29 серпня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї до Дня пам’яті захисників України та 10-ї річниці боїв за Іловайськ відбувся захід зі вшанування тих, хто віддав життя, щоб відстояти Україну, її державність, незалежність і соборність.
Цей День пам’яті започатковано 24 серпня 2019 року. Саме з цією датою пов’язаний один із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році.
Тоді керівництво країни-агресора вкотре порушило домовленості: українських військових розстріляли, коли вони колонами проходили тим, що мало бути «зеленим коридором». Їхній шлях пролягав через соняшникові поля. Тому традиційним символом пам’ятного дня став соняшник.
Директор РОКМ Олександр Булига розповів про найбільшу втрату українського народу до повномасштабного вторгнення – Іловайську трагедію. Модератор зустрічі старша наукова співробітниця відділу історії Катерина Гринчковська згадала кожного уродженця Рівненщини поіменно, які віддали під час виходу з Іловайського котла найцінніше – своє життя: Олега Тарасюка, Дмитра Момотюка, Сергія Головчака, Руслана Салівончика, Миколу Гуменюка, Павла Петренка, Петра Більця, Максима Ляшука і Олега Ващишина.
До слова був запрошений військовослужбовець, ветеран, учасник Іловайської трагедії Андрій Рожков. З присутніми пан Андрій поділився тяжкими спогадами про події серпня та вересня 2014 року, коли він сам був бійцем тогочасного батальйону «Азов». На своїй гітарі, яку йому подарували у Маріуполі 10 років тому, він виконав дві композиції – «Ми стали старші на війну» та авторську пісню.
Очільник Управління у справах молоді та спорту виконавчого комітету Рівненської міської ради, волонтер, куратор евакуаційної місії «На щиті» Олександр Гребенюк розповів про роботу місії і волонтерство, про загиблих воїнів, яких він знав особисто, про розшук і гуманітарні вантажі на схід
Керівник Центру «Я – Маріуполь» Богдан Дужик відзначив як змінилося місто Маріуполь з 2014 року, зокрема мислення містян. Своїми спогадами про місто Марії також поділився головний спеціаліст управління культури Рівненської облдержадміністрації Назар Волощук, який у свій час там побував.
Серед присутніх були й інші представники Центру «Я – Маріуполь», а також рідні загиблих воїнів.
Хвилиною мовчання гості заходу вшанували пам’ʼ’ять усіх, хто віддав життя за Україну.
Джерело: Рівненський Обласний Краєзнавчий Музей
Читайте також: Шестиметрові соняхи у пам’ять загиблих в Іловайську встановлять у Рівному (ВІДЕО)