Незагойна рана пам’яті кровоточить крізь десятиріччя. Урочище Видумка. Одна спільна могила…
А скільки таких могил у Рівному та його околицях!.. На вулиці Білій, в урочищі Сосонки, на території рівненської тюрми. Понад 102 тисяч убитих німцями мирних жителів – дітей, жінок, немічних старих, а також військовополонених!
Вдумайтеся: в один жовтневий день вісімдесят один рік тому в урочищі Видумка розстріляно 150 представників волинського інтелігенції: вчителі, лікарі, священники, митці. Для когось це просто страшна статистика, для родин загиблих – вічний біль і вічна пам’ять. Ось чому щороку 15 жовтня представники родин збираються біля пам’тного знака, встановленого на місці трагедії. До заходу завжди долучаються громадські організації, освітяни міста, небайдужі рівняни.
Цьогоріч небо над Видумкою ледве стримувало дощ… Стримували сльози родичі. Учні Рівненського ліцею №1, не стримуючи дитячий вітаїзм, після хвилини мовчання та Державного гімну виконали Молитву українського націоналіста. «Обіцяємо нашим Героям зберегти Україну й робити все для нашої Перемоги!»
Священники храму Сорока Мучеників Севастійських звершили літію, пом’янувши загиблих в урочищі Видумка та всіх борців за волю України. Бо ж і сьогодні за тебе, Україно, Свята мати Героїв, віддають своє життя твої дочки та сини…
Звучали слова вдячності та пам’яті від Сергія Свисталюка, заступника голови Рівненської обласної ради, Катерини Сичик, голови міської «Просвіти», Юрія Пацули, сина першого голови Конгресу української інтелігенції Рівненщини Йосипа Пацули, який дослідив історію трагедії на Видумці.
Захід завершився покладанням квітів до пам’ятного знака волинській інтелігенції. Бо як ми можемо віддати шану загиблим? Принести хліб за упокій душ, запалити свічку, помолитися, покласти квітку… І берегти пам’ять про тих, хто віддав своє життя, щоб ми жили… Незагойна рана пам’яті кровоточить…
Мирослава ЖОВТАН
Читайте також: В урочищі Видумка вшановують пам’ять
- 22 листопада в Рівному прощатимуться з полеглим ЗахисникомУ Рівному вшанують і проведуть в останню земну дорогу загиблого захисника України Олександра Боярчука… Наш Герой народився 17 березня 1983 року в селі Ставки. Закінчив Обарівську школу, а потім опанував фах токаря-фрезерувальника у СПТУ №11. Працював на Рівненському ливарному заводі,…