На Рівненщині на одного учня виділяється більше 25 000 гривень

На Рівненщині на одного учня виділяється більше 25 000 гривень

Міністерство фінансів України підготувало оновлений інтерактивний аналітичний інструмент («дашборд») про бюджетні видатки на загальну середню освіту у 2020 році.

В аналізі використана інформація виключно по денних закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) комунальної форми власності.

Дані щодо фінансових показників діяльності ЗЗСО були зібрані Міністерством фінансів України з усіх областей та м. Києва (крім територій проведення ООС та тимчасово окупованих територій). Дані щодо кількісних показників (кількість учнів та класів, чисельність вчителів тощо) отримані з Державної інформаційної системи освіти (ДІСО), яка адмініструється Державною науковою установою «Інститут освітньої аналітики» Міністерства освіти і науки України.

Усього проаналізовано інформацію щодо 13,5 тисяч закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності. У цих закладах у 2020 році 347 тисяч учителів навчали 4 млн учнів. Загальні видатки цих закладів становили 98,4 млрд гривень. Ця сума включає як кошти освітньої субвенції на зарплати вчителів, так і кошти місцевих бюджетів на утримання закладів. Середні витрати по країні на підготовку одного учня у 2020 році становили 24,7 тис. гривень.

«Аналіз показав, що в сільській місцевості середні видатки на одного учня становлять 35 тис. грн / рік, що майже у півтора рази більше ніж у середньому по містах – 20,5 тис. гривень. Середні результати ЗНО випускників шкіл у сільській місцевості нижчі за результати випускників міських шкіл. Це свідчить про нижчу якість надання середньої освіти у сільській місцевості за більших витрат. Тому Мінфін звертає увагу засновників комунальних закладів загальної середньої освіти на необхідність ефективно спрямовувати наявний фінансовий ресурс із метою підвищення якості освіти», – наголосив заступник Міністра фінансів України Роман Єрмоличев.

Серед областей найбільші середні видатки на одного учня у Луганській області – 30,2 тис. грн / рік. На другому місці – місто Київ, 27,3 тис. грн / рік. На третьому місці – Тернопільська область – 27,2 тис. грн / рік. Найменші середні видатки на учня були у Харківській (21,1 тис. грн), Донецькій (21,4 тис. грн) та Херсонській (21,5 тис. грн) областях.

Інтерактивна карта з видатками по кожній області тут

У Рівненській області 560 шкіл, в яких навчається 162 564 учня. В загальному видатки шкіл складають 4,1 млрд грн, а середні видатки на 1 учня – 25,194 тисячі гривень.

Серед окремих територіальних громад найбільші середні видатки на 1 учня у 2020 році були у:

  • Ташанській сільській територіальній громаді Київської області – 90,8 грн / рік;
  •  Студениківській сільській територіальній громаді Київської області – 77,1 тис. грн / рік;
  • Поліській селищній територіальній громаді Київської області – 76,8 тис. грн / рік;
  • Коломацькій сільській територіальній громаді Полтавської області – 68,1 тис. грн / рік;
  • Малинівській сільській територіальній громаді Запорізької області – 66,9 тис. грн / рік.

А найменші середні видатки на навчання одного учня були у:

  •  Новокаховській міській територіальній громаді Херсонської області – 6,5 тис. грн / рік;
  •  Добротвірській селищній територіальній громаді Львівської області – 6,3 тис. грн / рік;
  •  Зеленопідській сільській територіальній громаді Херсонської області – 6,1 тис. грн / рік;
  •  Нововоронцовській селищній територіальній громаді Херсонської області – 5,4 тис. грн / рік;
  •  Таврійській міській територіальній громаді Херсонської області – 5,4 тис. грн / рік.

Варто зауважити, що в окремих випадках обласні органи освіти не змогли надати, або верифікувати інформацію про фінансові показники діяльності деяких шкіл у 2020 році. Такі заклади освіти до вибірки не включалися.

Основним джерелом видатків на освіту є державний і місцеві бюджети. Бюджетні видатки на освіту направляються на фінансування:

  • дошкільної освіти;
  • загальної середньої освіти;
  • професійно-технічної освіти;
  • вищої освіти;
  • післядипломної освіти;
  • позашкільної освіти та заходів із позашкільної роботи з дітьми;
  • програм матеріального забезпечення навчальних закладів;
  • фундаментальних та прикладних досліджень і розробок у сфері освіти;
  • інших закладів та заходів у сфері освіти. 

Повідомляє Міністерство Фінансів України.