Міністерство соціальної політики планує монетизувати пільги на проїзд для українців. Відповідний механізм пропонується запровадити місцевій владі.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповіла міністр соцполітики Марина Лазебна.
За її словами, міністерство розробило законопроект, який передбачає, що місцева влада своїми рішеннями визначає форми надання пільг на проїзд, у тому числі в монетизованому вигляді.
«Необхідно спонукати місцеві влади впроваджувати засоби обліку фактично наданих пільг», – каже Лазебна.
При цьому міністр зазначила, що цей процес поки що йде важко.
«Але ми запропонуємо механізми, як монетизувати пільги на проїзд, хочемо дати громадам алгоритм, як це зробити. Є 2,4 мільйона осіб, які мають пільговий проїзд згідно із законодавством. Ми за те, щоб ці пільги залишалися», – заявила вона.
В Мінсоцполітики вважають необхідним домовлятися з цього питання з головами громад.
«Ми працюємо з Асоціацією міст України, вони підтримують такий порядок денний, але все одно питання поки йде важко», – додала Лазебна.
Раніше повідомлялося, що Кабмін підготував новий порядок монетизації пільгового проїзду. Пільги з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських та приміських маршрутах хочуть надавати в готівковій формі в разі прийняття такого рішення місцевими органами влади.
Порядок монетизації пільг пропонується ухвалити замість скасованого судом у 2018 році.
Згідно з проектом постанови Кабміну, пільги з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських та приміських маршрутах надаються у готівковій формі в разі прийняття такого рішення місцевими органами влади.
У разі неприйняття органом місцевого самоврядування рішення про надання пільг у готівковій формі відповідні пільги продовжують надаватись у безготівковій формі.
Пільги з оплати на міських та приміських маршрутах надаються шляхом виплати особам, які мають на це право, грошових коштів. Пільги з оплати на міжміських маршрутах надаються громадянам, які мають таке право, шляхом компенсації вартості проїзду за здійснені поїздки.
Періодичність і строки виплати затверджуються місцевими органами влади.
Грошову виплату проводять виконавчі органи територіальних громад:
- особам, які одержують пенсію та державну соціальну допомогу, – шляхом перерахування коштів на поточні рахунки в банках або поштою,
- особам, які не одержують пенсії та державної соціальної допомоги, – шляхом перерахування коштів на їхній поточний рахунок у банку.
Як зазначається в пояснювальній записці до проекту постанови, Кабінет міністрів у березні 2018 року встановив порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду. Проте у грудні 2018 року рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва постанови уряду визнано протиправними та нечинними, оскільки, зокрема, при їх прийнятті не було доведено доцільності встановлення соціальної норми у кількості 30 поїздок на місяць, а також відповідного їх розподілу за видами транспорту та між областями.
Проект розміщений для обговорення на сайті Федерації профспілок України.