fbpx

На Рівненщині триває підготовка сучасних кваліфікованих робітників-фермерів

Діліться інформацією з друзями:

У рамках проєкту «Школа Фермерства 2.0», ініційованого Агенцією регіонального розвитку Луганської області, ГО «Покоління «ЗЕД», за сприяння Державного центру зайнятості та з метою удосконалення навчальних планів та програм у галузі сільського господарства Рівненський центр ПТО ДСЗ делегував на спеціалізовані онлайн тренінги своїх представників та розробив короткострокові навчальні курси для дорослого населення щодо специфіки сільськогосподарських робіт з вирощування, обробітку та переробки врожаїв.

Зокрема, це

  • «Шляхи підвищення врожайності сільськогосподарських культур»
  • «Сучасні технології підготовки насіння та захисту посівів на підприємствах АПК»
  • «Технології вирощування плодово-ягідних культур та аспекти органічного виробництва їх продукції»
  • «Технологія утримання та відгодівлі свиней»
  •  «Правила відбору та підготовки корів до машинного доїння».

Фермерські господарства, що мають теплиці, обробляють поля, вирощують сади, займаються саджанцями, переробляють продукти вирощування тощо, зацікавлені в кваліфікованих робітниках, здатних аналізувати роботу та приймати самостійні рішення.

Для закладу освіти участь у проєкті це, насамперед, підвищення професійного рівня педагогів, додатковий досвід організації та проведення навчання у форматі онлайн, додаткове матеріально-технічне та методичне забезпечення, можливість розробки та впровадження нових курсів цільового призначення та престижність на ринку освітніх послуг.

Наразі, за направленням Володимирецької районної філії Рівненського ОЦЗ на замовлення постійного партнера закладу освіти ТОВ «Хайперрі» із Волині, на базі Костопільського навчального відділення, проходитиме навчання майбутніх робітників підприємства. Курс «Сучасні технології вирощування ягідних культур та аспекти органічного виробництва їх продукції» передбачає ознайомлення слухачів із перспективою розвитку вітчизняного плодівництва, вивчення розмноження ягідних рослин, строків і техніки їх садіння, заходів догляду, методів боротьби із шкідниками, аспектів органічного виробництва продукції із ягід, безпеку праці.

Термін підготовки робітників 0,3 місяця. Це вигідно роботодавцю, адже сезонні роботи необхідно провести вчасно, і вони можуть залежати від змін погодних умов. Це допоможе і слухачам в майбутній організації підприємництва. Результат тісної 10-річної співпраці закладу освіти і роботодавця очевидний: напрацьовано важливий комунікаційний та освітянський досвід, і Рівненський центр ПТО ДСЗ готовий до подальшої співпраці з усіма зацікавленими представниками аграрного сектору.