Як підготуватися до зимово-осіннього періоду розповідає досвідчений керівник ОСББ з Рівного. Зима не вибачає ні халатності, ні бездіяльності.
Перед початком опалювального періоду бажано провести перевірку готовності систем опалення та системи теплопостачання шляхом виконання пробного пуску з метою визначення їх готовності до роботи. Початок і тривалість пробного пуску слід довести до відома споживачів не пізніше, ніж за три доби до початку пробного пуску.
Що варто оглянути перед початком опалювального сезону у багатоквартирному будинку
Ще під час опалювального сезону варто уважно оглянути мережі гарячого водопостачання та опалення, зафіксувати місця протікання, неробочі манометри, запірні арматури, з’єднання. Із відключенням подачі опалення та гарячого водопостачання варто активно приступити до ремонтних робіт мереж. У центральному тепловому пункті в центральних заглушках подачі та зворотки опалення/гарячого водопостачання можна набити нову сальникову набивку, а за необхідності і повністю поміняти на нові. Згадані роботи необхідно проводити по узгодженню з начальником котельні. Під манометрами високого тиску можна поставити нові крани з можливістю випуску повітря. За необхідності замінити манометри на нові. Приблизний тиск на подачу в системі опалення становить 6,5 атмосфер, на зворотці 4 атмосфери, який, звісно, теж зростає до 6,5. У системі опалення манометри потрібно ставити як на подачі, так і на зворотці. Останні нам дадуть можливість бачити практично наскрізь, що робиться всередині труб. У центральному тепловому пункті також варто встановити термометри на трубах подачі та зворотки. Усі труби, звісно ж, варто утеплити. Окремо варто приділити увагу запірно-регулювальній арматурі, що в народі називається кран «баттерфляй» (метелик).
У під’їздних теплових вузлах можна прочистити сопла подачі опалення, зняти заглушки/відкрутити крани і прочистити відстійники у системі опалення. Важливим у теплових вузлах є наявність робочої запірно-регулювальної арматури. Необхідність їх встановлення обумовлюється необхідністю перекривати подачу та зворотку опалення на кожен конкретний під’їзд, а також (що є найважливішим) регулювати температуру води в системі опалення кожного окремого під’їзду. Для досягнення цієї цілі необхідно мати встановлені термометри як на подачі, так і на зворотці.
Також потребують уваги крани на стояках у підвалах, крани для розповітрення батарей у квартирах.Система гарячого водопостачання будинків теж потребує значної уваги: перевірка стоякових кранів у підвалах, встановлення автоматичних розповітрювачів як у квартирах, так і в підвалах.
До 1 жовтня поточного року повинні бути закінчені всі планові роботи на устаткуванні теплових мереж, пунктах систем опалення, вентиляції і гарячого водопостачання та усунуті всі порушення і дефекти, виявлені в період підготовки до опалювального періоду. Також обов’язково потрібно провести гідравлічні випробування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення.
Що робити після закінчення підготовчих робіт
Після закінчення підготовчих робіт приміщення теплових пунктів повинне бути очищеним від будівельного сміття, матеріалів, залишкового обладнання та проведено вологе прибирання приміщення. Приямки для збору ґрунтових вод мають бути очищені від сторонніх предметів.
- Підготовлений до роботи в опалювальний період тепловий пункт повинен відповідати таким вимогам:
- бути у справному стані;
- проведено налагодження обладнання, відкориговано тепловий та гідравлічний режими його роботи;
- всі автоматичні системи теплових пунктів (передбачені проєктом) повинні бути задіяні;
- укомплектований засобами захисту та пожежогасіння;
- забезпечений необхідною технічною документацією;
- електрообладнання теплових пунктів повинне бути надійно заземлене;
- двері електричних шаф повинні закриватися на замок;
- повітряні чи підземні контрольні кабелі, системи автоматики, підживлення розширювальних баків незалежних систем опалення повинні бути працездатними;
- все обладнання теплових пунктів повинне мати відповідне маркування та написи;
- трубопроводи та устаткування теплових пунктів повинне бути пофарбованим у відповідний колір та не мати ділянок із порушеною ізоляцією;
- освітлення теплових пунктів повинне відповідати нормам;
- двері в приміщення теплових пунктів повинні мати відповідні написи та надійно закриватися.
Рекомендації головам правління ОСББ/управителям
Голові правління під час підготовки до опалювального періоду слід складати акти про стан дефектів у мережах, запірних арматурах будинку. Відповідно буде найкраще, якщо сам голова правління разом із сантехніком чи електриком буде здійснювати огляди систем. За результатами актів необхідно складати кошториси ремонтів як на роботи, так і на матеріали.
Рішення про проведення ремонтів необхідно приймати на засіданні правління, а фінансування робіт має бути затверджене загальними зборами про що складати відповідні протоколи. Закупівлю матеріалів та вартість робіт необхідно погоджувати на засіданні правління ОСББ, що, відповідно, варто вписати у рішення правління.
Із практичного досвіду можна порадити завжди розраховувати 10% вартості від робіт та послуг на непередбачені витрати. Для виконання всіх запланованих робіт треба завчасно подбати про накопичення коштів на рахунку, визначитися із поставниками матеріалів, робочими бригадами.
І, наостанок, якщо в ОСББ маленький внесок на утримання будинку, на теперішній час це менше як 6,0 гривень, та ще є заборгованість із внесків у співвласників будинку, то такі будинки не зможуть належно підготуватися до опалювального сезону.
Ігор ХАНЕНКО, член правління ГО «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини»
- Хірурга Гощанської лікарні оштрафували за сфальсифікований діагноз ухилянтуСуд виніс вирок хірургу Гощанської багатопрофільної лікарні Василю Заболотному за підробку офіційних документів. Обвинувачений сфальсифікував діагноз чоловіку призовного віку, за що отримав покарання у вигляді 3400 грн штрафу.