fbpx

Не всі жителі Рівного користуються централізованим опаленням

Діліться інформацією з друзями:

Із початком опалювального сезону неминуче постало питання вартості опалення. Тема теплових тарифів для населення досі на порядку денному. Однак не всі рівняни користуються централізованим опаленням.

Є ті, хто обігріває свої помешкання сам. Приміром, у приватному секторі чи в багатоповерхівках, обладнаних індивідуальними котлами. Є ще близько десятка будинків, які мають власні котельні – дахові або ті, що знаходяться поруч.

Як вони нині дають собі раду з опаленням, ми поцікавилися в Євгенія ЧУРИ – керівника двох таких ОСББ: «Мрія Плюс» і «Гагаріна, 22».

– В одному з ваших будинків котельня дахова, в іншому знаходиться поруч із ним. Як для вас почався цей опалювальний сезон і як відбувається забезпечення газом?

– Наші котельні на самообслуговуванні наших об’єднань. Самі собі купуємо газ. Вже приблизно два сезони ціна нестабільна – після того, як запрацював ринок. Нафтогаз трансформувався наприкінці минулого опалювального сезону. Створили нову компанію, що займається суто продажем газу. Зараз на ринку є багато постачальників, тож теоретично можна звертатися до будь-якого. Однак, як показав аналіз ринку, ніхто не може запропонувати довготермінових контрактів за хорошою ціною. Тобто щомісяця нова вартість.

«Нафтогаз Трейдинг» нині реалізує для нас це паливо приблизно по 7 гривень (без транспортування) за кубометр. Але є нюанс: встановлено ліміти на газ за такою ціною. Тобто вони проаналізували наше споживання за попередні роки (помісячно), вивели середню цифру і готові нам постачати такі об’єми. Зараз уже можна сказати, що це менше, ніж ми потребуємо. Хоча загалом все залежатиме від того, яка буде зима. Нині склалася така ситуація, що в жовтні ми вже практично вибрали свій ліміт. Це пов’язано з тим, що опалювальний сезон не завжди починався з 15 жовтня. Були такі роки, коли стартували навіть 1 листопада. Тому середня цифра за жовтень вийшла досить невеликою. А далі (за прогнозом) повинно більш-менш вистачати.

Крім того, тут є чимало додаткових нюансів. Заяву на розпломбування котельні цього року ми подали 27 вересня, а розпломбували аж 11 жовтня. І то лише з другої спроби. Вся справа в тому, що працівникові Рівнегазу, метрологу, не сподобався договір на обслуговування внутрішніх мереж. Його ми уклали з іншою компанією. Крім того цей фахівець не відповідав на мої дзвінки кілька днів, тож я мусив їхати до його керівника, щоб вирішувати питання. Несучасна схема роботи. Якщо вони й надалі надаватимуть такий же сервіс, то втратять чимало клієнтів.

– Тож ситуація у вас не така вже й погана?

– Поки що ні. Однак, якщо цьогорічний сезон буде холоднішим, матимемо проблеми. Адже ОСББ досі не розглядаються як побутовий споживач. Але чому ми маємо відрізнятися від того, хто має автономку або живе в приватному будинку? Це такі ж люди, які використовують газ для опалення свого житла. Однак нам пропонують лише частину необхідного палива за ціною, як для населення. Тобто приблизно по 7 гривень за кубометр. А далі кажуть: ідіть на ринок і купуйте там той об’єм, якого бракуватиме.

У жовтні – це 25 гривень за кубометр, а в листопаді вже буде 36. А далі стане відомо пізніше. Існує прогноз, що в січні буде найвища ціна, а потім вона спадатиме. Якщо дійсно так станеться, то це дуже великі витрати для співвласників. Вже зараз виходить втричі дорожче.

– Ви, так само як і теплогенеруючі компанії, працюєте з постачальником за передоплатою?

– Так, щомісяця це різна сума: від 30 до 70% планового використання. До 20 жовтня ми вже заплатили 40% вартості. Інших, більш вигідних пропозицій, на ринку газу для нас немає.

– Яким ви бачите рішення цієї ситуації, що влаштувало б такі ОСББ, як ваші?

– Найперше – жорстка економія. Ми вимикали котельні, коли була вищою температура повітря. Звісно ж, кожне об’єднання вирішує для себе: хтось хоче грітися постійно і готовий платити більше, а хтось прагне заощадити. У будь-якому випадку ці витрати ляжуть на плечі мешканців. Згодом частина з них отримають субсидії від держави. Поки не ухвалять рішення на рівні уряду щодо цієї ситуації, ми будемо в стані невизначеності. На місці нашу ситуацію точно не вирішать.

Для нас було б добре, щоб ОСББ прирівняли до побутових споживачів. Щоб ми купували газ, як і все населення. По-друге, є питання про ухвалення рішень. Але таку ситуацію ми бачимо не вперше. Коли спочатку якесь рішення приймається, а потім упродовж півроку все змінюється різними постановами і доповненнями. Тобто рішення до кінця не продумані.

Нам потрібні рівні умови. Адже невеликий приватний будинок отримує по 7 гривень, то чому ми теж не можемо за такою ж ціною купувати газ, коли наш котел стоїть на даху?

Можливість якоїсь компенсації для таких ОСББ, як для тих, у кого централізоване опалення, наразі не обговорюється.

Щоб зайти в цей опалювальний сезон, ми мусили ціле літо акумулювати кошти. В одному із ОСББ був запас грошей, в іншого – ні. Тому змушені були відмовитися від запланованих раніше ремонтів, щоб зібрати необхідну суму. Нафтогаз зобов’язав нас оформити банківську гарантію. Якщо ми не платимо вчасно, то постачальник отримує кошти від банку за короткий термін. А ОСББ вже розбирається з банком. Це виходить у вигляді кредиту з великими відсотками і платою за обслуговування. Тобто знову додаткові витрати для людей.

– У попередні сезони ваші мешканці платили за опалення менше, ніж у будинках з централізованим опаленням. Як буде цього року?

– Максимальний платіж був 900 гривень за помешкання площею 60 квадратних метрів. За 80 метрів – 1100 гривень на місяць. Все залежить від стану котельні та мереж. Якщо все працює добре, то можна отримати такі цифри. На яку суму ми вийдемо в цьому сезоні – важко сказати. Все залежатиме від погодних умов.

Крім того, ця ситуація ще раз показала й іншу серйозну проблему: наші люди не хочуть вкладати в утеплення чи модернізацію своїх будинків і мереж, але хочуть дешевого газу. Це так не працює. Загалом же, якщо глянути глобально на ринок газу в Європі, то ситуація у нас ще не така погана.

Зараз усі в складних обставинах. Є спілкування з головами схожих ОСББ з Дніпра. Там теж дуже складна ситуація. Наші обидва будинки вже давно відмовилися від гарячої води з власної котельні. Всі купили собі бойлери. Бо виходила дуже висока вартість підігріву. Вони ж пишуть, що мають із цим нині великі проблеми, адже ціна виходить просто захмарна. Тому теж будуть переходити на бойлери. Сподіваємося, що зможемо без особливих потрясінь пережити цей сезон та дати собі раду.

Спілкувалася Наталія НИРКОВА