Настала осінь, школярі та студенти знову сіли за парти. Стартував новий навчальний рік. А яка нині освіта без іноземної мови, яку вчать уже з початкових класів? Одним вона дається легко, іншим – «зі скрипом».
Тому, напевне, декому стануть у нагоді поради засновниці Центру іноземних мов Яни Герус, де ось уже 13 років вчать як дітей, так і дорослих.
– Отож, почнемо з рекомендацій для тих, хто починає вивчати іноземну з «нуля». Що необхідно робити на початковому етапі вивчення мови?
– Насамперед багато разів повторювати слова та вирази, мільйон разів – кожне нове слово. Треба щодня виділяти на англійську від 15 хвилин, щоб налаштувати мозок на англомовне середовище. Дуже корисно читати короткі тексти, бажано з аудіосупроводом. Радила б учити слова (кольори, рухи, овочі тощо) по картинках. Треба взяти за правило говорити просто, використовувати жести. Слід завести блокнот і писати в ньому нові слова. Головне – не боятися помилок, а використовувати їх задля швидкого навчання.
Звичайно, іноземну мову краще вивчати з викладачем, який зробить цей процес продуктивнішим. Тому розумніше відвідувати гарну мовну школу, де використовують перевірені методики і центром уваги є студент, а не вчитель.
– Що найчастіше заважає в освоєнні іноземної мови?
– Напевно, страх. Дехто боїться, що, припускаючись помилок, виглядає смішним. Та помилятися – це природне явище. Хто нічого не робить, той і не помиляється. Тому не варто ані соромитися, ні боятися.
Знаєте, мені здається, що страх – це те почуття, яке дуже знижує якість життя. Головна його небезпека в тому, що він нас сильно обмежує. Через це одні не літають на літаках, інші ніколи не подорожують. Треті бояться почати щось нове. Наприклад, вчити іноземну мову. А найбільший страх, як писав Антон Чехов, – це страх жити. Тому не упускайте шанс вивчити іноземну мову. Байдуже, скільки вам років і чим ви займаєтеся. Іноземна, повірте, ні-ні, та й стане вам у нагоді.
– Але ж, як твердять, щоб щось робити, треба мати мотивацію.
– Так, іноді буває, коли в людини немає конкретної цілі вивчення іноземної мови. Скажімо, немає необхідності здавати іспит. Немає потреби переїжджати на нове місце проживання чи влаштовуватися в якусь іноземну компанію. Ви не збираєтеся стати перекладачем, викладачем чи вести справи із зарубіжними партнерами. І для чого тоді потрібна англійська?
Як же бути в такій ситуації, де знайти мотивацію, сили, енергію? А чому б не поставити запитання таким чином: тому, що хочеться. Просто тому, що потрібно. От хочу – і край!
Для того, щоб учити іноземну мову, не потрібно придумувати для себе якусь грандіозну ціль. До того ж придумана ціль не працює. Поки ви в неї не повірите, вона вам не потрібна, адже ви її придумали. Вона вас не запалить.
Що тоді робити? Вивчити, наприклад, англійську можна навіть тоді, якщо від цього не залежить ваше благополуччя, не відкриваються нові перспективи. Словом від того, знаєте англійську, чи ні, нічого страшного не станеться. Вихід із цієї ситуації дуже простий. Почати потрібно з вибору матеріалів. Знайдіть відео, книгу, блог, з яким вам буде цікаво та пізнавально вчити англійську. Візьміть набір відео з каналів YouTubе на тему, яка вас цікавить.
Почніть поступово, невеликими порціями. Просто почніть робити спроби зсередини. І ви побачите, що в цьому немає нічого складного. А навіть з’явиться азарт дослідника.
Якщо почнете зараз і будете рухатися спокійно, розслаблено, із задоволенням, але регулярно, щоденно і потроху, то вже через кілька місяців навчитеся розуміти обраний вами матеріал. Причому на дуже хорошому рівні. Зауважите, що отримуватимете задоволення від роботи з цим матеріалом. А також зможете використовувати його для розвитку розмовного навику.
– Трапляється, що під час вивчення іноземної мови настає той момент, коли ніби невидимі перешкоди з’являються на шляху до прогресу. Який вихід із тупика?
– Знайома ситуація. Буває, коли вже непогано читаєте, можете писати речення, розумієте англійську на слух, стало цікаво дивитися відео на англійській, а може, навіть фільми та серіали. Але з розмовою якось не йде…
Свого часу, коли студенти відчували подібні складності, я зацікавилася однією методикою, яка називається «ЯСЦА». Її автором є Інна Гівенталь. Суть методики полягає в тому, що ви берете окремо правила граматики та спеціальним шляхом вимовляєте різні фрази, використовуючи це правило. Спочатку повільно. Потім поступово пришвидшуючись. І так далі, доводячи правило до автоматизму. Дуже рекомендую.
Методика надзвичайно практична і допомагає навчитися говорити, не формуючи в голові готові речення, а вимовляти те, що хочеш, одразу на англійській мові. І головне – робити це граматично правильно. Методику можна використовувати самостійно. Без будь-якої складності ви знайдете її опис в інтернеті.
Та в неї є один серйозний недолік. Щоб ця методика дала ефект, потрібно дисципліновано дотримуватися її рекомендацій. Регулярно, без перерв.
У мене, до речі, з’явилася ідея запустити новий 8-тижневий Challenge з англійської мови за цією методикою. На практиці перевіримо, у кого і як виходить.
А тим, хто ще не наважився чи не налаштувався вивчати іноземну, раджу не відкладати справу в довгий ящик. Не пошкодуєте.
Спілкувався Ігор КОПАЧ