Німецька компанія пропонує збудувати сміттєпереробний завод у Рівному. Презентацію інвестиційної пропозиції та майбутнього підприємства провів у середу для міських депутатів заступник директора з проєктного розвитку ТОВ «Німецько-українське підприємство «БІТ» Анатолій СКРЯГА.
Він розповів, що півроку тому їхня компанія розіслала схожі пропозиції 351 українській громаді. Відгукнулися одиниці. Тож нині тривають перемовини з кількома місцевими радами. Були потенційні інвестори на Полтавщині та Херсонщині. У лютому вперше побували в Рівному, спілкувалися з міським головою Олександром ТРЕТЯКОМ і представниками виконавчої влади. Тепер же на запрошення секретаря Рівнеради Віктора ШАКИРЗЯНА приїхали презентувати свою пропозицію депутатам. Адже саме міська рада ухвалюватиме рішення чи співпрацювати з потенційним інвестором.
Останній пропонує варіант вирішення давньої проблеми міста – сміттєвої. Як відомо, міський полігон свій ресурс вже практично відпрацював, альтернативного варіанту поводження з відходами поки не знайдено. Тому пропозиція від німецького інвестора міських обранців зацікавила.
Рівненська громада генерує щодоби приблизно 250 тонн відходів.
Це – біологічні відходи, пластик, папір, метал, скло. Завод, який пропонують збудувати німці, буде не лише сортувати непотріб, а й вироблятиме газ із біомаси. Причому для цього готові переробляти рідкі відходи з приватного сектора. А також прострочені продовольчі продукти. Готові залучати й місцевих фермерів, якщо не вистачатиме біомаси з міських відходів. Частину сміття, яке придатне для цього, відправлятимуть на переробку. Приблизно 20-30 відсотків складуватимуть на полігоні (інертні відходи, будматеріали тощо). Крім того, підприємство зможе взяти в роботу вже складовані відходи. Звісно ж, біомаси там уже немає. Однак присутня вторсировина. Рекультивовані ділянки звалища засипатимуть грунтом та висаджуватимуть багаторічні рослини.
На новому заводі можуть створити 48 нових робочих місць.
Якщо додадуть полімерний цех для переробки пластику, ще 12. Усі будівельні роботи здійснюватимуть місцеві компанії. Щоправда, під контролем інженерних працівників інвестора.
Останній пропонує місту стати співвласником майбутнього підприємства у співвідношенні 70 до 30 (частка міста). Загальна вартість проєкту 25,1 мільйона євро. Місту пропонують вкласти 7,5 мільйонів. Плановий термін окупності підприємства – 4,5 роки.
Депутатів цікавив екологічний аспект, а також те, як створення заводу вплине на «сміттєвий тариф» для рівнян.
Анатолій Скряга запевнив, що завод має необхідні екологічні сертифікати. Спеціальна технологія дозволяє використовувати забруднену воду в процесі виробництва біогазу, викиди в атмосферу теж мінімізовані. Інвестор збудував уже близько 300 таких підприємств по всьому світі.
Що ж до тарифу, то на нього сміттєпереробний завод не матиме ніякого впливу, адже відходи прийматиме безкоштовно, з них отримуватиме сировину, яку буде реалізувати.
– Основна мета таких заводів – очищення простору від сміття, – наголосив Анатолій Скряга. – У Німеччині з 2008 року, коли змінилося законодавство, розробили цілу систему поводження з відходами. Такий завод може обслуговувати територію радіусом 30 кілометрів. Інвестор передбачив три можливих місця розташування підприємства: біля міських очисних споруд (адже те, що потрапляє на очисні – теж сировина для переробки). Другий варіант – існуючий полігон, бо вже склалися маршрути. До того ж там уже є накопичене сміття, яке можна переробляти. І в чистому полі, якщо це доцільно.
Ми обрали в Рівному зону полігону бо вона гарно влаштована, має добре сполучення, чимало накопичених відходів, які потрібно рекультивувати. Є інфраструктура. Крім того, інвестор готовий спілкуватися про придбання з власником існуючого на полігоні сміттєсортувального підприємства, яке нині не працює. Його можуть використовувати в циклі переробки сміття. Це дещо здешевить проєкт.
Якщо місцева рада ухвалить позитивне рішення, інвестор готовий запустити підприємство через 18-24 місяці.
Після спілкування депутати домовилися створити тимчасову комісію, яка глибше вивчить пропозицію та дасть свої рекомендації. Персональний склад комісії можуть затвердити вже на наступному сесійному засіданні.
Коментар
Віктор ШАКИРЗЯН, секретар Рівнеради:
– Разом із депутатами поспілкувалися з представником німецької компанії, яка пропонує збудувати сміттєпереробний завод у Рівному. Це дуже гостра проблема для нашого міста, тому ми зацікавлені в її позитивному вирішенні. Сподіваюся на активність наших депутатів і швидке ухвалення рішення. У інвесторів тривають перемовини з депутатами з Херсона. Вони вже побували в Німеччині, де на власні очі бачили як працюють такі підприємства. Наш депутат Володимир Валявка теж був у складі тієї групи, тож може поділитися враженнями.
Це питання стосується виділення землі, проведення експертиз та громадських слухань. Тож може минути від півроку до восьми місяців до початку будівництва. Сподіваюся, що ми швидко впораємося і будемо мати результат. Цей завод даватиме прибуток, тож громада матиме можливість повернути своє та заробляти на відходах як це роблять у Європі.
Наталія НИРКОВА