З якими найбільшими труднощами стикаються нині медзаклади Рівного і як їх вирішують? Про це розмова журналіста «7 днів» з начальником міського управління охорони здоров’я Віктором ІСЬКІВИМ.
Війна зачепила усі, без винятку, сфери нашого життя. Не оминула й медичну галузь, яка нині працює фактично в екстремальних умовах. Адже частина медиків пішла на фронт, а інша несе не легший, зважаючи на чималу кількість біженців, «свій хрест» у тилу, забезпечуючи всіма необхідними лікувальними послугами мирне населення.
– Які з наявних викликів сьогодення виявилися для медичної сфери Рівного найскладнішими?
– Я б не виокремлював медичну галузь Рівного, бо вона переживає всі ті труднощі, що й в цілому система охорони здоров’я. Зрештою, як і в мирний час, у лікувальній сфері головним пріоритетом було і залишається забезпечення надання безперебійної якісної медичної допомоги. Зрозуміло, що в умовах війни це дещо важче.
Адже на сьогодні в різних регіонах України під обстріли та авіаудари потрапляють не лише наші захисники, військові, а й мирні громадяни, автомобілі швидкої допомоги, дитячі будинки, лікарні та житлові квартали. З початком повномасштабного вторгнення російського агресора на територію України система охорони здоров’я зазнає надзвичайного перевантаження. Сотні поранених та тисячі евакуйованих потребують медичної допомоги. Держава-
агресор, порушуючи всі правила ведення війни, завдає авіаційних і ракетних ударів по об’єктах, що розташовані в глибокому тилу. В тому числі й у Рівненській області та місті Рівне. Це призводить до людських жертв та поранень. Тому ми повинні завжди бути готовими, щоб надати медичну допомогу потерпілим. А ще бути, як кажуть, в усеозброєнні на випадок найгіршого розвитку подій.
– Хіба може статися щось страшніше, ніж уже є?
– З огляду на те, що творять рашисти, все може трапитися. Убережи, Господи, від цього, але існує висока загроза і ядерної катастрофи, зважаючи на захоплення російськими збройними угрупованнями об’єктів АЕС. До того ж ракети окупанта, бувало, вже пролітали над нашими атомними електростанціями. Навіть не хочеться про це казати, бо витік радіації матиме жахливі наслідки для населення та майбутніх поколінь. Він може призвести до стрімкого зростання онкологічної захворюваності та патології ендокринної системи тощо. Але ми й до цього повинні бути готовими. Як і до небезпеки хімічного забруднення, маючи під Рівним «Азот».
– Чи додалося через війну роботи рівненським медикам?
– Можна навіть сказати, що подвоїлося. Вже зараз до суттєвого збільшення навантаження на заклади охорони здоров’я Рівненської міської ради призводить зростання кількості осіб, які прибувають до Рівного з різних куточків України через окупацію агресором їхніх регіонів. Фактично щодоби близько 2 тисяч вимушено переміщених осіб прибувають на нашу територію.
У Рівному функціонують 4 міських заклади охорони здоров’я, що забезпечують цілодобовою стаціонарною медичною допомогою як доросле, дитяче населення, так і вагітних жінок та породіль. В умовах воєнного часу наші медичні установи, щоправда, тимчасово призупинили планові госпіталізації та оперативні втручання. Натомість додатково перепрофілювали свої стаціонарні ліжка під надання цілодобової медичної допомоги пораненим та травмованим. Також передбачили умови перебування пацієнтів на момент отримання медичної допомоги в укриттях (розмістили стаціонарні ліжка та розгорнули операційні), створили запаси лікарських засобів та перев’язувальних матеріалів і передбачили шляхи постійного наповнення їх резервів тощо.
Наразі медична галузь міста функціонує у штатному режимі, але будь-якої миті готова перейти до режиму надзвичайної ситуації.
– Порушена логістика, розбомблені склади ліків, зруйновані фармацевтичні заводи зумовили дефіцит деяких медичних препаратів. Чи дається взнаки брак медикаментів у закладах охорони здоров’я Рівного?
– Звісно, ми ж не живемо на якомусь безлюдному острові. Але попри воєнні дії заклади охорони здоров’я Рівненської міської ради продовжують накопичення резервів для надання медичної допомоги в повному об’ємі усім мешканцям громади.
Одним зі шляхів збільшення запасів є надходження від гуманітарної допомоги, яку керівники медичних закладів міста активно залучають з початку введення воєнного стану. Так, починаючи з 24 лютого, лікувальні установи Рівного практично щотижня отримують безоплатну підтримку. Найпершим закладом охорони здоров’я Рівненської міської ради, що отримав благодійну допомогу для надання медичних послуг у період воєнного стану, був багатопрофільний стаціонарний заклад – КНП «Центральна міська лікарня» РМР, яка 2 березня отримала від БО «Благодійний фонд «Свої» одноразові халати, захисні маски, захисні екрани тощо. А вже за кілька днів, 5 березня, до Центральної міської лікарні надійшла від Воєводської лікарні у Бялій Подлясці, що у Польщі, гуманітарна допомога у вигляді виробів медичого призначення, розхідних та перев’язувальних матеріалів і т. д.
На сьогодні, завдяки залученій гуманітарній та благодійній допомозі, на баланс лікувальних закладів Рівного, що надають стаціонарну медичну допомогу, крім лікарських засобів, виробів медичного призначення, дрібного медичного інструментарію додалось і дороговартісне обладнання, за допомогою якого може бути врятоване життя тисячам хворих. Так, серед надходжень до КНП «Центральна міська лікарня» – апарат ШВЛ, інфузомати, кардіомонітори, операційні лампи, ЕКГ-апарат, операційний стіл, апарат для замісної ниркової терапії, лікарські кушетки та лікарняні ліжка, матраци та одіяла, дефібрилятори та інвалідні візки тощо. У КНП «Міська лікарня № 2» серед вагомого – медичні ліжка, дефібрилятори, засоби для реабілітації, ЕКГ-апарат та кардіомонітори, операційний стіл та інфузомат, портативні УЗД-апарати з наборами датчиків, пересувний рентгенапарат та інше. Пологовий будинок Рівного отримав дитячий столик з підігрівом та кардіомонітор, а Рівненська дитяча міська лікарня – кювез, засоби для дитячої реабілітації тощо.
Крім того, за період воєнного стану дві міські лікарні Рівного отримали і санітарний транспорт, який надходив у якості гуманітарної допомоги.
– Це ми говоримо про базові медичні заклади. А яка ситуація в первинці?
– Там теж, слава Богу, не все так погано. Амбулаторно-поліклінічні заклади міста активно накопичують резерви з лікарських засобів, виробів медичного призначення, перев’зувальних та розхідних матеріалів з метою можливості надання медичної допомоги пораненим та травмованим у разі надзвичайної ситуації та масового напливу постраждалих. Запаси ліків створюють переважно зі знеболюючих та протишокових, кровоспинних та антисептичних препаратів, засобів для зниження температури тіла та нестероїдних протизапальних медикаментів.
Окрім того до Центрів ПМСД Рівного вже на сьогодні звернулося за медичною допомогою понад 2500 осіб з числа внутрішньо переміщених. Заклади охорони здоров’я міста на первинному рівні надання медичної допомоги, окрім лікарських консультацій, забезпечують при потребі лікарськими засобами (за їх наявності), що передаються благодійними фондами для лікування найпоширеніших захворювань.
Загалом заклади охорони здоров’я Рівного мають резерв ліків в середньому на два місяці інтенсивного лікування. Запас є на велику кількість недуг. Але якщо будуть потрапляти люди з типовою травмою і медзаклади будуть переповнені такими пацієнтами, то, звичайно, ітиме мова про дні чи про тижні, а не місяці. Втім, сподіватимемося на краще.
Спілкувався Василь ГЕРУС