Фонд енергоефективності дає ОСББ Рівного великий шанс провести у своїх багатоквартирних будинках заходи з енергоефективності.
Об’єднання співвласників міста активно брали участь у міській програмі Термомодернізації. Скориставшись «теплим кредитом» та отримавши з міського бюджету до 800 тисяч гривень, понад 100 будинків Рівного успішно реалізували проєкти з утеплення багатоповерхівок. Крім того багато будинків замінили вікна, двері, покрівлі, системи опалення та гарячого водопостачання, модернізували індивідуальні теплові пункти. Але сталося так, як у відомій приказці: «Хто рано встав, той і чоботи взяв». Наразі програму «теплих кредитів» для ОСББ закрито. Відповідно припинено й міську програму Термомодернізації. Натомість міська влада не залишила ОСББ без фінансування, започаткувавши програму «Енергодім Рівне».
Долучившись до програми «Енергодім Рівне», ОСББ може отримати 10% понесених за проєктом витрат та отримати на рік відшкодування відсотків, якщо залучені кредитні кошти. А якщо ще додати відшкодування відсотків з обласного бюджету, то об’єднання співвласників може впродовж року користуватись кредитом без відсотків.
У чому ж суть програми «Енергодім» від Фонду енергоефективності та «Енергодім Рівне» простими словами? Це можливість зробити свою оселю економною за 20% вартості проєкту. Для цього необхідно здійснити наступні кроки.
- ОСББ має провести енергоаудит та отримати енергетичний сертифікат.
Що таке енергетичний сертифікат і для чого він потрібний? Визначення необхідного переліку енергоефективних заходів для конкретного будинку потребує виявлення особливостей такої будівлі, стану її зовнішньої оболонки, інженерних систем та визначення показників споживання енергії. Правильно розроблений та спланований перелік заходів дозволить у майбутньому досягти найвищих показників економії енергії та ефективності використання коштів, залучених на їх реалізацію.
Звичайно, проведення енергоаудиту потребує затрат. Це від 20 до 60 тисяч гривень – залежно від величини багатоквартирного будинку. Але 70% вартості цих робіт відшкодовує Фонд енергоефективності.
- Після отримання енергетичного сертифікату співвласники багатоквартирного будинку визначаються, які саме заходи можна провести в будинку. Вони розподіляються на обов’язкові та допоміжні. Обов’язковими є балансування системи опалення, наявність індивідуального теплового пункту. Допоміжні – встановлення енергоефективних вікон та дверей, ремонт чи заміна покрівлі, утеплення горища тощо.
А далі можна й утеплювати будинок.
Після того, як співвласники, враховуючи рекомендації енергоаудитора, визначилися із заходами, ОСББ замовляє проєктно-кошторисну документацію (ПКД). Її вартість становить до 5% від вартості будівельно-монтажних робіт і сягає від 20 до 200 тисяч гривень. Звичайно, Фонд енергоефективності відшкодовує 70% , але співвласникам чітко потрібно визначитись, які саме роботи в будинку вони хочуть провести і можуть фінансово осилити.
- Наступний етап – втілення задуманого.
У Рівному цього року 5 будинків знаходяться на етапі завершення утеплення. Вірніше, проведення комплексу заходів із перетворення своїх будинків на енергоефективні. ОСББ « Електроапарат» (Гагаріна, 3), ОСББ «Київська 81», ОСББ «Відінська 62а», ОСББ «Промінь-Рівне», ОСББ «Гагаріна 1». Співвласникам цих будинків не лише вдалося утеплити свої багатоповерхівки, а й поміняти вікна та двері (до речі, вікна можна міняти й у квартирах). Водночас вони збалансували систему теплопостачання, що дозволило рівномірно розподіляти теплоносій по будинку і виключити факт перегрівання одних квартир та недогрівання інших.
Проєкти у згаданих будинках вартують до 8 мільйонів гривень. На 20% вартості отримані кредити, 10% понесених витрат відшкодує міський бюджет і 70% держава через Фонд ЕЕ. Крім того, всі річні відсотки кредиту будуть відшкодовані з міського та обласного бюджетів протягом одного року. Для співвласників ці заходи коштують від 170 до 500 гривень за квадратний метр загальної площі.
На кожному етапі виконання заходу – чи то проведення енергоаудиту, чи то верифікації (перевірки Фонду ЕЕ) – допомогти співвласникам можуть голови правління ОСББ, які провели ці заходи, регіональний радник програми підтримки Фонду енергоефективності, фахівці Управління економіки міста, яке є розпорядником коштів програми «Енергодім Рівне», ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне», ГО «Ресурсний цент підтримки ОСББ Рівненщини»
Успіхів! Головне – пам’ятати приказку: «Хто рано встає, тому Бог дає».
До речі, на вулиці Степана Бандери в цьому році дуже довго проводили заміну теплотраси, отож тепло до 5 будинків запустили з місячним запізненням. Серед цих п’яти будинків один був утеплений і температура у його квартирах була на 5 градусів вищою, ніж в неутеплених. Це при тому, що утеплений будинок панельний, а неутеплені цегляні.
Робимо, шановні співвласники багатоквартирних будинків, висновки, і вперед! Теплоносій дешевшати не буде, а, отже, все в наших руках.
Галина ПОХИЛЬЧУК, керівник ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне»