fbpx

Програма «Енергодім-Рівне»: ажіотаж зростає

Діліться інформацією з друзями:

Відтермінування старту прийнятої торік міської програми «Енергодім-Рівне» породило довкола неї всілякі чутки та домисли. Одні таку ситуацію трактують начебто відсутністю охочих братися за реалізацію доволі дорогого проєкту комплексної термомодернізації. А дехто припускає, що ця програма підтримки ОСББ може бути похованою через брак коштів у міському бюджеті.

Яка ж ситуація насправді?

Про це розмова журналістки «7 днів» з радником програми підтримки Фонду енергоефективності України Михайлом ЛУК’ЯНИКОМ.

– Пане Михайле, розкажіть про реалізацію програми «Енергодім». Ходять чутки, що вже подано понад 500 заявок. Отже, пільгове відшкодування завершується.

– Активність ОСББ щодо участі в програмі Фонду енергоефективності «Енергодім» перевершила всі очікування. Нині вже більш як шістсот ОСББ з усієї України стали її учасниками. Чверть сотні з них – ОСББ з Рівненської області. І причина зрозуміла – всі хотіли потрапити в перші п’ять сотень учасників та отримати у майбутньому більший розмір грантів – до 70% в залежності від обраного пакету заходів.

– Тобто зараз вже буде менша сума відшкодування?

– І так, і ні. Що стосується загальнодержавної програми, то розмір гранту для пакету заходів А (це обов’язкові заходи з модернізації системи опалення) складе 40%. Для пакету заходів В (це обов’язкові заходи, що включають комплексну термомодернізацію. Крім опалення це й утеплення стін, даху, підвалу, заміна вікон і дверей у місцях загального користування на енергоефективні) розмір гранту складе 50%. Тому активність ОСББ України в переважній більшості зменшиться, а ось для ОСББ Рівного гірше не буде.

– Чим це можна пояснити?

– А тим, що є міська програма «Енергодім-Рівне», яка працює в унісон із загальнодержавною. Мені відомо, що міське управління економіки разом із представниками депутатського корпусу проводять роботу з напрацювання змін до програми. Тому загальний рівень підтримки ОСББ не зміниться. Тобто міська програма зі свого боку продовжує підтримувати ОСББ і рівень додаткового гранту складе 20%-30%.

– Тобто міські об’єднання отримають додаткові гранти – відшкодування? А можете уточнити, які саме?

– Ми очікуємо зміни, які заплановано прийняти на сесії міської ради. Вони передбачають реорганізацію моделі відшкодування і їх розмірів. Ці зміни пов’язані з прийняттям нової версії державної програми, що дозволила ОСББ фінансувати лише свою власну затверджену частку витрат на проєкт. Таким чином сума кредиту значно зменшується і відсотки за його користування також. Виходячи з цього, суть змін міської програми стосується саме предмету відшкодування. Якщо раніше це було тіло кредиту, яке залучало ОСББ, то нині це вартість усього проєкту незалежно від того, якою є сума кредиту. Таким чином ОСББ не має сенсу позичати більше, аніж потрібно для реалізації проєкту.

– А можете озвучити конкретні цифри?

– Про це говорити поки що зарано. Однак маємо велику надію на те, що це будуть максимально допустимі Фондом межі дофінансування. А це плюс 20% до пакету заходів А та, відповідно, плюс 30% до пакету заходів В. Таким чином загальна грантова складова буде дорівнювати 60% для пакету А та 80% для пакету В. Але впевнено про це можна буде говорити лише після прийняття сесією відповідних змін.

– Отже ОСББ зможе скористатися програмою Фонду енергоефективності України «Енергодім» та міською програмою «Енергодім-Рівне» і реалізувати заходи енергоефективності лише за 20-40 відсотків їх вартості в залежності від обраного пакету?

– Так, але зміни ще повинні бути затверджені. Зверну увагу на те, що більший розмір відшкодування стосується пакету заходів В, який є значно дорожчим, оскільки передбачає комплексний підхід. Разом з тим економія після реалізації цього пакету значно більша. А отже, менший термін окупності. Таким чином ОСББ зацікавлені відразу модернізувати весь будинок та отримати максимальну економію енергоресурсів (а отже, і коштів мешканців) вже з першого опалювального сезону.

– Тому можна прогнозувати збільшення заявок від рівненських об’єднань співвласників? До речі, а скільки вже подано?

– На сьогодні це орієнтовно 15 будинків. І лише один з них подав на пакет А, решта – на пакет В. Активність ОСББ дійсно зростає, адже всі розуміють, що із збільшенням попиту частка відшкодування із зовнішніх джерел буде зменшуватись, а частка ОСББ навпаки – зростати. Водночас, беручи до уваги постійне зростання вартості проєктів, неважко передбачити, що й вартість комплексної енергомодернізації в розрахунку на 1 кв. м житлової площі для співвласників буде збільшуватися. Тому твердження «Чекати – втрачати гроші» тут, як ніде, доречне.

– А чи справді Фонд оплатить обіцяний грант? Чи не станеться так, що коли роботи будуть зроблені, кошти закінчаться?

– Такі побоювання – не рідкість. Усе через те, що, як пам’ятаєте, коли діяла програма «Теплих кредитів» для ОСББ, траплялись ситуації, що будинок прийняв рішення про впровадження заходів з енергоефективності, а фінансування закінчилося. Програма «Енергодім» – це виняток. Оскільки саме на першому етапі – подання заявки на участь у програмі – за конкретним ОСББ резервується необхідна сума для виплати гранту.

– Але кредит треба брати?

– Програма Фонду енергоефективності України «Енергодім» такої вимоги не містить. Є банки партнери (Укргазбанк, ПриватБанк, а найближчим часом, сподіваємось, долучиться ще й Ощадбанк), через які ОСББ надсилають заявку на участь у програмі та отримують відшкодування (грант). Адже відшкодування оплачується, починаючи з першого етапу – 70% вартості енергоаудиту, на другому – 70% витрат, пов’язаних із розробкою проєктно-кошторисної документації та проходження експертизи, а на третьому – за виконані роботи. ОСББ може попередньо назбирати кошти і не брати кредит. Але ми розуміємо, що це малоймовірно. Тому більшість громад ідуть за кредитом у той чи інший банк. Обмежень тут нема.

– Отже, відсотки за користування кредитом все ж доведеться платити?

– Не зовсім так. На Рівненщині діє обласна програма, яка відшкодовує 10% за користування кредитом. Крім того, в перший рік програма «Енергодім-Рівне» відшкодовує решту відсотків за користування кредитом. Таким чином за перший рік ОСББ отримує безвідсотковий кредит. Наступні роки обласна програма компенсує згадані 10%, а ОСББ сплачує лише решту. Це десь 2-4% річних, що зовсім небагато.

– Більш ніж лояльні умови. Чи багато охочих взяти участь у програмі «Енергодім»?

– Звісно, всі ми розраховуємо бути лідерами із залучення коштів Фонду, адже це суттєва економія і для мешканців, і для міського бюджету. Скажу так. Потенційних учасників, які провели чи проводять загальні збори, дуже багато. Ті ОСББ, що вже готують заявки і подаватимуть їх у найближчий місяць-два, за моїми підрахунками, близько двадцяти.

– Цікаво, яка в середньому вартість таких проєктів?

– Вартість дуже різна. Усе залежить від будинку та обраних робіт. Адже (крім обов’язкових заходів) Фонд дає можливість виконати ще й додаткові. Наприклад, замінити вікна у квартирах, поставити індивідуальний облік теплової енергії, встановити рекуператори та багато іншого. Тому всі проєкти треба розглядати індивідуально. Комплексна термомодернізація будинку може коштувати і мільйон гривень, і 40 мільйонів. Більш правильно порівнювати в розрахунку на 1 кв. м площі квартири. Нині ця цифра знаходиться в межах 350-800 грн на 1 кв.м. Якщо ж господарі квартири будуть ще щось робити, для прикладу, міняти вікна – це додатково. Проте відшкодування на індивідуальні заходи також поширюється.

Висновок такий: порівнювати доцільно однакові будинки з однаково обраними заходами, що малоймовірно. Підсумовуючи, скажу, що програма Фонду розроблена таким чином, аби максимально захистити ОСББ від зловживань. Це і перевірка Фондом усіх заявок (юридична, фінансова, технічна). Це й експертиза проєктно-кошторисної документації, авторський та технічний нагляд. А наприкінці – верифікація (перевірка) виконаних робіт. Тому за співвідношення ціна-якість співвласники можуть бути спокійними.

Спілкувалася Світлана ПІКУЛА