Дискусії щодо звільнення від сплати єдиного податку фізичних осіб підприємців першої та другої групи на період карантину тривають у політичних, владних і бізнесових колах Рівного вже майже півтора місяця. Навіть відповідна петиція була розміщена на сайті Рівненської міської ради.
А минулого тижня цю пропозицію розглядали на засіданні бюджетної комісії Рівнеради. Яке рішення було прийнято, редакції газети «7 днів» розповів депутат міської ради Сергій Васильчук.
– Отож, яке, власне, питання виносилося на розгляд?
– Бюджетна комісія минулого четверга розглянула питання, яке зініціювала одна з політичних сил. Йшлося про звільнення від сплати податків підприємців першої і другої групи на період з 1 червня до 31 серпня по всіх категоріях податків, незважаючи на те, що деякі платники податків мали можливість працювати під час карантину. Тобто пропонувалося, образно кажучи, надати пільгові канікули й тим, хто отримував доходи. Більше того, навіть мав певні переваги, оскільки через зменшення чи відсутність конкуренції скористався підвищеним попитом на свої товари і послуги.
Бюджетна комісія запропонувала свій варіант рішення
– З вашої відповіді видно, що члени бюджетної комісії не підтримали висунуту ініціативу?
– Так, бо в ній немає справедливості, не вистачає аргументованості й не визначені джерела покриття втрат. Вочевидь, виносячи на обговорення пропозицію щодо звільнення ФОПів від податків, ніхто з її авторів не рахував, яких втрат через карантин зазнав міський бюджет.
Тим часом за квітень недовиконання міського бюджету, зауважу, становить 30 мільйонів гривень. За травень маємо мінус 21 мільйон. А ще варто було б узяти до уваги й те, що бюджет-2020 передбачався з майже 10-відсотковим зростанням, а саме повинен бути приблизно на 150 мільйонів більшим, ніж у 2019 році. Втім, ми вже зараз розуміємо, що фінансова ситуація точно буде не такою, якою була торік. Навпаки, стане ще гірше.
Ми вже явно недоотримуємо 150 мільйонів гривень. До того ж ніхто не може сказати, скільки ще втратимо на податкові з доходів фізичних осіб, бо зарплата швидше за все не зростатиме, а падатиме. Та й число безробітних через карантин збільшилося.
Якщо до всього ще й пристати на висунуту представниками політсили пропозицію про звільнення від сплати податків підприємців першої і другої групи на період з 1 червня до 31 серпня по всіх категоріях податків, то міський бюджет не дорахує 13-15 мільйонів гривень. Для Рівного це суттєва сума.
Отож, нам треба балансувати бюджет. Я вже казав, що в червні ми очікуємо надходження в сумі 110-112 мільйонів, але потреби на 40 мільйонів більші, ніж можливості. Скажімо, на порядку денному стоїть питання виплати відпускних працівникам освітньої галузі. Ми зараз сушимо голову, де ці гроші взяти. А ще є медична, культурна, спортивна та комунальну галузі, які фінансуються з міського бюджету. Як бути з ними?
– Тоді, яке рішення прийняли?
– Перш ніж прийняти рішення ми, члени бюджетної комісії, залучивши фахівців податкової, центру зайнятості, управління соцзахисту й управління бюджету, спершу сіли й усе порахували. Проаналізувавши ситуацію, напрацювали альтернативну пропозицію:
поки у Рівному та області діє карантин, звільнити в червні від сплати єдиного податку платників першої і другої групи по тих видах діяльності, на які постановою Кабміну була накладена заборона.
Вони звертаються до податкової, де їх звільняють від сплати єдиного податку. Якщо скористатися й іншими наданими можливостями, то ФОПи можуть мати доволі відчутну підтримку. На жаль, такої підтримки не мають середній і великий бізнес, які дуже важливі для економіки країни.
Підприємцям, які під час карантину призупинили свою діяльність, передбачена підтримка
– Говорячи про підтримку ФОПів, маєте на увазі допомогу з боку держави?
– В тому числі й з боку держави, яка передбачена законодавством і відповідними нормативними документами. Ось, для прикладу, стаття 295.5 Податкового кодексу говорить про те, що платники податків першої і другої груп, які використовують працю найманих працівників, звільняються від сплати єдиного податку строком на місяць упродовж року під час відпустки, хвороби і т.д. Тобто вони, враховуючи наше рішення, можуть бути звільнені від податків на два місяці.
Наступне. Все ж таки, дякуючи тому, що у Верховній Раді є розумні голови, були прийняті такі рішення, як-от: з 1 березня до 31 травня звільнили від сплати єдиного внеску певні категорії платників податків. А це приблизно 1040 гривень на місяць. Це суттєва сума. Бо якщо для платників єдиного податку першої групи податки становлять від 105 гривні до 210, а другої від 236 до 945 гривень, то тут йдеться про 1040 гривень.
Щоправда, та ж Верховна Рада, на жаль, запровадила пільги на плату за землю і нерухомість, а це – місцеві податки. Тобто, центральна влада зробила жест доброї волі за рахунок місцевих бюджетів. Ми ж, депутати міської ради, відповідним рішенням Рівнеради звільнили підприємців на період карантину від сплати за оренду комунального майна, а також власників рекламних бігбордів від податку на рекламу.
І це ще не все із запропонованої державою різного роду допомоги, якою підприємцям варто було максимально скористатися. Так, я вже не раз розповідав у ЗМІ про відшкодування представникам малого і середнього бізнесу у зв’язку з вимушеним скороченням або призупиненням діяльності на час карантину в розмірі до мінімальної зарплати на кожного офіційно оформленого працівника. Водночас підприємцям першої і другої груп, які змушені були прикрити свій бізнес на час карантину, передбачені виплати на дітей до 10 років. У Рівному, до слова, в управління соцзахисту із заявами на виплату цієї допомоги (на на загальну суму близько трьох мільйонів гривень) звернулося понад 800 підприємців.
Зваживши все це, бюджетна комісія пропонує своє рішення, за яке, сподіваємося, депутати проголосують на найближчій сесії міської ради.
Спілкувався Василь ГЕРУС
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»