В умовах жорстких карантинних обмежень, як свідчить практика, найбільш уразливим виявився малий і середній бізнес, який відчутно потерпає через зменшення обсягів реалізації, нестачу коштів на оплату оренди і зарплату найманим працівникам та інші назрілі проблеми. І так не лише в Україні, а й у світі в цілому. За даними проведеного Європейською бізнес-асоціацією опитування внаслідок пандемії на межі закриття опинився кожен п’ятий малий бізнес. Як допомогти підприємцям у цю скрутну годину? Саме над цим, зі слів начальника Рівненського міського управління економіки Володимира ЛИПКА, працює зараз очолювана ним установа.
– Ми перебуваємо на стадії побудови нової для Рівного європейської моделі співпраці влади і бізнесу, – каже Володимир Святославович. – В її основі лежать взаємовигідні партнерські стосунки. Отож одним із пріоритетних напрямів роботи управління економіки міста є підтримка розвитку підприємництва. Адже в цьому однаково зацікавлені всі – і міська влада, і представники бізнесу, і пересічні мешканці територіальної громади. Чим успішніше працюватимуть підприємці, тим більш самодостатніми ставатимуть містяни, збільшуватимуться надходження до бюджету. А відтак розвиватиметься й Рівне.
– У чому саме полягає новизна?
– Насамперед, у налагодженні ефективної комунікації, зміні принципів, за якими вона відбувається. Так, можна багато говорити про те, що ми відкриті до конструктивної співпраці. А можна самим започатковувати тісні партнерські відносини. Власне цим, другим шляхом, ми і пішли. Не чекаємо, коли бізнес прийде до нас, а самі ініціюємо зустрічі з підприємцями, керівниками фірм і потужних підприємств міста, цікавимося нагальними проблемами, спільно шукаємо шляхи їх вирішення. Головне ж – з’ясовуємо, чим практично в тому чи іншому випадку може допомогти міська влада. А в середині жовтня вперше провели в Рівному масштабний бізнес-форум «Важелі зростання в період кризи». До організованого міським управлінням економіки разом з компанією Smart People заходу долучилися майже сотня бізнес-лідерів міста та національних експертів з розвитку пріоритетних для Рівного галузей економіки.
До слова, Rivne Business Forum, який тепер відбуватиметься щороку, – це один з інструментів для налагодження ефективного діалогу між бізнесом, владою та освітньою сферою. Він орієнтований на власників та керівників рівненських підприємств, які хочуть робити Рівне інноваційним і сучасним. Така новація, як Rivne Business Forum, дозволить генерувати ідеї для розвитку існуючого бізнесу та започаткування нового.
– Що особисто для себе, як начальника управління економіки, винесли з проведеного бізнес-форуму?
– Чимало слушних пропозицій, висловлених підприємцями на Rivne Business Forum, взято до уваги. Деякі внесені у Програму з розвитку малого та середнього бізнесу, яку готуємо на затвердження депутатами Рівнеради. Цей документ, який розрахований на три наступні роки, спрямований передусім на популяризацію культури підприємництва та промоцію місцевого бізнесу, підтримку місцевих крафтовиків-виробників. А ще експортерів – це вперше в Рівному. Іншими словами, ми намагаємося покращити бізнес-клімат у місті, налагодити взаємодію між управлінням і бізнесом, сприяти активізації самозайнятості населення. Тобто розбудовуємо таку сервісну модель, коли місцева влада надає підтримку та прозорі правила гри кожному охочому відкрити свою справу.
– Які з напрямків Програми – пріоритетні?
– Основний акцент робимо на тому, щоб підтримувати малий і середній бізнес. Передусім тих, хто створює новий або розширює існуючий бізнес. Будемо надавати грантові кошти (до 50 тисяч гривень) під реалізацію бізнес-ідей або на відкриття нових напрямів. У цьому році вже провели такий конкурс стартапів, підсумки якого підбили у вересні. Перемогли, зокрема, проєкти, які передбачають: переробку та утилізацію відходів текстильного виробництва, створення Центру вуличних культур (дитячий розвиток, хореографія), онлайн навчання в Академії фінансової грамотності, виробництво та продаж екологічного одягу з уживаних та нових матеріалів, а також заняття зі шкільного курсу математики для дітей 1-11 класів з використанням інтерактивної дошки. Відтак автори цих бізнес-планів отримали з міського бюджету фінансову підтримку на реалізацію своїх інноваційних ідей, на основі яких розвиватиметься новий продукт.
Крім того, у місті функціонує програма компенсації відсотків за кредитами, які представники малого і середнього бізнесу беруть на розвиток своєї діяльності. Разом з фінансовою надаємо інформаційну підтримку – проводитимемо навчання, бізнес-форуми, залучаючи на них найкращих експертів, які розповідають про успішні практики, що зараз дуже доречно для наших підприємців.
Окремий напрям представлять крафтовики, які здебільшого вручну виготовляють невеликими партіями якісну й унікальну продукцію. Часто -густо такі люди дуже добре знають, як зробити хороший продукт, та не володіють умінням його продавати, не надто обізнані з сучасними інтернет-продажами. Тож ми допомагатимемо їм створювати ефективні сайти, просувати свій продукт на теренах інтернет-ринків. Також надаватимемо кошти на розширення бізнесу, покриття відсотків за кредитами.
Не залишаться без уваги й ті підприємці, які вже працюють стабільно, вийшли на міжнародний ринок. Їх, зокрема, консультуватимемо з питань експорту, бо це надходження, стабільна робота компанії. Тут ми можемо бути корисними представникам бізнесу тим, що будемо надавати фінансову підтримку при відкритті офісів у пріоритетних для них країнах.
Всі ці моменти передбачені у Програмі розвитку та підтримки підприємництва. Зараз шліфуються окремі деталі. А невдовзі документ буде поданий на затвердження сесією Рівнеради. Сподіваюся, депутати виділять кошти на заплановані напрями. Адже вони для міста є важливими.
Розмову вів Василь ГЕРУС