Україну вразило рішення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного: він передав на потреби українських військових один мільйон доларів, який отримав у спадок від американця українського походження Григорія Степанця. Журналісти дізналися більше про таємничого благодійника.
Спадкоємці українця
24 січня про цю історію розповіло американське видання New York Times. За його даними, емігрант з України та громадянин США Григорій (Грегорі) Степанець заповів один мільйон доларів головнокомандувачу Збройних сил України Валерію Залужному. Про це відомому виданню розповіла родина Степанця. Головнокомандувач успадковані гроші не став залишати собі, а передав повністю на потреби українського війська. Цей факт журналістам підтвердили в пресслужбі ЗСУ: “Генерал Залужний спрямував ці гроші у повному обсязі на спецрахунок Національного банку України для збору коштів на потреби армії, що підтверджено SWIFT-повідомленням банку від 5 січня 2023 року”..
«Я все своє життя віддав Збройним силам. І не мав жодного сумніву, що повинен робити зі спадком. Остання воля пана Григорія, очевидно, полягала в тому, щоб підтримати в моїй особі українське військо. Вдячний всім, хто допомагає Збройним силам України. І вдячний своїй родині за розуміння», — так пояснив свій вчинок Валерій Залужний, відповідаючи на запит Української правди.
ЗА інформацією ЗМІ, Григорій Степанець заповів ще по два мільйони доларів двом українським університетам (Національному університету Києво-Могилянська академія та Українському католицькому університету).
Ще один мільйон американець залишив для ізраїльської армії ЦАХАЛ.
Хто такий Григорій Степанець
У некролозі на сайті американської меморіальної служби Dignity Memorial вказано, що Григорій Степанець помер 24 жовтня 2022 року в місті Редмонд (штат Вашингтон, США). Саме тут розташована штаб-квартира компанії Microsoft, де довгий час працював Степанець. Місто відоме заможним рівнем життя через велику кількість високооплачуваних технічних працівників, які тут мешкають.
За інформацією Української правди, Степанець працював у Microsoft з кінця 1980-х, коли переїхав із СРСР до США.
Народився він у квітні 1938 році у Вінниці. Батько Григорія Степанця загинув під час Другої світової війні і наступу німецької окупаційної армії в жовтні 1941 року. Григорія з матір’ю евакуювали на Урал, «де вони зазнали голоду та інших випробувань».
Після завершення війни родина повернулася до Вінниці, де вижити в голодні роки їм допоміг дядько Григорія. Як інвалід війни ((він був поранений і втратив ногу) той отримував військовий пайок і ділився з ними.
Вищу освіту в галузі математики і хімії Григорій Степанець отримав у Москві. У 1956 році він вступив до Московського державного університету імені М. В. Ломоносова. Згодом захистив кандидатську роботу з фізичної хімії. Володів українською, російською, німецькою, італійською та англійською мовами.
Працював у Геофізичному науково-дослідному інституті в Москві. Втратив роботу після того, як підписав лист на підтримку дисидентів. Степанця звільнили за сфальсифікованим приводом, він зазнав переслідувань КДБ.
Відтоді повноцінно працювати українець не міг і подав заявку на отримання виїзної візи, однак дістав відмову. Лише після приходу Михайла Горбачова до влади в СРСР Григорій Степанець отримав дозвіл і зміг виїхати з Радянського Союзу.
У 1989 році він прибув до США і почав працювати в штаб-квартирі Microsoft у Редмонді. Маючи досвід роботи старшим системним програмістом і аналітиком, став розробником програмного забезпечення. Навіть зараз у мережі можна знайти патент, одним із двох співавторів якого є Григорій Степанець (Gregory Stepanets). Він був оформлений у 1997 році для Microsoft і стосується техніки декодування даних змінної довжини — йдеться про бінарне кодування інформації у комп’ютерах.
Відомо, що в останні роки він мешкав у Редмонді, разом із дружиною Аллою. Судячи з некрологу з нагоди її смерті (23 жовтня 2022 року), Степанець помер наступного дня після дружини.
На сторінці меморіальної служби залишив повідомлення, вочевидь, зять подружжя Дін Батлер. «Алла і Грегорі, ви були надзвичайною парою», — відзначив він.
BBC News Україна уточнює, що з дружиною Григорій Степанець познайомився у 1959 році, у них залишилися донька, онук і правнук. Як розповіли виданню родичі Степанця, «з любов’ю Григорія до України можна порівняти лише його любов до рослин і дерев».