Отець Серафим Кашуба служив Богові до останнього подиху
На фасаді будівлі Зали камерної та органної музики днями урочисто відкрили меморіальну дошку о. Серафиму Кашубі. Саме тут до 1958 року діяв костел Народження Пресвятої Діви Марії і Святого Антонія, поки радянська влада його не закрила. Отець Серафим Кашуба був останнім настоятелем храму. Хотілося б поділитися спогадами про ксьондза Рівненського костелу Святого Антонія в 1945-1958 роках Серафима Алойзу КашубУ (1910-1977), з яким був приємно і душевно пов’язаний від свого народження.
Адже в 1946 році був ним охрещений, а через п’ять років переступив поріг прекрасної, з двома вежами, в неоготичному стилі виконаної споруди з чарівними звуками органу, тримаючись за руку найдорожчої матусі – Владислави Валентинівни Хитрої, світла їй пам’ять (1919-2014).
У білій сутані, вищий за середній зріст, худорлявий отець Кашуба відправляв службу Божу, далі давав причастя, потім сповідав.
Пригадую, як дорослі та діти постійно горнулися до пастора Серафима, як любили з ним фотографуватися. Збереглася світлина, де є мій брат Едуард та сестра Вікторія разом з дітками-парафіянами після прийняття Першої Святої Комунії (Святого причастя) від ксьондза Кашуби. Не забуду ніколи, як проводжав каплан з великим сумом в останню путь віддану Богові та рівненському костелові Анну (Ханечку) Динаковську (1918-1956), відправивши скорботну Літургію в костелі Святого Антонія та на кладовищі на вулиці Дубенській в Рівному. Спорудив отець їй пам’ятник та написав зворушливий вірш-епітафію для Анни. Маючи друзів із сім’ї Щербин, які проживали у двоповерховому будинку на першому поверсі поруч із костелом у 1950-х роках (нині тут споруджена п’ятиповерхівка) мав велике щастя часто бачити ксьондза Кашубу, який ходив подвір’ям святині від плебанії (будинку священника), яка розташовувалася в свій час на вулиці Гоголя, 12 (нині тут розміщена Рівненська обласна організація українського товариства сліпих).
Після закриття владою в кінці 1950 років римо-католицького храму Святого Антонія і заслання до Сибіру та Казахстану відданого Христові пастора бачив, як вивозилося все із святині, як зруйнований був найкращий у Європі орган та (як довідався на початку 1960 років) останків поховання у крипті (підвалі) Любомирських. Та й заслужених для рівненського храму небіжчиків невідомо куди було вивезено. У 1960-х у святині розмістився кінотеатр «Глобус», який демонстрував хронікальні фільми. Хрести на вежах були спиляні, а вежі були зняті та знищені. Із 1987 року в колишньому приміщенні костелу Святого Антонія діє Зала камерної та органної музики Обласної філармонії.
У 1976 році, в День всіх святих 1 листопада, під час «тайної» служби Божої на квартирі Адамовських (тоді вул. Паризької комуни) отримав причастя з рук щойно прибулого із заслання до Сибіру і Казахстану ксьондза Серафима Алойзи Кашуби, який на вигляд був надто виснаженим та в надто простецькій зношеній одежині та взутті перебував. Як довідався, він і на засланні, не зважаючи на слабке здоров’я, проводив служби Божі, давав людям причастя та сповідав. Остання «секретна» зустріч із капланом Кашубою під час служби Божої відбулася в березні 1977 року на квартирі парафіянки Анни Квятковської (1917-1993) неподалік від слідчого ізолятора Рівного. Пам’ятаю, були разом із батьками сестри Адамовські – Вікторія (1930-2000), Ванда (1927-2014), Анна Пухольська (1911-2002). Була і Марія Лозінська (1912-1983), я з мамою та інші парафіяни та парафіянки. Було чути слабкий вже надто голос древнього, цілком, цілком відданого Богові та Пресвятій Діві Марії отця Серафима в досить просторому домі буквально за пів року до його відходу до вічного життя в шпиталі Львова. Вічна та світла йому пам’ять, Божих ласк у потойбічному світі. Пером йому земля.
Був похований слуга Божий Серафим Кашуба на Яновому кладовищі Львова. Та зовсім недавно Орден Капуцинів переніс його останки до Вінниці.
Р.S. Не обмежувався до заслання в Сибір і Казахстан ксьондз Серафим Кашуба лише рівненською римо-католицькою парафією, адже часто проводив служби Божі також у костелах Здолбунова, Острога, Корця, Дубна та інших міст Рівненщини.
Дуже приємно, що відкрито меморіальну дошку його імені на стіні костелу Святого Антонія у місті Рівне. Моя ж розповідь про отця Серафима Кашубу була записана на Польському телебаченні.
Чеслав ХИТРИЙ, парафіянин костелу Святих Апостолів Петра і Павла в Рівному