Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, які створилися у Рівному давно, вже фактично повністю модернізували своє житло. Це пояснюється не лише активністю мешканців і їхнім прагненням до кращого, а й дієвою та постійною підтримкою таких об’єднань з боку міської влади Рівного.
Муніципальна програма сталого розвитку стала однією з перших в Україні та залишається кращим інструментом для підтримки ОСББ. Тож і не дивно, що з кожним роком додається бажаючих скористатися нею. Завдяки підтримці та співфінансуванню з міської скарбниці ОСББ змінюють міський житловий фонд. Чимало об’єднань не раз і не два стають учасниками програми. Про свій досвід у цій сфері нашому журналісту розповіла голова ОСББ «Геолог 12» (вул. Д. Галицького, 12) Людмила ІВАНЧЕНКО.
– Людмило Іванівно, знаємо, що цього року ваше ОСББ уже втретє скористалося можливостями Муніципальної програми сталого розвитку. Розкажіть про це.
– Наше об’єднання почало діяти з січня 2017 року. І це вже третій наш спільний із містом проєкт. Здійснили капітальний ремонт усіх трьох ліфтів. Вони були в критичному стані. Будинку нашому в січні виповниться 41 рік. У нас три під’їзди й 108 квартир. Капітально ліфти ніколи не ремонтувалися. Тричі подавали заявку і нарешті цього року потрапили в програму.
У перший рік існування ОСББ ми впорядковували всі мережі. Тоді ж за програмою «теплих кредитів» поміняли вікна й двері в місцях загального користування. Далі – капремонт даху. На той час він страшенно протікав. Заливало від дев’ятого аж до п’ятого поверхів, у під’їзд не можна було зайти. Тоді виконавці не встигли все зробити, тож той проєкт став перехідним. Аж ось цьогоріч ми нарешті змогли взятися й за ліфти.
Та не думайте, що ми спокійно цих три роки жили і нічого не робили. Повністю капітально поремонтували енергомережі, замінили проводку, зробили вуличне освітлення. Організували ремонт у під’їздах. Усе це за власні гроші ОСББ. А цього року вже одними з перших завершили роботи за муніципальною програмою. Навіть здали усі документи й закрили фінансові питання.
– Розкажіть, у скільки обійшовся ремонт ліфтів.
– Його робили на умовах співфінансування: 30% вартості проєкту – наш внесок, решту оплатило місто. Наша частка була 260 тисяч гривень, а загальна вартість проєкту становила 750 тисяч. На згадані проєкти грошей ми ніколи додатково не збирали. Оформляємо позику, а потім внесками вона гаситься. Зараз так само було: оформила кредит у банку, щоб погасити нашу частку. Сподіваюся, що до літа цю тему закриємо. Окремого внеску на ремонти у нас немає. Намагаюся, щоб боржників не було. На весь будинок є лише 4 неплатники. Їхні справи розглядаються через суд. Єдина проблема – що виконавча служба не допомагає виконувати рішення суду. До прикладу, по одному неплатнику ще 12 травня передала їм документи з суду, але досі жодних дій.
– Розкажіть детальніше про цьогорічну програму.
– Подали заявку ще торік у грудні. Чекали рішення дорадчого комітету. Коли вже оголосили переможців, ми одразу включилися в програму «Прозоро», щоб визначитися з виконавцями. У нас перемогла фірма «Арм-Еко». Попередньо була зроблена експертна оцінка. Ремонт розпочали 11 вересня. А завершили 4 листопада. Замінювали багато деталей, двигуни, ліфтові кабіни. Тепер і безпечно, і приємно користуватися ліфтами. Раніше ж ми щодня наражали себе на небезпеку. Були зацікавлені, щоб спокійно можна було користуватися і щоб усе добре працювало, бо в останні місяці обслуговуюча компанія була у нас практично щотижня – постійно щось виходило з ладу.
– Отже у вашому будинку вже чимало зроблено. Що ще плануєте поліпшувати?
– Тепер у мене вже інші плани. Залишилося лише утеплення. Вже спілкувалися з експертом, готуємося до енергоаудиту. Будемо намагатися потрапити в програму «Енергодім». Незабаром подамо документи, бо там досить тривала процедура розгляду. Я так і планувала ще раніше, що спочатку ми зробимо все всередині, а потім візьмемося за фасад.
– А як ваші мешканці ставляться до таких планів? Адже на цей проєкт вже доведеться «скидатися» додатково. Лише внесків не вистачить.
– Більше половини мешканців уже давно мене просять те утеплення зробити, бо розуміють важливість такого вирішення питання. Вже мабуть років 30 минуло як оновлювали стики. Колись до нас приходив чоловік із тепловізором. Ми піднялися наверх, то там картина вималювалася невтішна. На верхніх поверхах дуже великі тепловтрати. Час «вивітрив» стики між панелями, тож утеплення дуже потрібне. Можливо ці роботи вартуватимуть менше, ніж у інших. Бо в нас уже є тепловий лічильник та ІТП. Ми це зробили ще до створення ОСББ. Тоді діяла міська програма «50 на 50». У нас навіть є балансувальні клапани – не автоматичні, а механічні. Але експерт сказав, що таке може бути. Отож робимо все, щоб було чисто, комфортно і затишно. Ще хотілося б обладнати спортивний майданчик у дворі, маємо проєкт. Сподіваюся, що місто нам допоможе.
Спілкувалася Наталія НИРКОВА