Після нещодавнього оновлення Програми «Енергодім» Фонду енергоефективності об’єднання співвласників багатоквартирних будинків отримали можливість залучати фахівця для професійного супроводу проєкту з енергомодернізації багатоповерхівки.
Про те, для чого і як можна найняти проєктного менеджера, журналістці нашої газети розповів регіональний радник Програми підтримки Фонду енерго-ефективності України в Рівненській області Михайло ЛУК’ЯНИК.
– Пане Михайле, як стало відомо, віднедавна у нас запроваджено інститут проєктних менеджерів. Яка їхня місія?
– Дійсно, останні зміни програми Фонду енергоефективності «Енергодім» дають можливість залучати кваліфікованого спеціаліста для проведення заходів термомодернізації в ОСББ.
– Тобто мова йде лише про ОСББ?
– Так, оскільки лише будинок, управління яким здійснює ОСББ, може скористатись цією програмою. Фонд енергоефективності України дає можливість отримати грант до 70% на реалізацію заходів енергоефективності в рамках своєї програми.
– Чим саме мають займатися проєктні менеджери?
– Перші проєкти, що почали реалізовуватись в цьому році (від Рівненщини вже більше десятка), показали гостру необхідність в супроводі усіх робіт. Адже ОСББ повинне самостійно обрати енергоаудитора, який проведе обстеження будинку і за результатами енергоаудиту підготувати та подати заявку на участь у програмі. Після цього обрати виконавця проєктних робіт, провести експертизу проєкту та підготувати заявку на погодження проєкту. Наостанок ОСББ, знову таки самостійно, обирає виконавця робіт, технічний та авторський нагляд, подає документи в банк на отримання фінансування та реалізовує свій проєкт.
– То невже без проєктного менеджера тут не обійтись? Ось давайте візьмемо, для прикладу, перший етап – підготовка першої заявки. Чим він може тут стати в нагоді?
– На цьому етапі найперше, що необхідно зробити, так це вибрати сертифікованого енергоаудитора. Як показала практика, незважаючи на те, що сертифікація є багатьох спеціалістів, все ж таки швидко, а головне – якісно виконати роботи, можуть далеко не всі. Як наслідок, ОСББ ризикує значно затягнути з реалізацією проєкту чи ж взагалі не пройти енергетичну сертифікацію, а відтак, не взяти участь у програмі. Тут проєктний менеджер може стати в нагоді, адже може порадити досвідчених спеціалістів, чітко виписати основні договірні умови та зобов’язання, які б мінімалізували ризики ОСББ. Після реєстрації сертифікату, менеджер проєкту допомагає підготувати пакет документів для участі в програмі Фонду та подати заявку. Зверніть увагу – погодження цієї заявки не лише дасть можливість продовжувати реалізовувати проєкт, а й одночасно поверне 70% витрачених на проведення енергоаудиту коштів.
– Гаразд. А щодо проєктування, яка тут може бути допомога?
– На перший погляд, здається, що тут все ясно. Однак зараз бачимо, що часто проєктанти чи то за звичкою, чи ж через відсутність практичного досвіду роблять помилки, які можуть стати причиною невиплати гранту в майбутньому. Хоча наголошу: технічні вимоги програми Фонду енергоефективності чітко відображають державні стандарти та норми. Інша справа, що Фонд це контролює і не допускає порушень. Крім того, перевірка здійснюється як на етапі погодження самої проєктно-кошторисної документації (ПКД), так і після виконання робіт. На цьому етапі проєктний менеджер допомагає з вибором перевіреного і кваліфікованого проєктанта, може проконтролювати відповідність технічних рішень до нормативних актів і, знову ж таки, супроводжувати підготовку другої заявки для погодження проєкту. Якщо Фонд каже «добре», то ОСББ відразу отримує 70% компенсації вартості розробки ПКД.
– А не буде такого, що проєктні менеджери будуть пропонувати лише «своїх»?
– Звісно, від цього важко застрахуватися. Однак пам’ятаємо, – це ринкові відносини, і проєктний менеджер хоче швидко реалізувати проєкт, аби отримати свою винагороду. Крім того, він розраховує отримати наступний контракт, і ніщо інше, крім авторитету і хорошої репутації, йому не допоможе. Я, як голова ОСББ, ніколи не довірю роботу проєктному менеджерові, якщо мій колега розкаже про погану історію співпраці. Навіть якщо вартість його послуг буде найнижча, для ОСББ це вже не так й суттєво, адже левову частку (70%) вартості його роботи (увага!) буде відшкодовано Фондом енергоефективності.
– А скільки ж треба платити проєктному менеджерові?
– Чіткої суми чи відсотка немає – це все ж таки ринок. За рік-другий вийдемо на якусь визначену вартість. Зараз мова йде про 1-2% від суми за всі роботи. Одночасно пам’ятаємо, що особливості будинку та вартість проєктів термомодернізації можуть вносити свої корективи.
– А коли треба оплатити роботу проєктного менеджера?
– Все залежить від того, про що домовитеся з менеджером проєкту і що пропишите в договорі. Рекомендую залишити останню частину для оплати вже після успішного завершення робіт.
– Як саме Фонд допоможе з оплатою послуг проєктного менеджера?
– На сьогодні величина гранту, що покриває послуги проєктного менеджера, складає 70%. Тобто, якщо ви отримали послуг на 30 тисяч гривень, то 21 тисячу компенсує Фонд енергоефективності України. Погодьтеся, це мотивує голову правління ОСББ перекласти і відповідальність, і робочий час на плечі такого спеціаліста.
Спілкувалася Світлана ПІКУЛА