fbpx
Не намагалася шукати винних, а взялася за вирішення проблем голова Рівненського ОСББ

Не намагалася шукати винних, а взялася за вирішення проблем голова Рівненського ОСББ

Діліться інформацією з друзями:

Незаперечний лідер у спільноті ОСББ Рівного – Галина Похильчук. Будучи в числі піонерів створення в місті об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, вона відіграла далеко не другорядну роль у створенні громадської організації «Рада голів ОСББ м. Рівне».

Невиправна максималістка в усьому прагне до ідеалу

Не намагалася шукати винних, а взялася за вирішення проблем голова Рівненського ОСББ - фото 1

Все її життя тісно переплелося з житлово-комунальною сферою, в якій не залишилося для неї жодних професійних секретів. Тому знає, як навести лад у будинку та на прибудинковій території, а коли треба – відстояти інтереси мешканців багатоповерхівок.

Вроджена відмінниця та незаперечний лідер у спільноті ОСББ Рівного

Кажуть, що натура людини формується з роками, а Галина Похильчук, здається, вже народилася з характером. Вольові якості й цілеспрямованість у неї почали проявлятися з самого дитинства. Завжди прагнула все, за що бралася, робити не добре, а відмінно. Байдуже, чи йшлося про домашню роботу (а в селі її ніколи не бракує), чи навчання у школі. Тож цілком природно, що з відзнакою закінчила в 1985 році рідну восьмирічну школу в селі Селище Сарненського району і без проблем вступила до Рівненського технікуму радянської торгівлі. 

Не маючи за плечима «авторитетної» підтримки, Галина Петрівна знала, що всього в житті доведеться добиватися самотужки. І таки добивалася. Закінчивши в 1989 році технікум, де здобула спеціальність техніка-технолога громадського харчування, вона успішно пройшла конкурсний відбір у комбінат робітничого та шкільного харчування на посаду технолога громадського харчування. 

«Завжди мріяла бути Великою людиною, – зізнається Галина Петрівна, – досягати вершин кар’єрного росту, тому до роботи ставилась сумлінно, повсякчас проявляючи ініціативу. Робота технолога полягала в перевірці дотримання Збірника рецептур закладами громадського харчування та розробкою технологічних карток на нові страви та кулінарні вироби. На якомусь етапі помітила, що розробленими мною технологічними картками користується майже половина закладів громадського харчування та кондитерських цехів Рівного. Таке відкриття надихнуло, додало стимулу працювати над собою ще більше».

Наполегливість і ставлення до роботи Галини Похильчук не пройшли повз увагу керівництва комбінату. Отож невдовзі їй запропонували посаду завідувачки виробництва студентського харчування, до якого входили п’ять їдалень трьох інститутів міста, декілька буфетів у гуртожитках, кондитерський і пиріжковий цехи та студентське кафе.

У переломні 90-і довелося починати все з «нуля»

Усі плани та сподівання успішного технолога рухнули, як берлінська стіна, після розвалу радянської імперії. У нових економічних реаліях поволі занепадав, а потім зовсім припинив своє діяльність комбінат громадського харчування. Втім, Галина Похильчук не розгубилася й не опустила руки перед новими випробуваннями. Адже звикла повсякчас покладатися лише на власні сили. Тож, не вагаючись, вирішила реалізувати себе на новому поприщі. Галина Петрівна успішно освоїла професію бухгалтера, працювала як бухгалтером, так і директором приватних підприємств. А в 2002 році вона закінчила ще й економічний факультет НУВГП за спеціальністю «економіст». Попри те, що в Галини Похильчук, здавалося, все налагодилося – справи ладилися, отримувала достойну зарплату, все ж відчувала себе як у чужій тарілці. Чогось бракувало. А от чого, й сама не могла збагнути.

Погодилася, бо вабила робота з людьми 

Усі крапки над «і» розставила доля. У 2006 році управління ЖКГ м. Рівне проводило збори співвласників з метою створення об’єднань співвласників, які самостійно обслуговували б свої будинки. На одних із таких зібрань Галину Петрівну обрали головою правління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку на вулиці Данила Галицького, 4 в місті Рівне. 

Не намагалася шукати винних, а взялася за вирішення проблем голова Рівненського ОСББ - фото 2

«Вабила робота з людьми, – розповідає Галина Петрівна, – хотілось поліпшити умови проживання мешканців багатоповерхівок. Адже підвали будинків були затоплені через несправні комунікації, на покрівлі росли дерева, а під час дощу через дірявий дах заливало всі верхні поверхи. Та навіть страшно згадати, що тоді творилося. Не кажу вже про те, що освітлення місць загального користування було відсутнє, як і ремонт під’їздів. Скрізь – вибиті вікна, які закривала, в кращому випадку, фанера». 

Такою дісталася у спадок голові правління зареєстрованого 1 вересня 2006 року ОСББ «Галицького-4» багатоповерхівка, доведена «до ручки» безвідповідальним обслуговуванням житлово-комунальними підприємствами. Незаперечний лідер у спільноті ОСББ Рівного пані Галина не планувала здаватися.

Було тяжко, але не здавалася

Перед Галиною Похильчук постала складна дилема: з одного боку, мешканці будинків вимагали усунення всіх недоліків, а з іншого, влада від усього «вмивала руки». Мовляв, відбулася приватизація квартир і тепер мешканці є співвласниками багатоквартирного будинку, тому повинні утримувати своє житло за власний кошт. 

Не намагалася шукати винних, а взялася за вирішення проблем голова Рівненського ОСББ - фото 3

Галина Петрівна не намагалася шукати винних, а взялася за вирішення проблем. Отож почала активно налагоджувати співпрацю з органами місцевого самоврядування. 

«На той час Рівне брало участь у проєкті ПРООН і була розроблена муніципальна програма сталого розвитку, – веде далі співрозмовниця. – Вона спрямована на те, щоб допомоги ОСББ у проведенні капітального ремонту багатоквартирних будинків. Але передбачала співфінансування: внесок співвласників складав 10%, а решту суми давали місто і закордонні донори. ОСББ «Галицького -4» взяло участь у цій програмі, в результаті чого була відремонтована покрівля багатоповерхівки та інженерні мережі у підвалі будинку».

Переконувала не словами, а власним прикладом

Робота голови правління об’єднання співвласників, зі слів Галини Похильчук, потребувала постійної комунікації з органами місцевого самоврядування, бути в курсі всіх наявних програм у місті та умов участі в них. Багато створених ОСББ не знали про існуюче співфінансування, тому виникла нагальна потреба довести до голів правлінь і співвласників багатоквартирних будинків про переваги муніципальних програм. Крім того, існували невирішені питання з надавачами комунальних послуг, як-от подачі тепла, вивезення побутових відходів, газо- і електропостачання. Відтак виникла необхідність згуртування зусиль об’єднань співвласників.

«У 2013 році я увійшла до складу новоствореного Громадського об’єднання «Рада голів ОСББ м. Рівне», де мене обрали секретарем цієї організації, – продовжує Галина Петрівна. – Почалася нова громадська робота з численними зборами співвласників багатоквартирних будинків, проведенням семінарів і зустрічей з головами правлінь ОСББ, роз’ясненнями та переконаннями». 

У 2015 році громадське об’єднання було зареєстроване як Громадська організація «Рада голів ОСББ міста Рівне». Спочатку Галина Похильчук працювала в ній секретарем, а згодом, у грудні 2019 року, очолила її.

«На моє переконання, – каже співрозмовниця, – роботу треба показувати власним прикладом. Це і переваги в капітальних ремонтах будинку, і втілення енергоефективних заходів. Скажімо, наше ОСББ «Галицького-4» перше в Рівненській області оформило кредит на енергоефективні заходи – ми встановили вікна і двері в місця загального користування, утеплили весь будинок. Успішна реалізація проєкту стала поштовхом для наслідування».

Вік живи, вік учися

Втім, Галина Похильчук ніколи не зупиняється на досягнутому – набуваючи власного, постійно переймає досвід інших. Систематично відвідує загальноукраїнські форуми, звідки повертається з новими ідеями і планами.

 «Одним із таких проєктів, – ділиться очільниця Ради голів ОСББ м. Рівне, – була організація навчальних семінарів для голів правлінь об’єднань співвласників. Вони проводилися двічі на тиждень, теми були різноманітні – від створення об’єднання з наданням потрібних зразків документів до ведення бухгалтерського обліку та подання звітності, робота з постачальниками послуг, оформлення прибудинкової території у власність, технічне обслуговування ліфтів, участь у МПСР, відбори виконавців через мережу Прозоро для виконання проєктів. За сприяння міської влади у газету «Сім днів» випускали додаток «Будні ОСББ», якого я була редактором. Раз у місяць у тижневику висвітлювали діяльність успішних ОСББ, розміщували інформацію про проєкти та давали відповіді на злободенні питання». 

Водночас Галина Похильчук стала однією з ведучих створеної на телеканалі «Сфера ТВ» авторської програми «Будні ОСББ з Ігорем Мічудою».

Систематично спілкуючись з головами правлінь ОСББ, Галина Похильчук усвідомлювала, що необхідно постійно оновлювати свої теоретичні знання. Тому подалася на курси підвищення кваліфікації на базі Інституту післядипломної освіти  НУВГП, по закінченню яких вирішила отримати ще одну вищу освіту – цього разу саме у сфері обслуговування будинків. 

«За моєї участі, – розповідає Галина Петрівна, – була розроблена освітня програма навчання магістрів за спеціальністю «будівництво та інженерія» за освітньою програмою «управління багатоквартирним будинком». А в 2018 році з відзнакою здобула другу вищу освіту НУВГП за спеціальністю «будівництво та цивільна інженерія».

Нові часи – нові виклики

Постійне подорожчання енергоресурсів вимагає втілення в багатоквартирних будинках енергоефективних заходів. Місто Рівне в один період стало лідером з використання «теплих кредитів» в Україні, які видавали на утеплення будинків, заміну на енергоефективні вікон і дверей, облаштування економного енергоефективного освітлення. У цьому є доля заслуги й Галини Похильчук, яка заохочувала до участі в програмах власним прикладом і широко висвітлювала проблематику в пресі та на телебаченні.

Зрештою, очільниця Ради голів ОСББ м. Рівне ніколи не стояла осторонь потреб та інтересів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

«Одним з напрямів моєї роботи, – говорить Галина Петрівна, – була боротьба з незаконною забудовою прибудинкових територій ОСББ. У результаті чого заборонено будівництво торгового центру на прибудинковій території ОСББ «Гагаріна 22» та житлового 16-поверхового будинку на маленькій території ОСББ «Соборна 32».

З перших днів великої війни Галина Похильчук почала займатись волонтерством. 

«На початку повномасштабного вторгнення були сотні дзвінків з проханням про допомогу, – каже Галина Петрівна. – Шукали голів правлінь ОСББ, які зможуть зустріти і розселити вимушених переселенців, когось провідати в лікарні, нагодувати, підтримати добрим словом».

Багато голів правлінь ОСББ міста, зі слів Галини Похильчук, пішли в ЗСУ. Сьогоднішні будні спільноти ОСББ – це постійна організація збору коштів для військових, допомога медикаментами, одягом і спорядженням, участь у благодійних акціях, доставка на фронт автомобілів та обладнання. А ще – повсякчасна підтримка поранених військових у лікарнях міста, організація забезпечення харчуванням супроводу поїздів, які привозять поранених у місто та область.

«Я народилась у багатодітній родині, маю два брати і сестру, наша мама була справжньою берегинею, вона вчила цінити родину. З віком приходить мудрість – рука допомоги. Моя рука допомоги має торкнутись усіх. Я чекаю миру. Перемоги», – підсумовує Галина Петрівна.

Василь ГЕРУС

Читайте також: