Більше академічної свободи та індивідуальні освітні траєкторії у вищій освіті – Верховна Рада підтримала законопроєкт у першому читанні.
Студентам дозволили обирати темп і тривалість навчання, а також, за потреби, змінювати спеціальність після року чи півтора навчання.
Із головного
- Якщо вступник ще не визначився зі спеціальністю, на якій хоче навчатися, він чи вона зможе спершу вступити на міждисциплінарну освітню програму в межах однієї або декількох галузей знань. А тоді, наприклад, після першого курсу, вже ухвалити остаточне рішення щодо спеціальності або здобувати міждисциплінарну освіту. Ті, хто від початку визначилися зі спеціальністю, зможуть й надалі вступати одразу на неї.
- Лібералізація темпу навчання дає можливість студенту самостійно визначати тривалість навчання в університеті. Тож, наприклад, хтось зможе завершити 4-річну бакалаврську програму за три роки або навпаки – поєднати навчання з роботою і завершити необхідні 240 кредитів ЄКТС за 6-8 років. Ця зміна стосуватиметься студентів, які навчаються на контрактній основі.
- Законопроєкт посилює автономію університетів. Заклади зможуть самостійно визначати інструменти для досягнення встановлених стандартом компетентностей (з так званих нерегульованих спеціальностей). Натомість, для регульованих, таких як право, медицина чи правоохоронна діяльність, держава детально визначить вимоги до компетентностей та результатів навчання.
«Щодо заочної форми, навколо якої точилася найбільш запекла дискусія. Ми почули усі аргументи громадськості та депутатів – нині про її скасування не йдеться. Натомість ставимо перед собою завдання трансформувати цю форму навчання таким чином, аби це дійсно було про якість» – сказав міністр освіти Оксен Лісовий.
Джерело: міністр освіти України Оксен Лісовий
Читайте також: Стан енергосистеми України: зафіксовано дефіцит і знеструмлено 427 населених пунктів