Важко пояснити чому, але якось сама по собі на задній план у політичному житті Рівного відійшла проблема забруднення річки Усті та Басівкутського озера, яка у попередні роки не раз була темою гучних дебатів.
А тим часом відділ екології міського управління економіки розробив нову Програму розчищення і впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення, розраховану на 2020-2025 роки. Для чого цей документ і що передбачає? Про це журналістові «7 днів» розповіла начальник міського відділу екології Валентина ВЕРЕМКО.
– Якщо пояснити двома словами, то нова природоохоронна програма писалася, бо діюча закінчується 31.12.2020 року – розповідає Валентина Олексіївна. – Отож, аби у нас не було перерв у фінансуванні заходів, спрямованих на впорядкування річки Усті та Басівкутського водосховища, яке є частиною річки, за дорученням заступника міського голови Рівного Сергія ВАСИЛЬЧУКА та профільних депутатських комісій розроблений план заходів, передбачений на період з 2020 по 2025 рік. Проєкт програми із розписаними заходами з дня на день буде розміщений на сайті міської ради, аби ознайомитися з ними мали можливість усі охочі.
– Чи не могли б ви коротко окреслити головну мету цього документа?
– Оскільки це не перша і навіть уже не третя природоохоронна програма, а продовження попередніх, то, звісно, незмінною залишається її головна мета. Відтак вона переслідує наступні цілі: відновлення стійкого функціонування гідроекосистеми Усті, захист річки і Басівкутського водосховища від забруднення, досягнення «доброго» хімічного стану поверхневих вод, забезпечення можливостей використання Басівкутського озера в рекреаційних цілях тощо. Щоправда, до раніше започаткованих напрямів додали ще один, четвертий, розділ, який стосується рекреації. Йдеться, зокрема, про Басівкутське озеро – єдину в місті водойму, де рівняни можуть відпочити. Однак пляж водосховища (давайте будемо відверті) не викликає захвату ні в кого. Ні у нас, ні в мешканців Рівного. Тому цього разу й включили у програму розділ «Рекреація». Але головну його мету записали одним рядком – реконструкція пляжу Басівкутського озера.
– І що саме там планується зробити?
– Це поки що залишається відкритим. Слово – за науковцями, архітекторами і, звичайно ж, небайдужими рівнянами, які теж можуть внести свої пропозиції щодо облаштування пляжу Басівкутського озера. Тобто це буде окремий проєкт. Але, це головне, задекларували, що хочемо це робити. До речі, у четвертому розділі програми ми вказали ще одну мету – облаштувати навколо Басівкутського водосховища пішохідно-велосипедну зону. Як це буде виглядати? Знову ж таки рекомендуватимуть фахівці. Але вже зараз можна сказати, що ця зона виконуватиме дві функції: стане місцем відпочинку і своєрідною захисною системою, яка, на думку науковців, відсіче від водосховища несанкціоновані зливні стоки. Тобто пішохідно-велосипедна доріжка буде додатковим засобом для очищення води в озері. Таким чином, як кажуть, одним пострілом уб’ємо двох зайців.
Спілкувався
Василь ГЕРУС
Заступник міського голови Рівного Сергій ВАСИЛЬЧУК:
– Розчищення та впорядкування Усті (як і Басівкутського водосховища) – доволі довгий процес, що триває вже не один рік. Утім, чи не вперше при розробці природоохоронної програми ми змогли використати грунтовні напрацювання науковців з НУВГП, які провели масштабне дослідження головної водної артерії Рівного, прискіпливо вивчили всі її проблеми. Тобто тепер ми писали документ, маючи під руками конкретні рекомендації фахівців. А відтак запланували дієві заходи, які допоможуть зменшити забруднення Усті твердими наносами і токсичними речовинами, запобігти замуленню Басівкутського водосховища, поліпшити санітарно-екологічний стан міста за рахунок вирішення проблеми підтоплення. Та навіть попри педантичний, якщо можна так сказати, підхід до підготовки програми, ми не закриваємо процес її написання. Навпаки, виставивши днями на публічне обговорення на офіційному сайті Рівненської міської ради та управління економіки міста, запрошуємо всіх небайдужих рівнян поділитися своїми думками з приводу програми та конкретних заходів, рекомендацій, кроків щодо вирішення проблеми.
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram