У селищі на Рівненщині реалізують унікальний житловий проєкт — «Квартал Відродження», який покликаний дати новий дім тим, хто втратив житло через війну. Це не просто будівництво багатоповерхівок — а спроба створити перше в Україні життєстійке містечко для переселенців із сучасною соціальною інфраструктурою.
Від руїн до надії: амбітний проєкт «Квартал Відродження» обіцяє стати першим в Україні життєстійким містечком для переселенців
Коли війна забрала в десятків тисяч бахмутян їхню домівку, здавалося, що повернути втрачене неможливо. Але іноді доля підкидає несподівані варіанти. Сьогодні в селищі Гоща вирішують унікальну для України задачу – будують абсолютно нове місто для людей, які втратили свій дім через російську агресію.
До повномасштабного російського вторгнення Бахмут був одним із найкрасивіших куточків Донеччини. Це був рідний дім для понад 80000 жителів з розвиненою інфраструктурою. Житловий фонд налічував 749 багатоквартирних і 15487 приватних будинків. Працювали 59 навчальних закладів.
Російські загарбники вщент зруйнували критичну та соціальну інфраструктуру. Через постійні ворожі обстріли, загрози життю мешканці Бахмута й Бахмутської громади вимушено евакуювалися до більш безпечних регіонів України та зарубіжжя. Зокрема, понад 10 тисяч осіб виїхали до країн Європи, понад 70 тисяч – залишилися в Україні. Частина з них новим місцем проживання обрали Рівненщину.
Нині одна з найгостріших проблем – забезпечення їх житлом. З цією метою розроблено проєкт «Квартал Відродження». Він зокрема передбачає створення на території селища Гоща першого в Україні життєстійкого, комфортного кварталу.
Редакція часопису «Сім днів» попросила розповісти про цей інноваційний проєкт голову Гощанської територіальної громади Миколу ПАНЧУКА.
Як училище привело до великої ідеї

– Все розпочалося з переїзду Бахмутського професійно-технічного училища до нашого селища, – говорить Микола Миколайович. – У 2023 році тут розпочався навчальний процес. Сюди прийшли опановувати знання багато дітей. І я тоді зрозумів: цей заклад у нас точно буде жити.
Але виникла проблема – всі викладачі з Бахмута орендують в нашому селищі приватне житло. Дехто, можливо, зможе продати свою нерухомість на окупованій території, але більшість, на мою думку, цього зробити не зможе. Ця категорія людей опиниться без квартири чи будинку. Який же вихід?
Гощанська селищна рада почала шукати різні програми, де можна знайти фінансування на будівництво житла. У нас був затверджений детальний план території площею 10 га, який передбачав зведення багатоквартирних будинків. Цей план включали в різні міжнародні проєкти, гранти тощо. Ми хотіли отримати в Європі інвестиції, але не вийшло.
Дзвінок, що змінив усе
Продовження актуальної теми відбулося під час всеукраїнських футбольних змагань, де брали участь багато громад, зокрема Гощанська і Бахмутська. Тоді до мене зателефонував мер Бахмута. Ми з ним ще не були знайомі. Він каже: «Миколо Миколайовичу, є така ідея – збудувати мікрорайон для жителів Бахмута у вашому селищі». Подумав: нас нарешті і небо почуло! Я відповів, що ідея дуже цікава. Домовилися про зустріч. Під час особистого спілкування міський голова Бахмута розповів детально про житловий проєкт, показав презентаційні буклети.
За його словами, цей проєкт вони мали реалізувати протягом дев’яти місяців на Київщині. Але не вийшло через спротив громадськості, яка заявляла, що переселенці нібито будуть… ґвалтувати жінок і дітей. Почали незаслужено ображати людей, які в перспективі могли переїхати в столичний регіон.
Від Варшави до Гощі: як проєкт знаходив своїх інвесторів
– Ви цей проєкт почали активно рухати далі?
– Презентацію проєкту зробили в нашій селищній раді для представників громадськості, депутатського корпусу, закладів освіти, структурних підрозділів і для всіх охочих.
У 2024 році поїхав на презентацію проєктів громад у Варшаву. Свої роботи привезли також Маріуполь і Бахмут. Бахмутяни представили проєкт забудови з зазначенням площі. Мені було цікаво побачити, як працює ця команда – заступник мера і його помічники. На мою думку, вони представили в польській столиці найкрутіший проєкт.
У Варшаві на цьому заході був присутній відомий політик і економіст, наш земляк Віталій Скоцик. Про проєкт житлової забудови Бахмута сказав: «Миколо Миколайовичу, це просто вау!».
Віталій Скоцик познайомив нас з одним із найбільших забудовників Канади. Я з ним через місяць зустрівся в Києві, а згодом – у Гощі. Він висловився дуже позитивно: «Це світовий проєкт! Ми готові частково його фінансувати і частково зводити. Нам важливо і в Україні вести свій бізнес!».
Кажу нашому гостю, що у нас є противники цього житлового проєкту, складність у тому, чи прийме його громадськість. Він таку позицію не міг зрозуміти: «Як так?! Адже ви хочете збудувати житло для людей!».
Показав йому місце зведення нового мікрорайону. «Ти вже бачиш у своїй уяві це місто?», – запитує. «Звичайно, бачу! Тут ось будуть будинки, велика школа».
Канадець, взявши мене за руку, оптимістично заявив: «Проєкт буде!».
Битва за довіру громади
Потім ми почали активну інформаційну компанію. Я завжди відкритий до людей. Зустрічаючись з ними, казав: «Задавайте запитання, висловлюйте пропозиції, зауваження – їх врахуємо».
Остання зустріч з цього приводу відбулася у будинку культури. Тут зібралися в основному люди, які негативно ставилися до проєкту. Приїхало телебачення. Мене «розстрілювали» перед телевізійними камерами. Учасники зустрічі отримали відповіді на всі питання, які їх цікавили; зібрали від них критичні зауваження.
Зокрема, гощанці пропонували зводити новий район не в центрі, а на околиці. Ми це врахували.
Залучили до проєкту обласний водоканал. Його працівники дали нам ґрунтовні рекомендації щодо забезпечення нового житлового кварталу водою. Підключили й енергетиків.
Коли село підтримало більше за місто
Наступним етапом стало опитування. До речі, ми дискутували з приводу того, чи проводити опитування в Гощі, чи також в усіх 39 населених пунктах. Поцікавилися думкою сільських жителів. «Нас теж треба питати, ми ж громада!», – відповіли. Цей проєкт підтримали близько 90 відсотків респондентів. Що цікаво, села дали значно більший відсоток підтримки, ніж селище.
На сесії Гощанської селищної ради більшість депутатів підтримали проєкт рішення на виготовлення технічної документації. На наступному сесійному засіданні ми її затвердили. «За» проголосували 15 народних обранців.
Скажу чесно: якби вони не підтримали цей проєкт, то в мене було б бажання піти з посади.
Місто на 3450 мешканців
– Забудова здійснюватиметься на площі 6 гектарів. А проєкт передбачає 10 гектарів. Чому?
– Тут є один нюанс. Плануємо збудувати район «Відродження» все-таки на площі 10 гектарів. Але тільки тоді, коли збільшимо межі Гощі за рахунок земель запасу згідно з Генеральним планом. Це займе декілька місяців.
– Яку поверховість передбачає забудова?
– Спочатку планували, що частина будинків матиме 4 поверхи, частина – два. Але врешті-решт вирішили зводити 4-поверхові, щоб можна було поселити більше людей. Містечко розраховане на 3450 людей.
Додам, що невдовзі громади, які пройшли відбір, представлятимуть свої проєкти у Римі. Дуже сподіваюся на те, що в італійській столиці знайдемо спонсорів, меценатів для будівництва нового Бахмута в Гощі.
Соціальний «трансформер» за фінською моделлю
– Соціальні об’єкти також передбачили?
– Так, у нас є можливість звести соціальний об’єкт. Згідно з опитуваннями, громада висловилася за створення реабілітаційного центру. Але в нас у цей період з’явився приватний проєкт такого центру в колишньому приміщенні райкому партії. Отож будувати ще один недоцільно. Знову будемо проводити опитування, вивчати громадську думку. Економічно прораховуємо, що нам буде вигідніше. Це точно буде трансформер. Може бути академічний ліцей.
Ми зараз вивчаємо систему освіти Фінляндії. У цій країні, що цікаво, садочки, школа, вища школа, професійно-технічне училище, кінотеатр, спортивний комплекс знаходяться на одній території, навіть в одному приміщенні. У нас можливе поєднання садочка, школи, професійно-технічного училища, кінотеатру, басейну, спортивного залу.
Цей соціальний об’єкт має об’єднати нас, гощанців, і жителів Бахмута.
– Хто буде замовником будівництва?
– Це питання перебуває на стадії обговорення. Ми хочемо, щоб усе будівництво було передано в Гощанську громаду. Маємо підтвердити це договорами, які будуть виготовлятися через Міністерство розвитку громад і територій.
Обслуговувати будинки буде управлінська контора, яка виграє тендер. У нашій громаді немає управлінської контори – ніхто не виявив інтересу її створити, бо в нас старий житловий фонд. А ось на нові будинки, я думаю, знайдуться охочі.
Гоща шукає 200 нових працівників
– У Гощі можуть знайти роботу жителі Бахмута?
– Гоща пропонує багато вакансій. Нам потрібні спеціалісти різних професій. Наприклад, у реабілітаційний центр, про який я говорив раніше, потрібно буде близько 100 медичних працівників. Штат Центру лікування лейкемії налічуватиме 50 фахівців, не враховуючи технічний персонал.
У нас медицина хороша. Але сьогодні в цій сфері приблизно 65 відсотків медиків – пенсіонери. Зрозуміло, через два-три-чотири роки їм треба шукати заміну. Кадрова ситуація в освіті та ж сама.
Багато вакансій уробітничій і сільськогосподарській сферах. Приміром, португальська фабрика «Фапомед», яка шиє медичні халати, запрошує на роботу аж 50 працівників.
У нас є потужна будівельна компанія, яка відчуває гостру потребу в кадрах. Їх шукають не тільки в нашій громаді, а й поза її межами.
В одному з населених пунктів відкрився суперсучасний свинарник з елітними породами тварин. Людей також тут не вистачає, їх довозять з Полісся.
Сьогодні практично на кожному сільському підприємстві потрібні трактористи, комбайнери, механізатори.
У цьому році має відкритися нова заправка на трасі Київ-Чоп на декілька десятків робочих місць. За період, коли ми зведемо район «Відродження», думаю, з’являться ще нові підприємства. Не виключено, що сюди приїде бізнес із Бахмута, який зараз працює в інших містах.
Наприкінці 2024 року ми затвердили Генеральний план і план зонування селища Гоща. Для бізнесу це дуже важливо. У нас, без перебільшення, створені комфортні умови для підприємців.
Економіка в нашій громаді зростає, наповнюючи бюджет. Ми працюємо на Перемогу.
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ
Заступник начальника Бахмутської міської військової адміністрації Олександр Марченко подякував депутатам Гощанської громади за підтримку. Висловив впевненість, що Гоща стане рідною домівкою для сотень бахмутян.