fbpx

Перевірки Держпраці розпочали з підприємств-боржників Рівненщини

Діліться інформацією з друзями:

Орієнтовний час читання: 4 хвилини

Перевірки Держпраці розпочали з підприємств-боржників.

Від початку воєнного стану перевірки Держпраці були призупинені. Проте не всі роботодавці дотримувалися трудового законодавства й вимог безпеки праці. Тому уряд прийняв рішення про відновлення Державною службою України з питань праці позапланових перевірок. Кого саме нині перевіряють, на підставі чого і як – роз’яснює перший заступник начальника Західного міжрегіонального управління Держпраці Роман КАРПЮК.

– Відомо, що Держпраці відновила позапланові заходи контролю. Що саме перевіряють інспектори?

– Так, відповідно до доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Держпраці (зокрема, Західне міжрегіональне управління) у третій декаді червня 2023 року розпочало позапланові перевірки у сфері охорони та гігієни праці, а також щодо додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» з питань виявлення неоформлених трудових відносин і законності припинення трудових договорів.

– За якими підставами проводяться перевірки?

– На даний час проведення таких перевірок дозволено за трьома підставами, визначеними Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»:

  • – звернення фізичної особи;
  • – доручення Прем’єр-міністра України;
  • – настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання.

Наразі ми розпочали перевірки підприємств-боржників. Також проводиться ретельний аналіз звернень громадян, що надходять до Міжрегіонального управління, стосовно наявності порушень законодавства про працю, охорону та гігієну праці з урахуванням вимог статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Якщо є підстави, направляємо такі звернення до Держпраці для погодження заходів державного конт­ролю (перевірок).

– Чи означає це, що пріоритетним напрямом у роботі Міжрегіонального управління буде контрольно-наглядова діяльність?

– З часу оголошення воєнного стану ми працювали виключно як сервісна служба. Суб’єкти господарювання мали можливість отримати консультації та методичну допомогу стосовно вимог законодавства про працю, охорону та гігієну праці. Цьому сприяла й превентивна робота управління: різноманітні інформаційно-роз’яснювальні заходи, сервіс онлайн консультування «інтерактивний інспектор» тощо.

Попри те, що відновлено позапланові перевірки, ключовий акцент роботи управління буде й надалі саме на превенції.

– Яка тематика превенції?

– Першочергово – це реалізація Національного плану спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці, виробничого травматизму та сприяння відновленню економіки на 2023 рік. Нині триває інформаційна кампанія щодо оформлення трудових відносин та ризиків трудової експлуатації, в тому числі у неформальному секторі економіки. У ній, зокрема, ми використовуємо інформаційні матеріали, розроблені в ході кампанії «Виходь на світло» у рамках проєкту ЄС-МОП.

Також спілкуємося з молоддю про правила оформлення трудових відносин, ризики і наслідки незадекларованої праці та трудової експлуатації, запобігання дитячої праці. Для моніторингу стану трудових відносин, з урахуванням критеріїв ризику використання незадекларованої праці, визначено ризикові галузі й роботодавців. За розробленими графіками ми відвідуємо відповідних суб’єктів господарювання за видами економічної діяльності. Також на часі є: інформаційно-роз’яснювальна робота з вимушено переміщеними людьми про ризики потрапляння у трудове рабство; недопущення дискримінації та мобінгу; запровадження програм психосоціальної підтримки на робочому місці та недопущення стигматизації осіб, які живуть із ВІЛ/СНІД; запобігання насильству за ознакою статі на робочому місці; організація суспільно корисних робіт.

Працюємо у партнерській взаємодії. Зокрема, у червні 2023 року з представниками Служби у справах дітей провели низку заходів до Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею. Також беремо участь в оперативно-профілактичних заходах Національної поліції стосовно боротьби з кримінальними правопорушеннями, пов’язаними з торгівлею людьми.

– Куди звертатися, якщо необхідна консультація чи допомога у питаннях трудових відносин та безпеки праці?

– Міжрегіональне управління (крім офіційного листування) надає консультаційну та інформаційну підтримку працівникам і роботодавцям у сервісі онлайн консультацій «Інтерактивний інспектор»:

  • – мобільний телефон +380681404120 та встановлені на ньому месенджери: Viber, WhatsApp, Telegram;
  • – електронна пошта – interaktuvnyiinspektor_z@ukr.net;
  • – онлайн форма – https://forms.gle/LCiAbqjAxTRPjiFbA.
  • – Сайт Міжрегіонального управління https://lviv.dsp.gov.ua/.

Також консультації можна отримати за адресами місцезнаходження структурних підрозділів Міжрегіонального управління в областях. У Рівному – 33028, м. Рівне, вул. Казимира Любомирського (Лєрмонтова), 7.

Світлана СТЕЛЬМАЩУК

  • Унікальна автобусна зупинка з’явилася у Мичеві на Рівненщині
    У селі Мичів, що входить до Малятинського старостинського округу, талановита мешканка Іванна Біль власноруч розфарбувала автобусну зупинку в яскравому українському стилі. Вона перетворила звичайний об’єкт інфраструктури на справжній символ гордості, натхнення та любові до рідної землі.