Рівненська музична школа №1 ім. М. Лисенка розташовується на вулиці 16 Липня в історичній будівлі, яка перебуває в аварійному стані й потребує капітального ремонту.
Однак міська влада має свої плани на фінансово привабливу будівлю у центрі міста, незважаючи на її певне історичне значення.
Голова фракції «Батьківщина» у Рівненській міській раді Галина Кульчинська подивована такими діями влади й виступає за збереження цього приміщення.
Як написала пані Галина на своїй сторінці у мережі «фейсбук», депутати Рівненської міської ради виділили кошти у сумі 4 млн 600 тисяч гривень на капітальний ремонт будівлі ще в кінці квітня цього року. Тобто розпочати ремонт можна було вже в другій декаді травня. Однак жодного руху так і не відбулося й кошти просто пролежали на рахунках. За два ж тижні до початку навчального року депутати міської ради (окрім фракції «Батьківщина») більшістю голосів прийняли рішення не проводити капітального ремонту, а лише реконструювати приміщення. А це означає, що замість максимально можливого за цей час ремонту процес відновлення музшколи відкладається на дуже невизначений термін. А там, дивись, знов щось придумають.
Викладачі та директор музичної школи №1 Олександр Приходько здивовані, що за чотири місяці при наявності коштів ні ремонту, ні реконструкції так і не спромоглися розпочати. Окрім того в інтерв’ю місцевим інтернет-виданням він повідомив, що виступає проти зміни запланованого капремонту другого корпусу на реконструкцію. Адже вона передбачатиме, за задумами міського голови і його профільного заступника, знесення цієї будівлі.
За словами Олександра Приходька, натомість їм обіцяють звести на вулиці 16 Липня нове приміщення. Але ось робити це не дозволяють нові протипожежні норми.
У всьому світі чиновники існують для підтримки людей, створення для них нормальних умов роботи, а не протистояння з ними. У нашому ж випадку виходить все по-іншому. Схоже, Рівненська міська влада воліє підтримувати більше музшколу №2, бо там є повноцінне приміщення. Кажуть, що для того навчального закладу додали дві ставки на викладання сопілки й ще одного інструменту. Але чому б ці ставки не віддати для першої школи і нехай діти навчаються тимчасово у приміщенні на вулиці Відінській? Це виглядало б зрозуміло й ще раз сигналізувало про готовність міської влади підтримувати колектив першої музшколи. А так поки здається, що скасування капремонту означатиме, можливо, й продаж чи то приміщення, чи то земельної ділянки під закладом. Центр міста, як-не-як.
Ольга ГОРСЬКА
Міський голова Рівного Олександр ТРЕТЯК коментує ситуацію:
– Я багато подорожував європейськими країнами і завжди захоплювався поєднанням сучасної архітектури та збереженими історичними будівлями. Переконаний, ми маємо вберегти те, що лишилося, що здатні вберегти, бо нового набудувати встигнемо завжди.
Для нашого міста теж є звичною ситуація, коли на одній вулиці між новобудовами та торговельними центрами стоять історичні будівлі. Проте дуже часто їх стан вказує на повну відсутність навіть спроб реконструкції.
Це стосується і будівлі «Русани», що на вулиці 16 Липня, та Музичної школи №1, яка сьогодні на слуху.
З перших днів своєї роботи займаюся долею історичних будівель. Та, зокрема, вивченням питання реконструкції та збереження будівлі Музичної школи за числом 1 імені Миколи Лисенка. Ініціював створення робочої групи і комісії, яка мала оцінити існуючий проєкт і наслідки «поліпшень».
Наше місто, яке поєднало у собі багато різних архітектурних стилів та феноменів, після десятиліть бездіяльності та байдужості отримало тільки стіни цих архітектурних та історичних пам’яток. На диво, вони все ще стоять. Але чи довго протримаються?!
Тріщини по корпусу, вікна, що розсипалися під руками, аварійний дах.
Нині будівля 2-го корпусу стоїть «підперезана» по периметру стяжкою, бо існує загроза обвалу.
У 2017 році була виготовлена проєктно-кошторисна документація (ПКД) на капітальний ремонт другого корпусу на суму понад 11 млн грн. Минулого року на сесії міської ради депутати виділили лише 1,5 млн грн на частину робіт, з яких освоїли лише 280 тисяч грн.
Розглянувши проєкт, комісія виявила ряд зауважень до ПКД. Реконструкція історичної будівлі потребує консультацій з експертами, більш тонкої та копіткої роботи, якісних матеріалів.
Громадські протести часто єдиний можливий шлях зупинення руйнації історико-архітектурних об’єктів. Проте коли це затягується в часі, коли не переходить у конструктивну форму діалогу, такий підхід гарантує лише подальше руйнування будівлі.
Десятилітні спроби діалогу між викладачами Музичної школи, владою та істориками зазнали невдач через взаємну недовіру, розчарування та відсутність дієвого механізму співпраці, що призвело до катастрофічного стану будівлі.
Цей кричущий конфлікт влади з інтересами громади, а також відсутність фінансування та відсутність координації у виробленні спільної стратегії є причиною такого стану історичних споруд нашого міста.
У нас спільна мета – зберегти історичну автентичність цієї будівлі, зробивши реконструкцію із збереженням історичного фасаду. Будемо шукати можливості виділення коштів з бюджету, залучення грантових коштів для реставрації та відновлення цього будинку.
Варто зрозуміти, що ми всі відповідальні за збереження нашого міста, бо його постійно руйнує час і людська байдужість до того ж за відсутності прагнення знаходити спільні рішення. Це все відбувається непомітно, але завдає найбільшої шкоди історичному середовищу. Так пам’ятки втрачають свою автентичність та цінність. Тож давайте об’єднуватись навколо спільних цілей!
Переконаний, Рівне має професійних і талановитих архітекторів та досвідчених істориків, які можуть ефективно розробити стратегію збереження історичної та архітектурної спадщини, тим самим відновивши історичне обличчя міста. І саме від спільних рішень залежить, чи будемо ми пам’ятати нашу архітектуру лише за фотографіями.
Записала Ольга ЛІРНИК