Запроваджені через небезпеку поширення коронавірусу обмежувальні заходи створили для рівнян деякі незручності, але не паралізували життя міста. Не можна сказати, що зависла над світом біда абсолютно не позначилася на житті Рівного. Адже загроза розповсюдження смертоносного вірусу змусила владу міста вдатися до введення карантинних заходів. Спершу з минулого четверга призупинили навчання в усіх (незалежно від форми власності) освітніх закладах, а з цього тижня закрили дитсадки. Щоправда, з понеділка у Рівному посилили профілактичні заходи безпеки, але рівняни в цілому поставилися до обмежень із розумінням.
Заради справедливості треба сказати, що на перших порах дехто з обуренням сприйняв рішення про запровадження карантинних заходів. Спершу спробували влаштувати акцію протесту несанкціоновані продавці, яким заборонили торгувати із землі на вулицях поблизу центрального ринку. В соцмережах почали висловлювати невдоволення окремі батьки, у яких виникла проблема: куди подіти діток, коли закриють дитсадки. Інші нарікали на те, що карантин поплутав їхні плани. Закономірно, не в захваті від введених обмежень були й підприємці, на яких через призупинення діяльності чекають збитки. Втім, за день-другий емоції вляглися і все стало на свої місця. Здоровий глузд і турбота про власне здоров’я взяли гору. Навіть на вулицях поменшало людей (вочевидь, прислухалися до порад медиків не вештатися без діла). Вчора, коли набрало сили рішення про запровадження жорсткіших карантинних заходів, їх стало ще менше.
До слова, як повідомив начальник відділу інформаційного забезпечення Рівнеради Микола Прокопчук, у понеділок члени комісії з питань ТЕБ та НС одноголосно підтримали пропозицію міського голови Рівного Володимира Хомка про закриття з 18 березня всіх торгівельних та розважальних центрів, супермаркетів, точок продажу іноземних товарів, господарчих магазинів, фітнес-центрів, тренажерних зал, барів, кафе, ресторанів, нічних клубів, басейнів, бань, саун, адмінприміщень органів місцевого самоврядування та всіх ринків. Від учора в місті працюють лише аптеки, АЗС без кафетеріїв, невеликі продуктові магазини, відділи з продажу дезинфікуючих засобів. Крім того, дозволено працювати Епіцентру з дотриманням суворих профілактичних заходів. Разом з тим, комісія дозволила витрачати кошти з резерву в сумі 13 мільйонів гривень на боротьбу з коронавірусом.
Треба віддати належне рівнянам за те, що вони не піддалися паніці і не кинулися розгрібати з поличок магазинів усе, що очі бачать. А приводом для ажіотажу могли б послужити всілякі чутки та поширені в соцмережах фотографії з порожніми вітринами магазинів, зроблених нашими співвітчизниками у країнах Європи. Не без того, звичайно, що в декого й з рівнян здали нерви і вони кинулися купувати про запас крупи, борошно, макарони та інші продукти першої необхідності. Нічого дивного в цьому немає, бо, як твердить давня приказка, достатньо одного наляканого коня і в панічному страху розбіжиться цілий табун.
Сергій Васильчук, заступник міського голови Рівного:
– Хотілося б, щоб мешканці Рівного збагнули: для того, щоб захиститися від коронавірусу, треба вдатися до жорстких заходів безпеки і в жодному разі не панікувати. Повірте, що влада міста тримає ситуацію під контролем. Тому не треба піддаватися ажіотажу через те, що десь, можливо, розкупили крупу чи борошно. Ми, повірте, зробимо все, щоб у закладах торгівлі було досить продуктів першої необхідності. Якщо десь чогось тимчасово нема, то ці товари неодмінно довезуть найближчим часом.
Тепер про правила безпеки в магазинах. Треба стежити, щоб у торгових закладах не перебувало водночас більше, ніж передбачено санітарними нормами осіб. Інші покупці мають стояти в черзі надворі на відстані двох метрів один від одного, бажано в масках індивідуального захисту. Звісно, ніхто не буде контролювати дотримання цих правил, але люди мають бути достатньо самосвідомими, щоб виконувати рекомендації Міністерства охорони здоров’я.
Окремо хочу зупинитися на обмеженнях, що від учора (за рекомендацією Прем’єр-міністра) запроваджуються у громадському транспорті. Йдеться про те, що в тролейбусі має водночас перебувати не більше як 20 пасажирів, а у маршрутці – до 10. Зрозуміло, що не всі перевізники хочуть працювати в такому режимі. Отож вирішили, що на час дії карантинних заходів у маршрутках відмінили безплатний проїзд для пільговиків. У тролейбусах перевозитимуть по два пільговики.
І ще на чому хочу особливо наголосити. Мешканцям міста не треба сприймати на віру все, що поширюється в соцмережах чи так званим «сарафанним радіо». Як-от, для прикладу, повідомлення про те, що всіх нас начебто вночі будуть кропити з літаків якимись профілактичними засобами, тому маємо позакривати кватирки у своїх оселях і не виходити до ранку надвір. Все це маячня. Є достовірні джерела інформації: сайт міської ради, сторінка Рівнеради у Фейсбуці, офіційні звернення міської влади у засобах масової інформації. І слухати не тих, хто щось переповідає, а поради фахівців, які настирливо рекомендують дотримуватися правил особистої гігієни: якомога частіше мити руки, провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання, уникати місць масового скупчення людей і т.д. Якщо ми будемо робити те, що треба, то ніякий вірус нам не страшний.
Василь Герус
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»