На Рівненщині знайдено унікальний історичний артефакт

На Рівненщині знайдено унікальний історичний артефакт

Діліться інформацією з друзями:

У Лютинську, на Дубровиччині, цими днями на Гарячому полі, біля урочища Тури, вперше знайдено бронзову ікону-складень. Знайшов її воїн ЗСУ Олег Білозуб, який зараз у відпустці, за допомогою металошукача.

Знахідка має добре збережені стулки з внутрішніми та зовнішніми зображеннями. Перша світлина показує загальний вигляд всередині, а дві стулки мають і лицеве зображення і тильне зображення релігійного узору.

На Рівненщині знайдено унікальний історичний артефакт - фото 1
Лицева сторона.
На Рівненщині знайдено унікальний історичний артефакт - фото 2
Тильна сторона.

Ця ікона-складень доволі давня, бо покійний рівненський археолог Богдан Прищепа саме в цьому місці виявив та ідентифікував гончарні вироби Київської Русі 9-12 століття.

Історично відомо, що перші литі з міді чи бронзи невеликі ікони-складні до нас надходили з Візантії, а вже в 11 столітті київські ремісники стали самі виготовляти ці литі ікони. Потім продовж століть ці ікони виготовлялись і використовувались аж до наших часів.

Ікона-складень, яку було знайдено, може мати до 4 і більше століть віку. Видно добре, що вона дуже давня. Збереглась вона добре, бо вилита з бронзи, яка зберігається вічно. Збереглись вушка і кріплення стулок – хоч складай і зараз використовуй.

Іона-складень – це кілька невеликих ікон, з’єднаних між собою петлями, як віконниці. Це як символ вікна в Царство Небесне. У людини мав бути й натільний хрестик, і, при потребі, чи бажанні – ікона-складень.

Цю ікону-складень людина розкривала і молилась, чи Всемогутньому Богу, чи Божій матері, чи до Святих, найчастіше до Миколи-угодника, Панталеймона-цілителя, Георгія-змієборця тощо. Такі ікони брали в далеку дорогу, і, дуже часто – воїни. На полях битв Київської Русі дуже часто знаходять саме такі ікони.

Для людини в цій іконі багато значило не так художнє зображення, як прототип того Бога, в якого людина вірила, і якому молилась, відкривши ікону-складень. У могилу ці ікони-складні не клали, а натільні хрестики клали… тому саме на полях і біля поселень ми й шукаєм ці історичні артефакти, а при розкопках поховань – ні.

Знайдений Олегом Білозубом складень має дві стулки, а може бути й три, і чотири, і більше стулок. Зображення на цій іконі-складні треба досліджувати, щоб їх описати. Хто знає релігійну тематику, то й сам може розкрити деяку суть цієї ікони-складня. Складність тут полягає, що і титульний, і тильний листки теж несуть велике смислове релігійне навантаження.

Колекціонування ікон-складнів дороге задоволення, але в продажі на аукціоні Віоліті та на ОЛХ їх є багато. Така ікона-складень може коштувати від 400 до 1000 гривень, а срібні ікони-складні то й геть дорогі.

Михайло ГРИНЕВИЧ,
директор Лютинської гімназії, краєзнавець

Читайте також: Тролейбус зі скандалом: історія запуску маршруту до Північного у Рівному