Монету-писанку, викарбувану у Канаді, презентували в Острозі

Монету-писанку, викарбувану у Канаді, презентували в Острозі

Діліться інформацією з друзями:

Сьогодні, 16 квітня, в Острозькому замку відбулася довгоочікувана подія – презентація десятої ювілейної монети-писанки, випущеної Королівським монетним двором Канади у 2025 році.

Старша наукова співробітниця ДІКЗ м. Острога Людмила Жуковська розповіла про унікальність цієї серії, яка з 2016 року щороку поповнюється новою срібною монетою у формі писанки.

Монету-писанку, викарбувану у Канаді, презентували в Острозі - фото 1

Про це повідомили в Острозькому замку – Державному історико-культурному заповіднику м. Острог.

На аверсі – вперше зображено нового монарха – короля Чарльза III, а реверс прикрашає вишуканий орнамент канадської художниці українського походження Наталі Кіт.

Яскраві кольори, геометричні символи, глибокий сенс – усе це втілено у срібній «писанці», яка викликала захоплення у всіх присутніх.

У центральній частині монети розсипані крапки, що символізують світло, яке спускається з небес, а також зірки з вісьмома променями, що уособлюють вічність.

Восьмикутна зірка в центрі символізує силу, життєву енергію та вогонь.

Монета наповнена геометричними фігурами: трикутниками, що втілюють життєдайну силу трійці: повітря, вогню і води, нахиленими квадратами із зоряними мотивами, суцільними та зубчатими лініями, що символізують життя та сонячну енергію.

Десята, ювілейна монета є однією з найскладніших у серії: її візерунки надзвичайно детальні, а палітра багата на кольори, що мають глибоке символічне значення: червоний, що означає дію та радість; помаранчевий – колір пристрасті і вічного сонця; жовтий, який символізує світло і чистоту; синій – колір міцного здоров’я. Унікальний дизайн є справжнім витвором мистецтва, натхненим космосом.

Тут гармонійно поєднуються кохання та пристрасть, вогонь та світло, створюючи сучасне зображення всесвіту у всій його силі, рівновазі та доброті. Такий опис монети подає офіційний сайт Королівського монетного двору Канади.

Цьогорічний тираж монети-писанки перевершив усі попередні і становить 9000 одиниць. Нагадаємо, що перша така монета 2016 року випуску вийшла накладом всього 4000 екземплярів і вважається найціннішою серед 10 монет – писанок.

Доречно зазначити, що після повномасштабного вторгнення росії в Україну у лютому 2022 року Королівський монетний двір Канади передає весь чистий прибуток, виручений від продажу монет з серії «Традиційна українська писанка» на гуманітарну допомогу Україні.

Острозький музей – один із небагатьох в Україні, хто має у своїй колекції повний комплект усіх десяти монет серії. Це стало можливим завдяки підтримці благодійників – Григорія Аршинова (1961-2020) та Наталії Сізової. Саме вони подарували музею справжню карбовану історію українських традицій.

Відвідати виставку та побачити унікальні монети можна в експозиції «Карбована історія України» в Острозькому замку.

Читайте також: У парку Шевченка у Рівному відкривається сезон