До БФ “ЯМаріуполь. Рівне“ в гості завітала рівненська художниця, майстриня Тетяна Мельник.
Разом з маріупольчанками – активістками клубу “Між нами дівчатами” вчилися робити витинанки.
“Так приємно долучитися до створення прекрасного! Отримала від цього заняття насолоду!”, – коментує пані Олена.
Тетяна Мельник не лише продемонструвала, як виготовляються витинанки, а й розповіла про їх походження та застосування у житті українців. Водночас спільно з учасницями зустрічі пригадали, як виглядали витинанки у нашому регіоні на Приазов’ї. У такий спосіб жінки поринули у свої приємні спогади дитинства та юності. Згадували, як прикрашали оселі витинанками, а на новорічні свята створювали зимові витинанки – сніжинки та різні візерунки на вікна.
Що таке витинанка?
«Витинати» означає дослівно «вирізати», тому назва говорить сама за себе. Витинанка — це орнаментальна прикраса житла, яка витята (вирізана) за допомогою ножа або ножиць з паперу (як білого, так і кольорового). Такі вироби в Україні здавна використовували для декорування різних куточків оселі, а саме стін, полиць, печі тощо. А витинанки на вікна — це взагалі класика жанру.
За технікою виконання можна виділити:
- Ажурні витинанки — зображення розміщуються у прорізах;
- Силуетні — зображення виступає силуетом;
- Одинарні — виготовлені з одного аркуша паперу;
- Складні — виконані з декількох аркушів паперу (аплікаційні).
- Також бувають візерунки з паперу, які не ріжуть, а рвуть, що ще більше підходить для дитини — вириванки.
У сучасному виконанні такі візерунки можна використовувати різноманітно: як декор стін, як картину, як декор вікон, для листівок, як декоративні фігурки (новорічні прикраси) та все, на що вистачить фантазії. Дуже популярними сьогодні в Україні є витинанки на вікна та новорічні витинанки.
І хоч промислові тканини та інші декоративні прикраси витіснили цей декоративний елемент з побуту українців, проте як мистецтво воно й досі живе та розвивається. Перевагою його є те, що почати дуже просто — потрібні лише папір та ножиці, а ось меж у вдосконаленні своєї майстерності майже немає.
Читайте також: Переможницею Всеукраїнського педагогічного конкурсу стала освітянка з Рівненщини