Охочих усиновити дитину багато. Якщо комісія виявляє, що є загроза життю і здоров’ю дітей в родині, то відбувається вилучення їх і переміщення в безпечне місце.
Скільки дітей перебуває на обліку через складні життєві обставини? Як здійснюється їхній соціальний захист? Чи багато охочих прийняти дитину у свою родину? На ці та інші питання відповідає начальник служби у справах дітей Рівненської ОДА Віктор МАРЧУК.
Скільки дітей на обліку
– Вікторе Кириловичу, багато дітей перебуває на обліку?
– Почну з того, що у всіх 64 територіальних громадах області працюють служби у справах дітей. Відповідно до чинного законодавства, голови територіальних громад несуть персональну відповідальність за реагування на насильство щодо дітей.
Наші служби ведуть облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, а також дітей, які залишилися без піклування батьків, дітей-сиріт. Одна з причин взяття на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах – це жорстоке поводження з ними. Є інші причини: ухилення від виконання батьківських обов’язків, вчинення неповнолітніми правопорушень. На облік беремо також дітей, які мають статус постраждалих внаслідок військових дій і збройної агресії.
Нині в області на обліку перебуває близько 1000 дітей. Ця цифра динамічна, вона постійно змінюється.
Щороку на обліку понад 200 дітей-сиріт
– Скільки сімей позбавлено батьківських прав?
– Відповім так. Ми щороку беремо на облік понад 200 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Причин багато: дитина залишається сиротою, коли помирають батьки; батьки не можуть виконувати свої обов’язки за станом здоров’я, через позбавлення волі, невідоме місце їх перебування, що підтверджується відповідними документами.
– Ваші працівники моніторять неблагополучні сім’ї, здійснюють їх супровід?
– Поняття неблагополучні сім’ї в законодавстві дещо розмите. Служби у справах дітей територіальних громад при отриманні повідомлення про залишення дітей без піклування, про загрозу їхньому життю або здоров’ю мають реагувати протягом доби. Комісія обстежує умови проживання, складає акт оцінки рівня безпеки.
Куди відправляють дітей
Якщо комісія виявляє, що є загроза життю і здоров’ю дітей, то відбувається вилучення їх і переміщення в безпечне місце.
– Ви маєте на увазі в інтернат?
– Ні! Це можуть бути сім’ї родичів чи знайомих, якщо у них є належні побутові умови, або лікарня, коли за висновком медичного працівника є потреба в додатковому медичному обстеженні дитини. Це також може бути патронатна сім’я – таких в області функціонує дев’ять.
Якщо це неможливо, то тоді дітей у віці до трьох років влаштовуємо у Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини, у віці від 3 до 18 років – у Рівненський обласний центр соціальної реабілітації, що знаходиться в селі Олександрія, на період з’ясування обставин. Після тимчасового перебування їх повертають батькам, а якщо це зробити не можна, то тоді їм надають відповідний статус і влаштовують у сімейні форми усиновлення.
Усиновлювач не завжди має бути сімейною людиною
– У вересні ми відзначили День усиновлення. Це актуальна і водночас делікатна тема, адже йдеться про долі маленьких українців, які опинилися в складних життєвих обставинах.
– Найперша умова – щоб дитину взяти у свою родину – це бажання, виважене, переконливе. Усиновлювачем може бути як одинока особа, так і сімейна пара, не молодші 21 року. Важливо зазначити, що різниця між кандидатом-усиновлювачем і дитиною повинна бути не менше, ніж 15 років (за винятком родича дитини).
У нашій області на обліку на усиновлення перебуває 228 дітей. Станом на кінець жовтня усиновлено 25 дітей. Відносно 8 неповнолітніх уже розпочато процеси усиновлення.
Що важливо знати усиновлювачам
– Щоб усиновити дитину, їм треба звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання. Тут кандидатам нададуть консультацію, який пакет документів треба зібрати. Обов’язкова умова – проходження навчання в обласному центрі соціальних служб. І лише після цього вони отримують висновок про можливість бути усиновлювачами.
Також заяву можна подати через «Дію». На сьогодні жителі нашої області через «Дію» подали 29 заяв на консультацію з усиновлення та 3 – в кандидати з усиновлення.
На облік з усиновлення беруться діти-сироти, окремі категорії дітей, позбавлені батьківського піклування, та діти, батьки яких дали згоду на усиновлення. Для дітей, яких не всиновили або вони не можуть бути всиновленими, існують такі сімейні форми, як опіка, піклування, прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу.
Рідко усиновлюють двоє дітей
На початку 2022 року в області було близько 20 пар кандидатів на усиновлення. На даний час у нас таких близько 70! Більшість із них хочуть усиновити одну маленьку, відносно здорову дитину, рідко – дві.
На регіональному обліку на початку 2022 року не було дітей у віці до 5 років, що не перебували у складі сімейних груп; їх і зараз немає. Через те, що їх усиновлюють на місцевому рівні. Тому виникають непорозуміння з кандидатами. Бо дехто з них вважає, якщо війна, то кількість дітей-сиріт повинна збільшуватися.
Кандидатів збільшилося. Але не збільшилася кількість тих, які готові усиновити троє і більше дітей з однієї сім’ї. У нас є сімейні групи з трьох, п’яти і більше дітей.
Зараз шукаємо сім’ю, яка взяла б на виховання шестеро дітей. Це має бути родина, яка готова створити будинок сімейного типу. Для неї ми готові надати житло в селі Олександрія.
Житло для будинку сімейного типу є
Свого часу були позбавлені батьківського піклування сімейні групи з 9 та 11 дітей. На щастя, знайшлися родини, які виявили бажання взяти їх на виховання, створивши будинки сімейного типу.
Кандидатам на усиновлення треба набратися терпіння і чекати. Або всиновлювати дітей старшого віку – 10-12 років, чи з сімейних груп, чи тих, хто має непрості захворювання.
– Чи є потреба у створенні дитячих будинків сімейного типу?
– Вона, без перебільшення, колосальна. На даний час в області функціонує 23 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 155 неповнолітніх, 103 прийомні дитини проживають у 49 прийомних сім’ях і ще понад 1,3 тис. дітей – під опікою, піклуванням.
У селі Олександрія є три квартири під облаштування будинків сімейного типу. Дві квартири площею понад 130 кв. м, одна квартира – 300 кв. метрів.
До речі, одна сім’я вже проживає в будинку сімейного типу в Олександрії.
Житло для будинків сімейного типу, які тимчасово перемістилися з Запорізької та Херсонської областей, нині підшукуємо в Рівненській і Дубенській громадах. Наша область отримала з держбюджету на ці потреби 12,5 млн гривень цільової субвенції. Це житло буде комунальною власністю громад.
– Сім’ями внутрішньо переміщених осіб також опікуєтеся?
– Територіальні громади, коли до них приїжджають сім’ї з дітьми, незалежно від їхнього статусу, насамперед з’ясовують їхні потреби і проблеми. Треба сказати, що наші служби нерідко фіксують факти неналежного виховання ними дітей. Часто причиною цього стає зловживання алкоголем. Дітей із таких сімей або беремо на облік, або забираємо від батьків.
Трагічні випадки трапляються
– Ми нещодавно писали про те, що в одній із сімей неповнолітня дитина отримала тяжку травму ока. Що з цього приводу могли б сказати?
– Є підстави вважати, що з тих чи інших причин батьки неналежним чином виконують свої обов’язки. Молодша дитина перебуває ще в лікарні, старша переведена з медичного закладу до центру соціальної реабілітації.
Рівненська міська служба взяла їх на облік на підставі того, що вони перебувають у складних життєвих обставинах. Зараз проводяться певні слідчі дії в рамках кримінальної справи.
– У багатьох європейських країнах, зокрема в Німеччині, передбачено суворі заходи впливу на батьків, чиї діти прогулюють уроки без поважних причин. А як у нас це питання регулюється?
– Є інструкція, зорієнтована на керівників навчальних закладів. Якщо дитина протягом 10 днів не відвідує навчальний заклад, то його директор зобов’язаний повідомити про це службу у справах дітей. А вже її працівники мають з’ясувати, чому дитина прогулює уроки. Якщо підтверджується факт, що поважних причин для цього немає, служба у справах дітей звертається до правоохоронних органів щодо притягнення батьків до адміністративної відповідальності. Тобто їх можуть оштрафувати, або передбачена інша міра відповідальності.
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ
Читайте також: Хто може стати усиновлювачами
- Прогноз погоди для Рівненщини на 4 грудня. Без істотних опадів, вночі та вранці слабкий туманСиноптики надали прогноз погоди для Рівненщини на 4 грудня. У середу буде хмарно з проясненнями. Без істотних опадів. Вночі та вранці слабкий туман.