Робота датується 1884 роком. Автором цього історичного полотна є польський живописець Юзеф Менціна-Кжеш. Про цінність картини також свідчить той факт, що за неї митець отримав стипендію на навчання в Парижі.
Полотно довгий час зберігалося у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Однак, як саме воно сюди потрапило – відомостей немає.
Про це повідомили в Рівненській обласній раді.
Єдине, що відомо, – картина була серед експонатів музею вже в грудні 1941 року, оскільки фігурує в описі музейних речей того часу. Під час Другої світової війни вона перебувала в одному з готелів міста, а у 1946-му повернулася до музею.
З плином часу картина зазнала пошкоджень, тож потребувала реставрації. У листопаді 2020 року фахівці Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника розпочали реставрацію полотна.
Після чотирьох років реставрації, 10 грудня, картина повернулася до Рівненського обласного краєзнавчого музею, а 17 грудня її офіційно представили глядачеві.
“Для українців “Битва під Оршею” — не просто картина, це нагадування, що перемогти московитів можливо. Обов’язково зайдіть у музей, подивіться на це батальне полотно” – зауважив під час презентації голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш.
Історична довідка про картину «Битва під Оршею»
Це масштабне батальне полотно розміром 3 на 1,5 м, на якому зображена битва під містом Орша – сьогодні це територія білорусі. 8 вересня 1514 року, на берегах Дніпра у протистоянні зійшлися об’єднане військо з поляків, литовців та українців на чолі з князем Костянтином Івановичем Острозьким та московське військо, метою якого було загарбати землі сучасних України та білорусі. Попри чисельну перевагу московитів, вони зазнали нищівної поразки від об’єднаного війська.
Читайте також: Перелік елементів нематеріальної культурної спадщини затвердили на Рівненщині