Фармацевтична справа Рівненщини бере свій початок ще з XVI століття. Однією з найбільших на сьогодні аптечних мереж області є ТДВ «Рівнефармація», яка сміливо крокує в ногу з часом. Незважаючи на конкуренцію і виклики пандемій, вона змогла зберегти свої аптеки і успішно розвивається.
Рівненське обласне виробниче об’єднання «Фармація» ще в 1995 році одним із перших в Україні провело приватизацію аптечної мережі. Зробив це засновник і генеральний директор ТДВ «Рівнефармація», заслужений працівник охорони здоров’я Володимир Синяк. На сьогодні це економічно стабільне підприємство, яке сумлінно ставиться до збереження фармацевтичних традицій і водночас підготовки висококваліфікованих кадрів.
Напередодні Дня фармацевтичного працівника України журналістка «7 днів» зустрілася із заступницею генерального директора ТДВ «Рівнефармація», кандидатом фармацевтичних наук, заслуженим працівником фармації, професоркою КЗВО «Рівненська медична академія» Ольгою САДОВНИК.
– Пані Ольго, своєрідною родзинкою нашого міста стала не так давно відкрита Рівнефармацією аптека-музей. Що підштовхнуло до такої ідеї?
– Аптека музей – є, власне, відповіддю на запитання хто такий фармацевт. Це не продавець, як у магазині, а провізор, який виготовляє ліки за індивідуальним приписом. Хотілося б популяризувати професію фармацевта, яка поволі втрачає свою престижність. Люди забули, що аптека – це заклад охорони здоров’я, а фармацевт належить до великої галузі медицини. Ще мій батько, Володимир Синяк, дуже хотів зберегти історію і дух фармацевтики. І оскільки на вулиці Соборній, 187 – найстаріша аптека в Рівному, ми вирішили перетворити її на музей. Наразі тут проводяться екскурсії, де можна подивитися приладдя фармацевтів – старовинні колби, мензурки, ваги, пілюльні машини, старовинний годинник та інше. Проводяться майстер-класи з виготовлення мила, порошків, свічок, кремів для дітей та дорослих, а також практичні заняття для студентів, які здобувають професію фармацевта.
– Ольго Володимирівно, як позначилася на роботі ваших аптек коронавірусна епідемія?
– Як і на житті кожного із нас, вона дуже негативно позначилась на діяльності Рівнефармації. Це зумовлено тим, що всі наші постачальники перейшли на попередню оплату за товар. Отож усі обігові кошти, які у нас були, мусили спрямовувати на закупівлю медичного асортименту. Окрема тема – маски. Вона була особливо злободенною в період маскового ажіотажу, коли з аптек зникли фактично всі засоби індивідуального захисту. Ми самі їздили забирати їх з Києва.
Разом з тим, зважаючи на гострий дефіцит, ми відразу започаткували власне виробництво антисептиків. І все завдяки тому, що зберегли аптеки з правом виготовлення за індивідуальним приписом. Звичайно, витрати збільшились на дезінфекцію, маски, рукавички, засоби індивідуального захисту для наших працівників.
Як би там не було, під час карантину ми не звільнили жодного з понад 300 наших працівників. А вони у нас всі оформлені офіційно, за них систематично сплачуємо податки.
– Кажуть, що пандемія завдала по людях ще й психічного удару. Чи зріс під час карантину попит на психотропні препарати?
– Всі медичні препарати відпускалися згідно виписаних рецептів психотропних і наркотичних речовин. Чи був ажіотаж? Важко сказати. Хоча антидепресанти люди почали купувати таки частіше.
– Якщо не помиляюся, Рівнефармація – єдина аптечна мережа на Рівненщині, де можна придбати психотропні та наркотичні лікарські засоби?
– Дійсно, ми єдині в області, хто реалізує наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори. Не всі хочуть цим займатися, бо це нерентабельно і нецікаво, оскільки йдеться про дешеві препарати, які відпускаються за бюджетні кошти. Крім того, аптеки з відпуском наркотичних, психотропних засобів та прекурсорів потребують великих фінансових витрат для забезпечення дотримання ліцензійних умов відпуску цих препаратів.
Та головна наша «фішка» не в цьому. Ми маємо 10 аптек із виготовлення лікарських засобів за індивідуальним приписом. Серед них – мазі, мікстури, пігулки за доступними цінами. Що і є, власне, роботою провізора, який має бути обізнаним у своїй професії. Скажу більше. Аптеки, які самі виготовляють лікарські засоби, потребують більшої площі, ніж ті, що мають справу з готовими лікарськими формами. У нас всього в достатку. Разом з тим зауважу, що більшість представлених на фармацевтичному ринку Рівненщини аптек реалізують готові лікарські форми. Вони працюють у форматі: купив-продав. Але ми розуміємо, що дух фармації – це виготовлення за індивідуальним приписом, виконання всіх соціальних проєктів для забезпечення лікування населення.
– Нерідко доводиться чути про фальшиві ліки. Як захищаєте свої аптеки від підробок?
– У нас є аналітик, який контролює вхід ліків, перевіряє їхні серійні номери, які відповідають сертифікатам якості. Всі закупки медикаментів здійснюються централізовано на всю мережу. Тому за якість медичних препаратів наші клієнти можуть бути спокійні.
На завершення хочеться сказати, що лікарі повертаються до індивідуального припису рецептів, а особливо це спостерігається в дерматології, педіатрії. Адже у всіх європейських країнах розвивається і підтримується виготовлення ліків в аптечних умовах. Сподіваюся, і в нашій державі ми отримаємо від влади підтримку. Йдеться ж бо про найдорожче – здоров’я людей.
Спілкувалась Аліна БУДАФЕНКО