковід, але лише тому що лікарень стаціонарного типу в Швейцарії досить мало. Крім того не всі пацієнти потребують кисневої підтримки. В багатьох випадках це старші люди, які не можуть справитись з панікою, що навіяна системою залякування. (Введення обов’язкового носіння маски на вулиці лише збільшило рівень паніки та агресії).
- Медперсонал з позитивним ПЛР-тестом (легкого перебіг хвороби) зобов’язані працювати, бо медиків у Швейцарії не вистачає…
- Хворі люди з серйозними хронічними хворобами можуть отримати дозвіл від лікаря на перебування без маски в громадських місцях. Але сімейні лікарі бояться брати на себе відповідальність через можливість втрати ліцензії.
- Навіть якщо ти маєш вищезгаданий дозвіл, у суспільстві такий накал і переляк, що на цих людей спрямовують агресію і бурчання. Особливо на людей пенсійного віку. Як результат, важкохворі люди рідко виходять з дому, позбавляючи себе звичних речей.
- В лікарню персонал не пускає пацієнта без маски, навіть якщо він має дозвіл бути без маски. Такий пацієнт отримує атаку від психолога і часто йде з нічим додому. Скарги тут непомічні. Важливішим є обурення через відсутність маски, ніж допомога пацієнту. Моя знайома фізіологічно не може носити маску. В неї втрачається орієнтир і практично відмовляють ноги, при її діагнозі будь-який новий “аксесуар” на її тілі дає новий удар хвороби. Але в лікарнях того не розуміють…
- Фізіотерапія для людей з інвалідністю може відбуватися виключно в масці. Уявляєте пробіжку або фітнес у масці? У результаті все таж моя знайома не може займатися вже півроку життєво необхідною фізіотерапією. Її хвороба прогресує…
Спорт:
- У Швейцарії вже місяць як не може початися лижний сезон. Для швейцарців, які змалечку вже вправні лижники – це трагедія. Міністр що тільки не придумує: дамо дозвіл, якщо на фунікулер перевозитиме одного лижника (бо ж корона на морозному повітрі дуже агресивна, що здатна пробитися через шолом лижника і уразити його). То під шоломом має бути маска. На такі алогічні вимоги бізнес не ведеться. 3 8 грудня сезон таки почався.
- Сусідні країни, де сезон не почався, тиснуть на Швейцарію відмовитись від гірсько-лижного сезону, особливо Італія. Саме та Італія, яка ніяких проблем не мала літом з коронавірусом і відкрила свої пляжі (свої гроші втрачати не хочеться, Швейцарія хай втрачає). Міністри з сусідніх країн озвучили, що вони ускладнюють рух потягів, щоб менше гірськолижників їхало в Швейцарію. Відповідь швейцарських політиків була гідною: «Ок, ми тоді закриємо кордони для вас і це проблеми ваших громадян, як їм дістатися на роботи у Швейцарію ( багато громадян сусідніх країн, прикордоних зон працюють тут через вищу зарплату). Така відповідь сусідам не сподобалась.
Бізнес і політика:
- Пусті аеропорти – це перше, що вражає. Але крупним компаніям надають достатню підтримку від держави. А от малий бізнес страждає.
- Міністр охорони здоров’я придумує все нові і нові обмеження. Деякі з них несуть серйозні фінансові втрати. Якщо ці обмеження вводить міністр, тоді ці втрати має компенсувати держава. На це міністр піти не може. Тож він придумав геніальний вихід. Міністр тисне на політиків кантонів, щоб вони самі вводили обмеження в своєму кантоні, тоді вся відповідальність і проблеми лягають на місця і фінансові втрати – виключно їхні проблеми. Не всі регіони можуть собі дозволити таке. Саме тому моя улюблена пекарня в селищі Ленк, яку я знаю вже 10 років, закрилась.
Вакцинація:
- Остання новина вразила суспільство. Виявляється, ПЛР-тест є настільки неточним, що потрібно всіх позитивних протестувати швидким тестом. Бо найімовірніше ви короною не хворіли і обов’язково вам потрібна вакцинація. У Швейцарії лише близько 10% населення готові до вакцинації і це переважно люди бізнесу.
- Примусовою вимогою для подорожей буде вакцинація. І нікого не обходитиме, якщо ти вже маєш антитіла…
Алогічних дій дуже багато. Касир на касі в шопінг-центрі сидить з приспущеною маскою з носа, робить зауваження покупцю, який зробив те саме. Покупець відповів касиру, що готовий надіти маску коректно, якщо касир зробить те саме. Відповідь касира така: «Я сиджу, мені можна». Де логіка, спитаєте ви? Ну в ресторанах той же самий принцип. Сидячих людей корона оминає, вона їх боїться.
Статистика:
- Смертність за період від березня до сьогодні, в порівняні з аналогічним періодом минулих років в Швейцарії, не збільшилась.
- Летальність від корони, кажуть, висока. Але у тій же Швейцарії моя знайома розповіла, як її онкохворій мамі, якій давали максимум декілька тижнів прогнозованого життя, по смерті без жодного тесту написали довідку: смерть від коронавірусу. Тому питання летальності теж сумнівне. Кажуть, таких випадків тут багато.
Зараз всі дії міністра охорони здоров’я направлені на підготовку суспільства до вакцинації шляхом обмеження і залякування.
Я не проти вакцини загалом. Але впевнена, що тим, хто перехворів, вона не потрібна, принаймні допоки рівень антитіл високий. Але демократична Європа і Швейцарія на антитіла зважати не буде. Величезні кошти, вкладені у вакцину, мають мати своє повернення.
Всі свої враження і переживання коронавірусної лихоманки передати важко, навіть у такому великому дописі. Дуже хочу, щоб весь світ повернувся до звичного способу життя.