У його віршах – тиша молитви, ясність надії й ніжний дотик любові. У кожному рядку – світло, що зцілює. А в самому Сергієві Рачинцю – незламна віра, яка надихає навіть тих, кому здається, що сили вже нема.
Нещодавно Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про призначення довічної державної стипендії поету з Рівненщини Сергієві Рачинцю – як визнання його видатного внеску в українську культуру.
Це визнання – закономірне й водночас глибоко людське. Адже творчість Сергія Рачинця, попри всі життєві випробування, несе не біль, а тепло. Його поезія лунає молитвою, навіть тоді, коли митець залишився без зору. Втрата стала не обмеженням, а переходом до нової глибини.
«У поезії – Божий дотик»
Народжений 1 січня 1948 року в селі Іваннє на Дубенщині, Сергій Порфирович рано залишився без матері. Працював трактористом, потім здобув журналістську освіту в Київському університеті. Був редактором місцевого радіо, науковим співробітником краєзнавчого музею, очолював літературне об’єднання «Серпанок».
Переломним у житті став 1986 рік – хвороба повністю позбавила його зору. Але саме тоді, в темряві, прийшло світло: Сергій Рачинець став свідомим християнином, і з того часу його творчість змінилася. У кожному рядку – служіння, вдячність, віра. У кожній книзі – боротьба не за себе, а за душу читача.
72 книги світла і боротьби
Так, саме 72 книги створив цей чоловік. Їх читають в Україні й за її межами. Його поезії увійшли до шкільних підручників, перекладені англійською, видані у США. «Сергій Рачинець, мабуть, є нині найвідомішим і найпродуктивнішим українським поетом християнської тематики, в якій поєднується не тільки духовне, але й земне, духовні пориви й душевна, любовна лірика, зрозуміла простим людям, – зауважує член НСЖУ Анатолій Гуменюк. – Особливо це помітно у книгах-збірках поезій «Храм любові», «Спалах на серці», «Закон душі» та інших».
На поезію Сергія Рачинця написано понад 300 пісень, деякі з яких – як-от «Помолюся тихо» – отримували відзнаки на всеамериканському фестивалі української пісні в місті Парма, під час якого, зі слів Анатолія Гуменюка, було зібрано понад 70 тисяч доларів на потреби ЗСУ.
У 2023 році поет, будучи лауреатом 15 міжнародних і всеукраїнських премій і конкурсів, зокрема премій імені Миколи Сингаївського, імені Нечуя-Левицького, імені Леся Мартовича та інших, став володарем ще й літературної премії імені Світочів. До нагороди були представлені збірка «Чорне сонце», присвячена війні з російськими окупантами, документальний роман «Вигнанці» про Другу світову війну та поетична збірка «Вибір» – про духовну міць українського народу.
Слово, що веде до світла
Про Сергія Рачинця говорять як про маяка духовної поезії. Його вірші поєднують небесне і земне, молитву і любов, покаяння і надію. Це поет не у формі, а в суті – його твори не залишають байдужим.
«Сергій Рачинець із книгами «Чорне сонце», «Вибір» та «Вигнанці» став лауреатом обласної премії імені Світочів. Дуже приємно, що поет з Рівненщини отримав державну стипендію. Це визнання найкращим», – зазначила начальниця управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк.
Сьогодні поет живе в Дубні, продовжує творити. Його вірші – це листи до Бога й до кожного з нас. Листи, в яких не темрява, а світло.
Читайте також: Виставку картин з військовою технікою презентувала в Дубні рівненська художниця